szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"A bankok nem eredendően rosszak" – mondta a kormányfő szokásos péntek reggeli közrádiós interjújában. Szerinte nagyjából harmadával csökkenhetnek a törlesztőrészletek a banki elszámoltatás végére. Orbán Viktor arra számít, hogy az anyabankok majd betolják az ehhez szükséges összegeket magyarországi leánycégeikbe. Orbán beszélt Navracsics Tibor uniós biztosi kinevezéséről is, de nem akart a stúdióban döntést hozni arról, hogy Szijjártó Péter kerüljön-e a miniszter megüresedő székébe.

Orbán Viktor miniszterelnök a bankok elszámoltatásáról szóló, ma nyilvánossgára kerülő jogszabályról is beszélt péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának adott interjúban.

A kormányfő úgy saccolja, "bár nagyon különböző devizahitelesi élethelyzetek vannak", hogy nagyjából harmadával fog csökkeni az adósok törlesztőrészlete, amit valószínűleg a hátralévő tartozáson írnak jóvá. Annak is visszajár az összeg, aki már megfizette a tartozását, hiszen vele szemben is tisztességtelenül jártak el a bankok – mondta.

MTI/Soós Lajos

Amikor a riporter arról kérdezte, hogy mire számít, milyen hatással lesz a bankokra, ha tetemes összegeket kell visszaadniuk a hiteleseknek, Orbán úgy felelt, hogy szerinte a bankok tulajdonosai be fogják tolni az esetlgesen hiányzó összegeket a leányaikba. A kormányfő szerint "a bankok nem eredendően rosszak". Úgy fogalmazott: "én azt várom, hogy eljön a fair bankok korszaka", ahol a bankok tisztességes módszerekkel segítik az embereket a felemelkedésben.

Orbán Viktor szerint ilyen még nem volt, hogy "egy kormány a tisztesség jegyében egy tisztességtelen rendszert átvilágított volna". Szerinte az emberek attól szenvedtek, hogy a bankok jobban tudták érvényesíteni az érdekeiket, de kiderült, hogy "tisztességtelennek lenni rossz üzlet, tisztességesnek lenni meg jó üzlet" – fogalmazott. "El akarjuk tüntetni a devizahitel-rendszert, mert kiszolgáltatottá teszi a családokat" – mondta, hozzátéve, hogy a forintosításról egyelőre még el sem kezdődött a tárgyalás.

Boldog volt Navracsics posztjától

A riporter megkérdezte Orbán Viktort Navracsics Tibor külgazdasági- és külügyminiszter minapi EU-biztossá történt kinevezéséről is. Orbán "boldog volt", amikor meghallotta, hogy milyen posztot kapott Navracsics. Szerinte kétféleképp lehet erről gondolkodni: van, aki gdp-ben, pénzben gondolkodik, és úgy gondolja, hogy az a poszt fontos, ahol nagy pénzeket mozgatnak. Ő nem ilyen – mondta Orbán –, ő úgy látja, hogy Navracsics a holnapért felel. "Nem tartanám súlytalannak azt a minisztert, aki az oktatásért, a kultúráért felel, mert az a jövőért felel. Balog Zoltán is a magyar kormányon belül egy nagyon súlyos ember" – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy Szijjártó Péter lehet-e Navracsics utódja a miniszteri poszton, úgy felelt, hogy gyorsan döntést kell hoznia abban az ügyben, azt a riporteri ötletet azonban elutasította, hogy ott helyben, a stúdióban döntsön ezügyben. 

Az EU-pénzek a kommunizmusért fizetett elégtételt is jelentik

A riporter szerint Orbán "szinte gyermeki mosollyal, lelkesedéssel mosolygott", amikor José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság volt elnökével kezet fogott. A miniszterelnök ezt azzal magyarázta, hogy két elégedett ember került egymással szembe. Orbán szerint március vége óta nagyon komoly tárgyalások folytak az EU-források felosztási rendjéről, a források felhasználásának feltételeiről. Messziről indultak az álláspontok, de sikerült közelebb hozni őket, így mindkettejüknek oka volt az elégedettségre – mondta. Azoknak, akik a korábbi kritikus hozzáállást hiányolták a Barrosóval való találkozásból, Orbán azt üzente, hogy "a csatákat akkor kell megvívni, amikor szükség van rá", a tárgyalásokon megvédték az érdekeinket, most már örülhetünk az eredményeknek – tette hozzá.

AFP / John Thys

Az összesen 12 ezer milliárd forintos EU-támogatásból hét év alatt 700 ezer forint jut minden magyar emberre. Korábban a Magyarországra érkező uniós pénz 16 százalékát fordították kis- és közepes vállalkozásokra, ez az arány most 60 százalék fölé növekszik – mondta.

Orbán úgy látja, hogy az EU-támogatás azért a profitért cserébe jár Magyaroszágnak, amihez a külföldi cégek a magyar emberek közreműködésével jutnak hozzá, majd kiviszik az országból. Ahhoz, hogy egy egységes piac működni tudjon, és senki se érezze magát gyarmatnak, kell a fölzárkózatás, hogy egységesebb legyen a piac. "Ahol kommunizmus volt, jellemzően azok az államok a szegények, tehát itt a kommunizmusért is elégtételt kap Magyarország." Ezt azoknak a véleményalkotóknak is üzente, akik szerint Magyarország antidemokratikus politikai tendenciái miatt nem, vagy kevésbé jogosult EU-támogatásokra.

Orbán az Ökotársról: Ki akarják vonni magukat a magyar jogszabályok alól

Orbán nem válaszolt arra a kérdésre, hogy vajon indokolt volt-e az Ökotárs Alapítvány elleni erőteljes rendőri fellépés. Az pedig, hogy tényleg tiltott pártfinanszírozás történt-e tényleg a Norvég Civil Támogatási Alap pénzeinek felhasználásával, majd ki fog derülni a vizsgálatokból – mondta. Szerinte ebben az ügyben a legfontosabb elvi kérdés Magyarország szuverenitásának kérdése. "Lehetséges-e Magyarországon úgy elkölteni köz- vagy akár magánpénzeket úgy, hogy az erre vonatkozó törvények alól kivonják magukat?" – mondta Orbán Viktor, aki szerint erről van szó az Ökotárs-ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!