szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb adathalász hullám indult, most a futárszolgálatok nevében küldött üzenetekkel igyekeznek megszerezni az érzékeny banki adatokat a rosszindulatú felek. Mutatjuk, mikre érdemes figyelni.

Az elmúlt időszakban igencsak elszaporodtak a különféle internetes csalások. Néhány nappal ezelőtt az OTP adott ki egy figyelmeztetést, miszerint a csalók egyre többször bankbiztonsági vagy más banki alkalmazottnak adják ki magukat, így szerezve meg az ügyfelek bankkártya-adatait, illetve netbanki belépéshez szükséges azonosítóit.

Korábban is próbálkoztak már különféle szolgáltatók és bankok nevében, most pedig egy újabb átverési módszer kezdett el terjedni: ez futárszolgálatok nevében igyekszik megtéveszteni az embereket.

Adathalász csalókra figyelmeztet az MVM

A csalók különböző, jellemzően nem magyar e-mail-címekről küldik ki az adathalász levelet.

Az esetre – melyre a hvg.hu munkatársa is felfigyelt a magán-e-mail-fiókjaiban, noha korábban még elkerülték az ilyenek – az Erste Bank is felhívja a figyelmet. Mint írják, a csalók egy futárszolgálat nevében küldött üzenetekben próbálják megszerezni banki adatokat, hogy pénzt szerezzenek. Vélhetően más pénzintézet ügyfeleitől is igyekeznek adatokat megszerezni, tehát a csalás bankfüggetlen.

Mint a pénzintézet kifejti, gyanakodni kell, ha

  • nem küldtünk vagy nem várunk csomagot, de futárszolgálat nevében küldött SMS-t vagy e-mailt kaptunk,
  • csomagot küldtünk vagy csomagot várunk, de a futárszolgálat üzenetének tűnő SMS vagy e-mail szövege magyartalannak tűnik,
  • az e-mail feladójának címe nagymértékben vagy teljesen eltér a futárszolgálat hivatalos e-mail-címétől,
  • az üzenetben található link URL-címe nem a futárszolgálat hivatalos oldalára navigál,
  • vagy az üzenetben található linken megjelenő weboldal szövege is magyartalan, mintha egy fordítóprogramon ment volna át.

Nagyon fontos, hogy amennyiben a fenti gyanús jelek közül bármelyiket látjuk, ne nyissuk meg a levélben foglalt hivatkozást, és semmiképpen sem adjuk meg az internetbanki azonosítónkat és jelszavunkat – ez általánosságban is igaz, soha, semmilyen körülmények között nem kérhetnek tőlünk ilyet.

Esetünkben a DPD futárszolgálat nevében érkeznek levelek, néhány nap alatt több mint 20 ilyen is befutott több postafiókba is.
hvg.hu

Azt is érdemes megjegyezni, hogy amennyiben online adunk el valamit, nem szabad hagyni, hogy a vevő rendelje meg helyettünk a termék elszállításához a futárt, ugyanis a megadott e-mail-címre adathalász leveleket küldhetnek. Az ilyen levelekben különböző ürügyekre hivatkozva kisebb-nagyobb összegeket, rosszabb esetben banki adatokat kérhetnek – a fentebb bemutatott egyik e-mailt biztonságos környezetben megnyitva például 753 forintot szerettek volna elkérni a csalók. Ez nem tűnik soknak, ám túl azon, hogy nem kapunk érte semmit, ezzel átadjuk a bankkártyaadatokat is a rosszindulatú feleknek.

A legegyszerűbb, ha az ilyen leveleket azonnal végleg töröljük, és megfogadjuk a fenti tanácsokat. „Legyen és találd meg a napot!” – ez az elköszönés a levél végén minden esetben gyanús, sok más egyéb mellett. Előfordul azonban, hogy a levél nyelvezetével már nincs probléma, így érdemes körültekintőnek lenni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!