Puccsszerű devizahiteles forgatókönyvről ír a Népszabadság
A Népszabadság információi szerint a szerdai kormányülésig létezett egy radikális megoldás is a devizahiteles problémára, ez azonban lekerült a napirendről.
A Népszabadság információi szerint a szerdai kormányülésig létezett egy radikális megoldás is a devizahiteles problémára, ez azonban lekerült a napirendről.
Varga Mihály hozott is devizaadós-mentést meg nem is, mondott konkrétumot, meg nem is – mint a mesében. Az opciók között az is felmerülhet, hogy a jegybank kedvezményes árfolyamon biztosítja a devizát a tranzakcióhoz. A kérdés csak az, hogy ez hogy, milyen formában, milyen áron történik, és ki viseli a veszteséget, mert veszteség márpedig lesz – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő.
Várhatóan kisebb teher hárul majd a bankokra a devizahitelekkel kapcsolatban tervezett újabb intézkedések kapcsán, mint amitől az elmúlt napokban a piac tartott, de így is súlyos veszteséget jelent majd számukra – vélekedtek az MTI által megkérdezett elemzők a nemzetgazdasági miniszter szerdai nyilatkozatát értékelve.
A devizában felvett jelzáloghitelek kamatát a felvett hitel devizájának alapkamatához kötné Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, aki a Demokratikus Koalíció (DK) nevében három lépést ajánlott a kormány figyelmébe a devizahitelesek rövid távú megsegítésére.
A kormány szándéka egyértelmű: a lakáscélú devizaalapú jelzáloghiteleket ki kell vezetni a hazai hitelpiacról - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály tárgyalásokat kezd a bankokkal.
Na hálistennek, megint mentik a devizahiteleseket. Pedig már eddig is elképesztő sikereket értek el. Ráadásul most verik keresztbe az egyetlen nagyjából érthető vezérelvüket: az érdemalapú társadalom kiépítését.
Szerdán dönthet a kormány a devizahitelesek megsegítéséről: miután a miniszterelnök kijelentette, hogy a devizahitel hibás termék, sok jóra nem számíthatnak a bankok. Orbán a "hibás terméket" a kormány egyik kritikusának, Róna Péter közgazdásznak a publicisztikáiból vette, aki a devizahitelezéssel kapcsolatban az előző kormányokat épp úgy bírálta, mint Járai Zsigmond és Simor András jegybankelnököket. Hogyan kerül a bankellenes devizahiteles fórumok egyik kedvenc kifejezése a kormányzati cselekvés középpontjába? Elmeséljük.
Két javaslaton dolgoznak a minisztériumok a devizahitelekkel kapcsolatban, amelyek között szerdán dönthet a kormány – közölte a Portfolio.hu.
A devizahitelekkel kapcsolatban a múltat jó lenne végképp eltörölni, meg nem történtté tenni, de erre nincs mód, bármilyen megoldás fájdalmat fog valakinek okozni, nincs olyan lehetőség, ami érintetlenül hagyja a gazdaságot, írja Zsiday Viktor befektetési szakértő.
Akár a takarékszövetkezetek államosításával és egy újabb végtörlesztési körrel is összefügghet Navracsics Tibor minapi bejelentése, amely szerint belepiszkálna a kormány a már megkötött devizahitel-szerződésekbe. A takarékok egy megfelelően súlyozott hitelkiváltó konstrukcióval rengeteg új ügyfelet gyűjthetnének. Egy ilyen lépésnek ugyanakkor nemcsak a jogi vonatkozásai kérdésesek, hanem az is, hogy milyen hatást gyakorolna egy újabb végtörlesztés a már így is súlyosan megsarcolt bankrendszerre, és azon keresztül a gazdaság teljesítőképességére.
Jövő szerdai ülésén tárgyal a kormány a devizahitel-szerződések átírásának lehetőségeiről. A polgári törvénykönyv (Ptk.) lehetővé teszi, hogy a parlament jogszabállyal módosítsa szerződések tartalmát – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI érdeklődésére.
A meglévő, érvényes hitelszerződésekbe is belenyúlna az állam, ennek keretében az árfolyamkülönbözet akár teljes elengedése is szóba jöhet – értesült az Origo.
Teljesen félreértette a sajtó, az adósok és a miniszterelnök a Kúria múlt heti ítéletét, melyben a legfőbb bírói szerv érvényesnek nyilvánított egy OTP-s devizahitel-szerződést, amelyről korábban a bíróság úgy határozott, semmisnek kell tekinteni. Az ítélet alapján nem állítható, hogy az OTP nyerte a pert, az pedig még kevésbé, hogy az adósokkal szemben a bankok javára döntött a Kúria.
A bedőlő frankhitelek és az adósságcsapda réme olyan mértékben tette óvatossá a magyar fiatalokat, hogy ma már az sem vállal kockázatot, akinek amúgy a tudása és anyagi forrása is meglenne hozzá. Ez visszaveti az innovációt és a munkahelyteremtést is.
Politikai nyilatkozatok az ítélkezést nem befolyásolhatják, társadalmi kérdések azonnali megoldását pedig nem lehet várni a Kúriától – mondta Darák Péter, a legfelsőbb bírói fórum elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Darák Orbán Viktor egyik, a Kúria devizahitelekkel kapcsolatos döntéséről szóló kijelentésére reagált.
Szeptemberben "minden eddiginél nagyobb" tömegtüntetést szervez a Jobbik civil szervezetekkel közösen a devizakárosultak érdekében - mondta Vona Gábor kedden, a devizahitelesek kerekasztalának ülése után.
Hétfőn megnyitottak a Nemzeti Dohányboltok, Egyiptomban katonai puccsal buktatták meg Mohamed Murszit, Strasbourgban elfogadták a Magyarországot elmarasztaló Tavares-jelentést, és megvolt a VOLT fesztivál is. Képes összefoglalónk a hét fontosabb eseményeiből.
„Elég volt!” felkiáltással elindultak Orbán Viktor budai házához a Kúria Markó utcai épületétől a devizahiteles tüntetők.
Sokan összegyűltek csütörtökön délután a fővárosi Markó utcában a Kúria előtt, ahol a bíróság devizahitelesek ügyében hozott ítéletére várnak. A Kúria annak a decemberi pernek a felülvizsgálata ügyében dönt, amelyben egy devizahitel-szerződés semmisségét mondta ki a Fővárosi Törvényszék, mert a felszámított költségek nincsenek külön-külön, teljes körűen felsorolva. A tavalyi vesztes per után az OTP Bank felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához.
Míg Budapesten a jobbik tisztviselői a képviselőház aulájába szorultak, és a parlament körül rohamtempóban folyik az építkezés, az indonéz erdőtűz füstje Kuala Lumpurt fojtogatta, egy szál kötélen sétált át a Grand Canyonon Nik Wallenda, a wimbledoni friss fű pedig nagy nevű áldozatokat szedett. Ez volt az elmúlt hét képekben.