Egy új kutatás szerint hétköznapi vírusok is kiválthatják az Alzheimert
A Tufts és az Oxford Egyetem kutatói szerint a herpeszt és a bárányhimlőt okozó vírusok akár Alzheimer-kórhoz is vezethetnek.
A Tufts és az Oxford Egyetem kutatói szerint a herpeszt és a bárányhimlőt okozó vírusok akár Alzheimer-kórhoz is vezethetnek.
Nincs változás az ősztől kötelezővé váló bárányhimlő elleni védőoltás beadásának tervezett időpontjában, így azt szeptembertől 13 és 16 hónapos korban adják be a gyermekeknek – mondta az országos tiszti főorvos szerdán az MTI-nek.
Az eredeti tervek szerint már mostantól kötelezően szerepelt volna az oltási programban a bárányhimlő elleni védőoltás, ám a közbeszerzést csak most írták ki.
Eredetileg januártól emelték volna be az oltási programba, de az emberierőforrás-minisztérium késik a beszerzésre vonatkozó tender kiírásával.
A kormány még márciusban jelentette be, hogy január 1-jétől minden kisgyermeket beoltanak a Nemzeti immunizációs program keretében, a vakcinatendert július végéig kellett volna kiírni.
A WHO, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte a kór évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz. Ráadásul sokan tévesen azt gondolják, hogy jobb átesni a betegségen, mint védőoltást kapni ellene.
A gyerekek egy százaléka kórházba kerül a bárányhimlő szövődményei miatt.
Itthon a bárányhimlő adja a bejelentett fertőző betegségek felét. Az oltás két részletből áll, és egy másik kötelező vakcinával együtt adnák be.
A bárányhimlő elleni oltás kötelező védőoltási rendbe illesztését kérte a kormánytól a Megyei Jogú Városok Szövetsége. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete támogatja a kezdeményezést.
Ingyenessé váltak egyes ajánlott védőoltások Érden a város támogatásával. A polgármesteri hivatal szerint ezzel több tízezer forintot takaríthatnak meg a szülők. A fertőző agyhártyagyulladás, illetve a bárányhimlő elleni oltást korcsoporttól, jövedelemhatártól és a vakcina fajtájától, árától függetlenül mindenki ingyen megkapja.
Bár Magyarországon több mint tizenöt éve elérhető a bárányhimlő elleni védőoltás, a szülők jelentős része mégsem adatja be gyermekének, mert a mai napig masszívan tartja magát a tévhit, miszerint a bárányhimlőn át kell esni. Tény, hogy a bárányhimlő nem súlyos betegség, viszonylag könnyen és gyorsan ki lehet gyógyulni belőle, esetenként azonban akár stroke, vakság és bénulás is lehet a szövődménye.