Rendőrségi bírságokkal próbálnak visszaélni és bankkártya-adatokat lopni csalók
Az adathalászoknak, úgy tűnik, a rendőrségre hivatkozni sem tabu.
Az adathalászoknak, úgy tűnik, a rendőrségre hivatkozni sem tabu.
Adathalászok igyekeznek megszerezni az államkincstári számlák adatait, hogy így férjenek hozzá a rajta lévő vagyonhoz – mutatjuk, mikre figyeljen, hogy ne legyen átverés áldozata.
Számos illegális tevékenységben, például betéti- és hitelkártyaadatok ellopásában is segítheti a kiberbűnözőket egy új chatbot, ami a napokban tűnt fel a sötét weben.
A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat friss jelentése szerint újfajta csalási módszer terjed a Facebookon, amelyben egy bank hamis profiljával tévesztik meg a gyanútlan ügyfeleket. Ugyanakkor a bevált taktikákat sem dobják sutba az internetes bűnözők, csupán új köntösbe öltöztetik időről időre, hiszen jól kereshetnek a hiszékeny emberek átverésével. A szakértők összegyűjtötték a közösségi médiában jelenleg leggyakrabban alkalmazott átveréseket, hogy segítsenek elkerülni a veszélyeket.
Mekkora fenyegetést jelentenek a hazai vállalkozások számára az adathalász támadások? Melyek azok a körülmények, amelyek sebezhetőbbé teszik a cégeket a zsarolóvírusokkal szemben, és mit tehetnek a dolgozók és a munkáltatók azért, hogy az érzékeny adatokat biztonságban tudják? Dobó Mátyással, a Vodafone Magyarország Vállalati Szolgáltatások Üzletág vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk a kérdésről.
Különféle támadások végrehajtásában segédkezhet a WormGPT nevű új, mesterségesintelligencia-alapú eszköz, amit a készítői „a jól ismert ChatGPT legnagyobb ellenségének” tartanak. Az ilyen eszközök veszélyeire már az Europol is figyelmeztet.
A vishing (hangalapú adathalászat) jellegű visszaélések száma másfél év alatt több mint hatszorosára ugrott az elmúlt időszakban. A Vodafone vállalkozásoknak szóló új szolgáltatása éppen a mobileszközöket célzó támadások ellen segít. A telekommunikációs szolgáltató szerint a Lookout mobil kibervédelmi megoldás védelmet jelenthet a mobileszközöket fenyegető hálózat-, eszköz-, alkalmazás- és tartalomalapú kockázatok ellen.
Számos, sok esetben nyugati diplomatát vettek célba az orosz hackerek Ukrajnában egy hamis BMW-hirdetéssel. Ha a gyanútlan személy ebben rákattintott egy hivatkozásra, és megnyitotta a letöltődött fájlt, komoly veszélynek tehette ki a számítógépét – és akár azt a komplett hálózatot is, amire az csatlakozott.
Az elmúlt négy évben 38 százalékkal növekedett az üzleti levelezést célkeresztbe állító adathalász támadások száma a Microsoft friss kiberbiztonsági jelentése, a Cyber Signals szerint. A bűnözők kifinomult, és ma már szolgáltatásként is árult módszerek bevetésével tévesztik meg a felhasználókat – derül ki a cég közleményéből.
Az adathalászatban érintetteknek érdemes azonnal módosítaniuk a jelszavukat.
A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint 2023 első negyedévében minden korábbinál több alkalommal sikerült a kiberbűnözőknek pénzt kicsalniuk az áldozataiktól.
6000 webhelyen több mint 100 ismert ruhamárka hamis webáruházát készítették el rosszindulatú felek. A gond ezekkel, hogy bár rendkívül hitelesnek tűnnek, gyakorlatilag sosem történik meg a rendelt termékek kiszállítása, de a megadott fizetési adatok is illetéktelen kezekbe kerülhetnek.
Avagy miért ne írjuk rá a PIN-kódot a bankkártya hátuljára, és miért ne adjuk meg ismeretleneknek banki belépési azonosítónkat.
Újabb adathalász hullám indult, most a futárszolgálatok nevében küldött üzenetekkel igyekeznek megszerezni az érzékeny banki adatokat a rosszindulatú felek. Mutatjuk, mikre érdemes figyelni.
Figyelmességre int a Discord, miután egyes adatok támadók kezébe kerülhettek, így megnőhet az adathalász és egyéb támadási formák valószínűsége a platformon érintett felhasználóinál.
Steve Wozniak szerint meg kellene tanítani az embereket arra, hogyan ismerhetik fel az átveréseket, különben igen sötét lesz a jövő a mesterséges intelligencia miatt.
Változtat a Google az eddigi jelszókezelésén. Lehetővé teszi, hogy a felhasználó saját speciális kulcsot hozzon létre, és ezzel kiváltsa akár a kétfaktoros azonosítást is, amikor bejelentkezik a Gmailbe, YouTube-ba vagy bármely más Google-szolgáltatásba.
Újabb funkciót kap a Google levelezője, hamarosan a hitelesített vállalatok neve és logója mellett már egy kék pipa is jelzi majd a Gmailben, hogy a feladó megbízható.
Az újítás a mobilbankban is elérhető.
Az áruházlánc a közösségi oldalán figyelmeztet az adathalászatra.