Fölöslegesen indulhatnak újra a felfüggesztett devizahiteles perek
Nincs sok esélyük az adósoknak.
Nincs sok esélyük az adósoknak.
A kormány olyan államot akar létrehozni, ami az emberek bizalmát élvezi, és segíti az emberek és a vállalkozások boldogulását – mondta Orbán Viktor miniszterelnök egy igazgatási központ és a 270. kormányablak átadásán. A helyszínen devizaadósok és jobbikosok is tüntettek a rendezvény alatt.
500 olyan hitelintézet dobta be a törülközőt, amelynek elszámolnivalója lenne ügyfeleivel. Az érintett adósok száma tízezres nagyságrendű. Ha sikerül valamit visszaszerezni az érintett pénzintézetek vagyonából, azt is egyéb célokra fordítják, nem az elszámolásra.
Kivételesen szerdán és pénteken ülésezik az Országgyűlés: szerdán megszavazhatják a bankok elszámoltatásáról szóló törvényt és új alkotmánybírákat választhatnak, pénteken pedig sor kerül az LMP által javasolt vitanapra a paksi bővítésről. Mellékesen pedig megszavazhatják azt a törvényt, amely lehetővé teszi majd, hogy két héttel később nyújtsák be a jövő évi költségvetést, mint szokták.
"A bankok nem eredendően rosszak" – mondta a kormányfő szokásos péntek reggeli közrádiós interjújában. Szerinte nagyjából harmadával csökkenhetnek a törlesztőrészletek a banki elszámoltatás végére. Orbán Viktor arra számít, hogy az anyabankok majd betolják az ehhez szükséges összegeket magyarországi leánycégeikbe. Orbán beszélt Navracsics Tibor uniós biztosi kinevezéséről is, de nem akart a stúdióban döntést hozni arról, hogy Szijjártó Péter kerüljön-e a miniszter megüresedő székébe.
A CIB Ingatlanlízing és az FHB Jelzálogbank ügyében várhatóan döntés születik pénteken a Fővárosi Törvényszéken. Az OTP keresetét is ma tárgyalják.
Egy kormányhatározatban 2614,4 millió forintot csoportosítottak át a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból. Ebből kb. 700 millió a bíróságok pluszmunkájára megy.
Bár a törvény kötelezi őket, a végrehajtók gyakran nem függesztik fel az eljárásokat, és továbbra is vonják az adósok bérét. A kormány szigorúbb kontrollt akar gyakorolni a végrehajtói kamara felett.
A Nemzeti Eszközkezelő programjába bevont bajba jutott hitelesek esetében csak a banki tartozásokra vonatkozik az az előírás, hogy a követelésnek azt a részét, amelyet nem fedez a vételár, le kell írni. Az ingatlanra terhelt köztartozások, illetve a közszolgáltató cégekkel szembeni kötelezettségek azonban nem szűnnek meg. Az adóhatóságnál kérelmezhető fizetési könnyítés.
Az árfolyamgát kiterjesztéséről és részleges adósságelengedésről ír a devizahitelesekkel kapcsolatban a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási jelentése.
Még a választások előtti utolsó hétköznapon életbe léptették azt a rendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a cégek 5 millióval támogassák alkalmazottaik lakáshitel-törlesztését vagy lakásvásárlását.
Elégedetlen devizahitelesek tüntettek csütörtökön több helyen a városban. Miattuk zárt be a Nyugati téri OTP ma reggel, kevéssel nyitás után - olvasható a devizaadósok mozgalmának Facebook-oldalán.
A mai napon életbe lépett a pénzügyi rezsicsökkentéshez kapcsolódó két újabb fontos intézkedés – írta csütörtökön közleményben a Fidesz.
A Kúria csütörtöki, az árfolyamrésre vonatkozó döntése alapján a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara arra hívja fel a devizaadósok figyelmét, hogy a végrehajtást elrendelő bíróságtól kérhetik a végrehajtás felfüggesztését, és ez nem jelent számukra többletköltséget - közölte a pénteken a kamara az MTI-vel.
Az előzetesen a bajba került devizahitelesek helyzetének kompromisszumos rendezését ígérő megoldásról mára kiderült, hogy a forint magas kamatterhe miatt a "könnyítés" valójában nehezebb helyzetet teremthet, és magasabb törlesztőrészleteket eredményez. Nem csoda, ha kevesen kérik a tartozásuk negyedének elengedését és a maradék forintosítását.
A téli hideg idején érvényes kilakoltatási moratórium ért véget március elsejével, de a hiteleik miatt nehéz helyzetbe jutott emberek ezután sem maradnak védelem nélkül - közölték a Kormányszóvivői Irodától csütörtökön. Ezzel kapcsolatban egyebek mellett az otthonvédelmi akciótervet és a devizahiteleseket érintő intézkedéseket említették.
Noha az árfolyamgát feltételeként szabott 30 millió forintos ingatlanérték-korláttal a törvényhozó a legtehetősebbeket kívánta kizárni az árfolyamrögzítési lehetőségből, az MTI által megkérdezett ingatlanpiaci szakértő szerint Budapesten az ilyen értékű ingatlanok nem sorolhatók a felső kategóriába.
Az MSZP valótlannak tartja a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság szerdai jelentését, amely a szocialista kormányokat teszi felelőssé az elmúlt időszakban kialakult devizahitel-válságért.
A devizaadósok is bővíthetik a magyarországi szegények körét, ha feloldják a kiköltöztetési moratóriumot - mondta a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei szakmai igazgatóhelyettese egy budapesti műhelybeszélgetésen.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete első ízben tette közzé negyedéves kockázati jelentését.