A Kúria előtt tiltakoznak a devizahiteles döntés ellen
A Kúria devizahitelekről szóló jogegységi határozata miatt tartanak demonstrációt a Magyar Szociális Fórum és a Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet szervezésében szombaton Budapesten.
A Kúria devizahitelekről szóló jogegységi határozata miatt tartanak demonstrációt a Magyar Szociális Fórum és a Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet szervezésében szombaton Budapesten.
"A bankok oldalán már álltak épp elegen, úgyhogy mi maradunk az emberek oldalán" - mondta Orbán Viktor Brüsszelben a Kúria devizahiteleseket érintő döntését értékelve. Emellett arra hívta fel Magyarország minden polgárát, hogy lépjenek be az árfolyamgátba.
A Fidesz szerint a Kúriának döntenie kellene a devizahitelekkel kapcsolatos árfolyam-különbözet és egyoldalú szerződésmódosítások kérdésében is - jelentette ki Kósa Lajos, a kormánypárt alelnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Egyszerre ejtette át a bírói kart, a devizaadósokat és a szavazókat, akik – semmi kétség – majd elérzékenyülnek a társadalmi igazságosság és a könyörületesség miatt a globális finánctőkével csatába szálló nemzeti kormány nagylelkűségétől és vitézségétől. S mindez egyetlen fillérbe se kerül!
A Financial Times szerzője, Verity Ratcliffe megkérdőjelezi a devizahitelesek megsegítésére indított kormányzati kezdeményezéseket. A lap szerint a Kúria döntése az első helyes lépés annak a nézetnek felszámolása felé, hogy a társadalomra kell terhelni a nem a tervek szerint alakuló szerződések veszteségeit.
A devizahitelek okozta súlyos társadalmi problémák hagyományos eszközökkel nehezen kezelhetők, a bíróságok azonban nem léphetnek ki a jogállami keretekből – mondta Darák Péter Kúria-elnök sajtótájékoztatón.
A bírói szerződésmódosításnak az a rendeltetése, hogy egy-egy konkrét szerződés esetében orvosolja a felek között a szerződéskötés után bekövetkezett kedvezőtlen változások hatásait, ám arra nem alkalmas, hogy szerződések tömegénél csak az egyik fél számára hátrányosan avatkozzanak be - mondta Darák Péter, a Kúria elnöke azt követően, hogy a testület hétfőn úgy döntött, hogy a devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés.
A Jobbik szerint a Kúria hétfői döntése nem csak az igazságszolgáltatás szégyene, hanem a kormányé is, amely szabotálta a devizahitelesek ügyét. Vona Gábor pártelnök kedden bejelentette: ha a kormány februárig nem hoz érdemi lépéseket a témában, akkor legalább száz helyen egy időben tartanak demonstrációt.
A legmagasabb bírói fórum várva várt jogegységi határozata több érdekességet is tartalmaz. Abban azonban teljesen megfelel az előzetes jelzéseknek, hogy több kérdést vethet fel az érintettekben, mint amennyire választ ad. Nem végezték el a kormányzat helyett a munkát – írja Az én pénzem pénzügyi portál.
A békemenetet szervező CÖF felkéri az ombudsmant arra, hogy járjon el az Alkotmánybíróságnál a Kúria jogegységi döntéseinek megsemmisítése érdekében.
Az MNB tudomásul veszi a Kúria hétfői döntését, de Nagy Márton a jegybank ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet: a Kúria nem határozott abban a kérdésben, hogy a devizahiteleknél a bankok vissza éltek-e erőfölényes helyzetükkel.
A devizahitelek ügyében elhárult a legrosszabb forgatókönyv veszélye az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy fontos kérdésekben még nincs döntés.
Az eurót reggel 301,68 forinton jegyezték, délelőtt 301,48 forinton, a Kúria döntése után ideiglenesen 300 forint alá csökkent az árfolyam, majd délután visszaemelkedett 300,25 forintra.
A Bankcsapda nevű szervezet szerint a Magyar Nemzeti Bank érdekelt a devizahiteles magyar családok kifosztásában.
Az LMP szerint sajnálatos a Kúria devizahitelesek ügyében meghozott jogegységi döntése, de a párt ugyanakkor teljes mértékben tiszteletben tartja a határozatot - közölte Schiffer András.
Alapvetően pozitív hír a bankok és a forint árfolyama számára a Kúria mai döntése, de egyelőre még nem látszik, hogy milyen irányba fordulna kormány, vélhetően a tehermegosztás opciói "melegedhetnek fel" – mondta Samu János, a Concorde makroelemzője a Kúria mai döntésére reagálva.
A Kúria polgári kollégiuma meghozta jogegységi határozatát a devizahitel-szerződésekkel kapcsolatban – közölte a testület hétfőn kora délután. A Kúria szerint a devizaszerződések olyan szerződések, amelyeknél az adós viseli az árfolyamkockázatot. Ez a szerződéstípus önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, nem ütközik nyilvánvalóan a jó erkölcsbe, és nem uzsorás szerződés.
A Bloomberg is a Kúria ma délután nyilvánosságra hozandó döntéséről ír, a hírügynökség szerint az ország pénzügyi stabilitása, és 17 milliárd dollárnyi devizahitel sorsa forog kockán.
A devizahiteles ügyekkel kapcsolatban jövő hétfőre összehívott jogegységi ülés nem jelenti azt, hogy azonnal állást foglalnak minden kérdésről, csak azt jelzi, hogy a Kúria megkezdi a jogegységi indítvány tárgyalását - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Darák Péter, a Kúria elnöke.
Rendkívüli politikai nyomás alatt dönt a Kúria jogegységi tanácsa a devizaalapú hitelek ügyében. Döntésüknek ezért nemcsak a jogi eljárások kapcsán van tétje, kiderül majd az is, demokratikus jogállam maradt-e az ország, vagy sem – írja a Pénzkérdés blog. Ha igen, akkor már most jó eséllyel megmondható, milyen állásfoglalás születik az alapvető kérdésekben. Elég csak kiolvasni az eddigi határozataiból vagy egyéb eseti döntéseiből. Mire lehet számítani, ha hű marad elveihez a Kúria? – teszi fel a kérdést a blog.