Az állampolgárok véleményét is várják az új alkotmányhoz
Az állampolgárok vasárnaptól az alkotmany.postr.hu internetes felületen egyénileg is elmondhatják véleményeiket a készülő új alkotmányról.
Az állampolgárok vasárnaptól az alkotmany.postr.hu internetes felületen egyénileg is elmondhatják véleményeiket a készülő új alkotmányról.
Őrizetbe vették, közveszélyokozással és környezetkárosítással gyanúsítják a Mal Zrt. vezérigazgatóját. Ha nem bontotta volna le a jogállamot a Fidesz, ez nem feltétlenül lenne nyugtalanító hír. Nem sejlene vérlázító, alkotmányellenes populizmus és önkény mögötte. Így viszont az sejlik - véli a Neszórakozzviktor blog szerzője.
A Fidesz támogatja, az ellenzéki pártok pedig elutasítják a kormány által tervezett alkotmánymódosítási javaslatot - derült ki az előterjesztés keddi általános vitája során a vezérszónoki felszólalásokból. Egy fideszes szónok egyenesen II. András Aranybullájával vont párhuzamot.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) javaslata szerint Magyarország új alkotmányában utalni szükséges a Szent Koronára, a kereszténység hatására a nemzet erkölcsi tartásának kialakulásában, valamint a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméjére. Az ÁSZ elnöke és munkatársai az alkotmány-előkészítő eseti bizottsághoz juttatták el észrevételeiket, amelyek között szerepel az is: a hatályos alkotmányból hiányzik a közpénzügyek rendszerszerű szabályozása.
Van olyan jogszabály, amelynek alapján kötelező erejű népszavazást lehet kiírni az új alkotmányról – nyilatkozta lapunknak Tóth Zoltán választási szakértő, az Országos Választási Bizottság volt elnöke. Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője korábban azt állította, hogy nem lehet erről népszavazást tartani.
Alkotmánybírósághoz fordult az új médiaszabályozás miatt az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet.
Gyurcsány Ferenc szerint a miniszterelnök és a kormány gyáva, ha nem meri népszavazásra bocsátani a várhatóan jövőre elkészülő új alkotmányt. A volt szocialista pártelnök, miniszterelnök arról is beszélt szombaton egy budapesti rendezvényen, hogy a demokraták társadalmi-politikai koalíciója védheti meg az 1989-es alkotmányt, s ezzel összefüggésben rendszerváltásra van szükség az MSZP-ben.
Ha az állam beavatkozik egy polgári jogi szerződésbe, és ebből bármelyik félnek kára származik, akkor azt kötelessége megtérítenie az államnak − mondta Lövétei István alkotmányjogász. Rogán Antal és Kósa Lajos törvényjavaslata ugyanis a középárfolyamok alkalmazását írná elő a devizahitelek törlesztő-részleteinek megállapításakor.
Az MSZP saját alkotmánykoncepciót készít, amelyet október közepén társadalmi vitára bocsát - közölte Lamperth Mónika, az MSZP közjogi kabinetvezetője, országgyűlési képviselő.
A Magyar Nemzet információi szerint új javaslatokat is vinnének a parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottsága elé a kormánypártok képviselői. A testület kedden folytatja a július végén megkezdett munkáját hét munkacsoport megalakításával.
Jövőre új alkotmánya lesz az országnak, a jelenlegi alaptörvény nem méltó hozzánk - mondta Kósa Lajos, Debrecen polgármestere csütörtökön, a Déri téri Szent István domborműnél tartott augusztus 20-ai megemlékezésen.
Igaz, hogy a kormány pártkatonákkal tölti fel a fontosabb intézmények kulcspozícióit, mivel „szinte alig van az országban pártpolitikailag független szakember” - fejtette ki Schöpflin György, az Európai Parlament fideszes képviselője, az Orbán Viktor által életre hívott alkotmányügyi tanács tagja a hvg.hu-nak adott interjúban.
Amikor a Fidesz kétharmados többséggel meghozott parlamenti döntéseivel a független állami intézmények vezetőinek kiválasztását szabályozza új módon, megszüntetve a konszenzuskényszert, gyakorlatilag a hatalom megosztását szünteti meg, s ez kizárólagos hatalombirtokláshoz vezet. Márpedig ezt maga az alkotmány tiltja – hívja fel a figyelmet Bauer Tamás, a Demokratikus Charta szóvivőjeként is ismert közgazdász és közíró.
Demokrácia nem létezik ellenzék nélkül - hangsúlyozta a Die Welt című német napilapban kedden megjelenő, az újság internetes kiadásában azonban előzetesen már hétfőn délután közölt interjújában Orbán Viktor miniszterelnök. A magyar kormányfő cáfolta, hogy egy francia mintájú, az államfő számára nagy hatalmi jogköröket biztosító elnöki rendszer bevezetésére törekedne.
Orbán Viktor szerdán Berlinben egy előadásban úgy nyilatkozott, az alkotmányt minden körülmények között tiszteletben kell tartani. A kormányfő azonban korábban éppen ezzel ellentétesen nyilatkozott. Emellett most is, korábban is többször világossá tette, új kell belőle, s arról is beszélt már, hogy mi mindent látna benne szívesen.
Az új magyar alkotmány kidolgozásában részt vesz Pozsgay Imre is, az 1989-90-es rendszerváltás egyik fő mozgatója az MSZMP részéről, egykori államminiszter. Az alábbi interjúban többek között elmondja, milyen meggondolásokból volt kénytelen feladni 1989-ben szándékát, hogy pártszakadást idézzen elő az MSZMP-ben, továbbá: miért hiúsult meg az 1994-es alkotmányozási kísérlet.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a részletekben el nem vesző, inkább az alapvetésekre koncentráló, egyszerű, de szerethető új alkotmányra van szükség - olvasható a Népszava keddi számában.
Alkotmányellenes az agrártámogatási rendszer egyik rendelkezése, ugyanakkor a Lisszaboni szerződés nem sérti az alaptörvényt - mondta ki az Alkotmánybíróság.
A Fidesz egyik tervezett alkotmánymódosítása lehetetlenné tenné, hogy Győr fideszes polgármestere ősztől indulhasson az önkormányzati választáson. Az Index szerint mindez csak hétfőn tudatosult a párt vezető politikusaiban.
Röhögtünk rajta, és most tessék. A NENY sorsa megpecsételődött. A Nemzeti Együttműködés és Nemzeti Összefogás rendszerének (NENÖ) elvi-morális állásfoglalását, azaz a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát (NENY) mihamarább tessenek elolvasni, hiszen elképzelhető, hogy hamarosan lecserélik (ezt is). Felváltja jövő tavasszal a preambulum.