szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Ausztrália, Japán és Kanada is szankciókat jelentett be.

Amíg Európában éjszaka volt, több keleti ország is szankciókat jelentett be a donyecki és luhanszki szeparatistákkal, valamint Oroszországgal szemben. Japán több orosz állampolgár számláit befagyasztotta és vízumkorlátozásokat vezetett be, Ausztrália pedig a bankokkal, az energia- és a távközlési cégekkel szemben jelentett be szankciókat.

A nyugatiak közül Kanada csatlakozott még az éjjel a szankciót hirdetőkhöz, Justin Trudeau miniszterelnök közölte, hogy kanadaiak mostantól nem vehetnek orosz államközvényeket, nem kereskedhetnek a szakadár területekkel, valamint az orosz állami bankokat is büntetik.

Joe Biden amerikai elnök még kedden jelentette be, hogy „Oroszországnak ezután nem lesz lehetősége nyugati forrásokból finanszíroznia az államadósságát”. Az orosz pénzügyi rendszer elszigetelése mellett több orosz vezetőt is büntetnek.

Az EU vezetői pedig még szintén kedden döntöttek arról, hogy korlátozzák az orosz állam és az orosz kormány hozzáférését az európai pénzügyi piacokhoz és felfüggesztették a kereskedelmi kapcsolatokat a két donyeci régió és az EU között. Beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtják az orosz Duma azon 351 képviselőjét, akik megszavazták a szakadár területek elismerését. Ezenkívül 27 további személy és entitás is felkerült a tiltólistára, akik aláásták és fenyegetik Ukrajna területi integritását.

Anatolij Antonov, Oroszország washingtoni nagykövete arról beszélt: a nyugati szankciók az ottaniakat is rosszul fogják érinteni, az átlagos amerikaiak is érezni fogják a drágulás következményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András hvg360

Ukrán elemző: Európa jövője is függ attól, hogyan válaszol a világ az orosz offenzívára

Átlépte a Rubicont Vlagyimir Putyin orosz elnök: beküldte hadseregét a szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területre, és egyelőre nem tudni, hol állnak meg a hivatalosan békefenntartóknak nevezett egységek. Putyin közvetve felvetette Ukrajna feldarabolásának a lehetőségét is, aminek alighanem sokan örülnének Lengyelországban, Magyarországon és Romániában is.

hvg.hu Világ

Ukrajna rendkívüli állapotot hirdetett, a szakadárok Moszkva beavatkozását kérik – percről percre az orosz-ukrán helyzetről

Nincs értelme a mostani helyzetben tárgyalni - ezzel az indoklással mondta le Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a Szergej Lavrovval tervezett találkozóját. Amerikai katonákat küldenek a balti államokba, és egyre több ország vezet be gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben. Percről percre követjük az orosz-ukrán krízis eseményeit.