szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amikor a Fidesz kétharmados többséggel meghozott parlamenti döntéseivel a független állami intézmények vezetőinek kiválasztását szabályozza új módon, megszüntetve a konszenzuskényszert, gyakorlatilag a hatalom megosztását szünteti meg, s ez kizárólagos hatalombirtokláshoz vezet. Márpedig ezt maga az alkotmány tiltja – hívja fel a figyelmet Bauer Tamás, a Demokratikus Charta szóvivőjeként is ismert közgazdász és közíró.

„Amikor az alkotmány szövegezői a 2. § (3) bekezdését, benne 'a hatalom … kizárólagos birtoklásának' tilalmát megfogalmazták, éppen annak a folyamatnak a megismétlődését kívánták kizárni, ahogyan a negyvenes évek végén pártállami rendszerré alakult át az 1945-ben létrejött magyar demokrácia. Az alkotmánybíró-választást, a számvevőszéki vezetők választását vagy az új médiahatóságot meghatározó törvények, illetve országgyűlési határozatok tehát akkor is alkotmányellenesek – ellentétesek a 2. § (3) bekezdésével –, ha a kétharmados többség azokat megalapozó passzust iktat be az alkotmányba” – állapítja meg a szerző a Népszabadságban. „Ami a jelenlegi Országgyűlés két és fél hónapja alatt történt, alapjaiban tette kérdésessé a 2. §-ban rögzített alapelvek érvényesülését. Orbán Viktor és a Fidesz–KDNP minden képviselője, aki ezeket a törvényeket és alkotmánymódosításokat kezdeményezte vagy csak megszavazta, megszegte az alkotmányra tett esküjét' – szögezi le Bauer, akinek teljes véleménye itt olvasható.

Ugyanez a megállapítás – a kizárólagos hatalombirtoklás alkotmányos tilalmának Fidesz általi megszegése – áll a Demokratikus Charta júliusban kiadott közleményének középpontjában és Halmai Gábor alkotmányjogásznak a Sólyom László Fidesz-kormány ideje alatt kifejtett tevékenységét bíráló véleményében.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Oszkó: csak adósságokat halmoz fel az Orbán-kormány

Fel kell tennünk a kérdést, hogy mégis miképpen lehetne úgy az ország kiszolgáltatottságával szemben és a függetlenség érdekében harcolni, ha a harc célja megint olyan adósságok felhalmozása, ami éppen kiszolgáltatottabbá és függőbbé tenne mindannyiunkat – írja a Bajnai-kormány pénzügyminisztere, Oszkó Péter blogjában.

hvg.hu Gazdaság

Bloomberg: "Orbán helyzete erősebb, mint sok befektető hinné"

Diákvezetőként Orbán Viktor 1989-ben arra biztatta a magyarokat, hogy vívják ki a Szovjetunióval szemben a politikai szabadságot. Most viszont a gazdasági függetlenséget szeretné visszakövetelni a Nemzetközi Valutaalaptól - írja a Bloomberg hírügynökség hétfői elemzésében.