2011: az év orvosi botrányai és sikerei
Az egészségügyet sem kerülték el a botrányok, ahogy emlékezetes orvosi sikereket is hozott 2011. Összegyűjtöttünk azokat a híreket, amelyek igencsak nagyot szóltak ebben az évben.
Az egészségügyet sem kerülték el a botrányok, ahogy emlékezetes orvosi sikereket is hozott 2011. Összegyűjtöttünk azokat a híreket, amelyek igencsak nagyot szóltak ebben az évben.
Hetven éve ismerjük az antibiotikumokat, most azonban az a veszély fenyeget, hogy egyre több baktérium lesz ellenálló e szerekkel szemben. Noha az elmúlt évtizedekben látványosan csökkent a fertőző betegségek miatti halálozás, azonnali intézkedésekre van szükség, hogy ne álljon vissza a korábbi állapot.
A nyári időjárás kedvez ugyan a kullancsok szaporodásának, de a klímaváltozás miatt a vérszívók egész évben áldozatra leselkednek. A legfertőzöttebb területnek Budapest, agglomerációs körzete, illetve Nógrád, Vas, Zala és Somogy megye számít. Összegyűjtöttük a kullancsokkal kapcsolatos legismertebb hiedelmeket. Nézze meg, melyik igaz, melyik nem, és melyik csak részben.
A tavaly indult átfogó mézellenőrzés eredményeként a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal ötféle mézet vont ki a forgalomból, miután azokban antibiotikum-származékot talált. A jogszabály évek óta tiltja, hogy szermaradvány legyen a mézben, de a magyarországi akkreditált laborokban csak januártól tudják mérni a nullához közeli értékeket. A zérótolerancia elvéről a minisztériumot, a laborokat és a termelőket kérdeztük.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH)Összesen 2,5 milliárd forint bírságot szabott ki az élelmiszerpiaci visszásságok miatt az elmúlt fél évben. A hivatal munkatársai csaknem 50 ezer ellenőrzést végeztek. Ezeket részben a szokásos éves terv, részben a július 20-tól lehetséges másodlagos élelmiszervizsgálatok részeként hajtották végre. Alegkirívóbb eset az a német szállítmány volt, amelyben antibiotikummal szennyezett sertésfejeket találtak.