szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legmagasabb bírói fórum várva várt jogegységi határozata több érdekességet is tartalmaz. Abban azonban teljesen megfelel az előzetes jelzéseknek, hogy több kérdést vethet fel az érintettekben, mint amennyire választ ad. Nem végezték el a kormányzat helyett a munkát – írja Az én pénzem pénzügyi portál.

A Kúria jogegységi döntése – ennek teljes szövegét itt nézheti meg – után tüntetést is szerveztek, a kormányzópárt frakcióvezetője, Rogán Antal pedig csalódásának adott hangot. Emellett pedig az is elhangzott, hogy megvárják, amíg a legmagasabb bírói fórum "minden nyitott kérdésben", így az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamrés (a felvételi és a törlesztési devizaárfolyam különbözete) terén is dönt. Ha ez így marad, az azt jelenti, hogy a devizaadósok egyhamar nem számíthatnak semmilyen intézkedésre – írja Az én pénzem pénzügyi portál.

A Fidesz frakcióvezetőjének szavaiból is kitűnt, a kormányzat szerint mindenkinek segítséget jelenthet az árfolyamgát kiszélesítése. Ez jó megoldás, ahogy arra korábban a hvg.hu is felhívta a figyelmet, de azért azt látni kell, hogy a fix árfolyamú törlesztésen is lehetne még mit javítani a pénzügyi portál szerint. Például a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslatának megfelelően nem csak kamat-, hanem tőkeengedményt is kaphatnának az adósok (esetleg különböző feltételekhez kötve). Emellett elképzelhető lenne a jogszabály hitelelengedésre vonatkozó részét úgy alakítani, hogy legalább a nagy bajban levőket ne terhelje nagyobb kölcsön, mint amekkora az ingatlanuk mostani értéke. Az eszközkezelő "turbózása" is a megoldás vagy inkább a helyzet javítása, irányában tett lépés lehetne.

Sokan számítottak arra, hogy a Kúria legalább valamilyen elvi módon kimondja, miként kell elszámolni az adóssal akkor, ha a bíróság semmissé nyilvánítja a szerződést. Egészen mást tettek azonban világossá. Kiderült ugyanis, hogy a jogászok által egyre jobban kedvelt semmisségi perek nem vezethetnek a remélt eredményre. Az ilyen ügyeket vivő ügyvédek közül sokan elhitetik az adósokkal, hogy a semmisséggel az egész devizaadósságot "elfelejthetik". Ezután azonban a bíráknak, ha egyes pontokat (tipikusan ilyen az egyoldalú kamatemelést lehetővé tevő passzus vagy az árfolyamrés) hatályon kívül helyeznek, akkor is a szerződés életben tartását kell szem előtt tartaniuk. A továbbiakban az egész érvénytelenítés más színben tűnhet fel. 

Arról, hogy pontosan mit is jelent a Kúria döntése, illetve hogy mikor maradt még remény az adósoknak bővebben itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!