1000-szer fényesebb, mint a Tejútrendszer: megtalálták az egyik legfényesebb galaxist
Felfedezték az eddigi egyik legfényesebb galaxist: az univerzum fiatal korszakából származó távoli galaxis ezerszer fényesebb, mint a Tejútrendszer.
Felfedezték az eddigi egyik legfényesebb galaxist: az univerzum fiatal korszakából származó távoli galaxis ezerszer fényesebb, mint a Tejútrendszer.
Néhány hete még egyetlen napfolt sem volt a csillagunkon, a NASA napdinamikai obszervatóriumának szakembereinek azonban a napokban sikerült filmre venniük egyet, ami nagyobb a szokásosnál.
Egy újonnan talált csillag alig nagyobb a Szaturnusznál.
A tőlünk 400 millió fényévre lévő 2XMM J143450.5+033843 galaxis felfedezését a Hubble űrteleszkópnak köszönhetjük.
Az egyik fekete lyuk több mint 30 ezer év alatt kerülheti meg a másikat.
Megtalálták a Naprendszer tizedik bolygóját?
Magyar tudósoknak sikerült megmérniük az Aranyjános forgási periódusát, azaz megállapítani, hogy milyen hosszú egy nap a kisbolygón – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Az égitest forgási periódusa félórányi bizonytalansággal 3,5 óra, ami a kisbolygók átlagosan nyolcórás forgási idejéhez képest igen gyorsnak számít.
Ezek a bolygók ráadásul a csillagjaik lakható zónáiban vannak.
Furcsa mélyedés látható a Marson. Olyannyira furcsa, hogy még a csillagászok sem igazán tudják megmagyarázni.
Önmagában az is nagy hír lenne a tudomány világában, ha sikerülne Einstein bármelyik állítását újszerű módon igazolni, hát még az, ha megcáfolni. De hogy mindkettő sikerüljön egyszerre, az már tényleg szenzációs.
Egy szimulációs videót tett közzé a csütörtökön ismertetett gravitációshullám-megfigyelés kapcsán a LIGO obszervatórium.
Harmadszor is sikerült detektorokkal megfigyelni fekete lyukak összeolvadását. A kutatásban magyarok is részt vettek.
Egy, a tudósok által egyelőre nem pontosan beazonosított objektumot észleltek a Cygnus A rádiógalaxis nagyon nagy tömegű fekete lyukának környékén.
Az eddigi legkifinomultabb méréseket sikerült elvégezni az univerzumban jelen lévő titokzatos sötét anyag nyomát kutató nemzetközi kutatócsoportnak egy új olaszországi detektor segítségével. A műszer harminc nappal üzembe állítása után már rekordot állított fel – közölte a Zürichi Egyetem.
Értékes meteoritot találtak a Prágától keletre fekvő Hradec Králové város közelében.
A Naprendszer harmadik legnagyobb törpebolygójának holdjára bukkantak magyar és amerikai csillagászok.
Szokatlan kettős csillagrendszert találtak egy csaknem kétezer éve felfedezett szupernóva által kibocsátott köd maradványaiban. A nemzetközi kutatócsoport reméli, hogy felfedezése révén többet sikerül megtudni a csillagok fejlődéséről és az univerzum tágulásáról.
Mától közeledik a Földhöz a 2014 JO25 nevű kisbolygó. Egy-két napig látni is lehet majd.
Az Uránusz valaha észlelt legintenzívebb sarki fényeit figyelte meg, és egyben a bolygó korábban "elveszített" sarkait találta meg újra a Hubble űrteleszkóp.
Egy három éve felfedezett, viszonylag nagy aszteroida fog elhaladni "nagyon közel" a Föld mellett április 19-én – jelentette az amerikai űrkutatási hivatal.