Betanított kutyák segíthetik a demenciában szevedő betegeket
Szellemi leépülésben szenvedőknek segítenek kutyák hétköznapi életükben Skóciában: a demencia korai szakaszában lévő betegeket egyebek közt emlékeztetik gyógyszereik bevételére.
Szellemi leépülésben szenvedőknek segítenek kutyák hétköznapi életükben Skóciában: a demencia korai szakaszában lévő betegeket egyebek közt emlékeztetik gyógyszereik bevételére.
Noha a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek sokkal több emberéletet követelnek, mégis a demencia az Egyesült Államok legdrágább betegsége, amely évi 157-215 milliárd dollárjába kerül az amerikai társadalomnak és a családoknak - derült ki a RAND Corporation nevű nonprofit szervezet legfrissebb jelentéséből.
Az aszpirint szedők körében lassabb a szellemi hanyatlás folyamata, a demenciát azonban nem előzi meg a szer - állapították meg svéd kutatók öt évig tartó követéses tanulmányukban.
Az Ulmi Egyetem Pszichiátriai Klinikájának orvosi vezetője szerint az internet rendszeres használata demenciához, tehát elbutuláshoz vezet - írja a Netidők blog.
A fogaikat rendszeresen ápoló, egészséges ínnyel élő embereknél kisebb lehet életük későbbi részében a szellemi leépülés, a demencia kialakulásának kockázata - vélik a Kaliforniai Egyetem kutatói.
Az elhízás és egyes anyagcsere-rendellenességek gyorsíthatják a szellemi leépülést - állítják francia és brit kutatók a Neurology című szakfolyóirat legfrissebb számában közzétett tanulmányukban.
Az eddig rendelkezésre álló vizsgálati eredmények szerint a halolajkapszulák szedése nem óv a demenciától, nem csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűségét - állapította meg a Cochrane Review című nyílt hozzáférésű internetes orvosi adatbázis kutatócsapata.
Prionbeteg egereknél brit kutatóknak sikerült leállítaniuk az agysejtek pusztulását; a felfedezés közelebb vihet az emberi neurodegeneratív betegségek, így az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór mechanizmusának megértéséhez is.
Lassabb ütemű a szellemi hanyatlás, az időskori elbutulás azoknál a nőknél, akik sok flavonoidtartalmú bogyósgyümölcsöt, például áfonyát vagy epret esznek - legalábbis ezt állítja egy amerikai tanulmány.
Megduplázódik 2030-ra, 2050-re pedig megháromszorozódik a maihoz képest a demenciával élők száma - állapították meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei jelentésükben.
A szem hátsó felének vizsgálata betekintést nyújthat az illető agyának egészségébe is - idézte amerikai kutatók eredményét a BBC hírportálja.
Több mint félmilliárd dollárt szán az Obama-kormány jövőre az Alzheimer-kutatásra. A kór harcot a népességrobbanás generációjának meghatározó betegségévé válhat. A kedden bejelentett tervek szerint a National Institutes of Health már idén plusz 50 millió dollárral (11 milliárd forinttal) járul hozzá a kutatáshoz, amivel megnyithatja az utat a lehetséges terápiák legalább egy leállított vizsgálata előtt.
Az Alzheimer-kór a leggyakoribb agyi rendellenesség, ami az időskori demenciához vezet. Egy nemrég megjelent sajtóközlemény tíz figyelmeztető jelre hívta fel a figyelmet.
Egy egyszerű vérvizsgálattal meg lehet állapítani, kik azok az idős emberek, akiket enyhébb fokú szellemi leépülés sújt, és kik azok, akiknél kifejlődik az Alzheimer-kór - állítják finn kutatók.
Egy friss kutatásból az derült ki, hogy az Alzheimer-kór korai jeleit mutató betegek nagyobb valószínűséggel alultápláltak, mint azok, akik nem szenvednek a demenciának ebben a típusában.
Egy száztizenöt éves koráig élt nő teljes genomját elemezték holland kutatók - számolt be róla a BBC hírportálja.
A halálakor a legidősebbnek számító asszony 115 éves kora ellenére szellemileg teljesen friss volt és az időskori demenciának semmiféle jelét nem mutatta – állítják holland kutatók.
A nevetés jó orvosság lehet az idősebb, szellemileg leépült páciensek számára, és az egészben a legjobb, hogy nincs káros mellékhatása.
Az időskori elbutulástól szenvedők számára is könnyen kezelhető felhasználói felületet biztosító közösségi oldal, egyfajta "Facebook Light" kifejlesztésén dolgoznak norvég szakemberek.
Bár a kutatások folyamatosak, az Alzheimer-kór kialakulásának oka továbbra is ismeretlen és a gyógyítása sem megoldott. Az emlékezet elvesztésével kezdődő betegség a 65 évnél idősebbek egy százalékát érinti, 85 év felett ugyanakkor már csaknem minden második ember Alzheimer-kóros – írja a SOTE Médiasarok.