szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Adathalászok igyekeznek megszerezni az államkincstári számlák adatait, hogy így férjenek hozzá a rajta lévő vagyonhoz – mutatjuk, mikre figyeljen, hogy ne legyen átverés áldozata.

A Magyar Államkincstár kedd reggeli ügyféltájékoztatása szerint az elmúlt időszakban megnövekedett az értékpapír-számlákat is érintő internetes és telefonos csalási kísérletek száma, a megszerzett adatokkal pedig megtakarításokhoz igyekeznek hozzáférni a rosszindulatú felek.

Mint megjegyzik, gyakran a bankszámlaadatok mellett a WebKincstár és MobilKincstár belépéshez szükséges azonosítót, biztonsági kódot és jelszót próbálják kicsalni annak érdekében, hogy az adatok birtokában olyan visszaéléseket kövessenek el, amellyel könnyen jelentős anyagi károkat is okozhatnak.

Az Államkincstár néhány tanácsot is megosztott, amelyeket betartva elkerülhető lehet az értékpapírszámlán lévő pénz elvesztése.

  • Ne telepítsünk ismeretlen programot a számítógépre vagy okostelefonra: a Magyar Államkincstár egyetlen esetben sem kéri az ügyfeleitől, hogy egyedi programokat telepítsenek az eszközeikre.
  • Ne adjuk ki jelszavakat és egyéb azonosítókat: a Magyar Államkincstár és egyéb pénzintézet vagy hatósági szervezet sem telefonon, sem elektronikus levélben, sem szóban soha, semmilyen hivatkozással (például visszaélés megakadályozásához, nem valós tranzakció törléséhez) nem kéri a bizalmas azonosítók kiadását (belépési azonosító, jelszó, SMS-ben kapott megerősítő kód stb.).
  • A WebKincstár rendszerbe történő bejelentkezést kizárólag a webkincstar.allamkincstar.gov.hu linken keresztül tegyük, egyéb úton (például e-mail üzenetben) kapott linkre kattintva soha ne adjuk meg belépési adatokat. Hasznos lehet, ha a fenti hivatkozást elmentjük a kedvencek, könyvjelzők közé a böngészőben – lehetőség szerint ne a keresőből próbáljuk megnyitni a Kincstár weboldalát.
  • A MobilKincstár alkalmazást kizárólag a hivatalos App Store és Google Play felületekről töltsük le, és a letöltéskor ellenőrizzük, hogy azt az alkalmazást a Magyar Államkincstár publikálta-e.
Végezetül azt is kérik, hogy amennyiben valaki adathalász kísérletet észlel, szakítsa meg a telefonhívást, e-mail esetén pedig ne kattintson a linkre és ne nyissa meg a csatolmányokat, valamint jelezze az esetet a Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatain, a 1811-es telefonszámon, illetve e-mailben az ertekpapirinfo@allamkincstar.gov.hu e-mail címen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!