szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alapvetően pozitív hír a bankok és a forint árfolyama számára a Kúria mai döntése, de egyelőre még nem látszik, hogy milyen irányba fordulna kormány, vélhetően a tehermegosztás opciói "melegedhetnek fel" – mondta Samu János, a Concorde makroelemzője a Kúria mai döntésére reagálva.

A helyzet az, hogy ez egy nagyon fontos döntés, nem jogellenesen köttettek ezek a szerződések – fejtette ki a hvg.hu-nak Samu János, a Concorde makroelemzője a Kúria devizahitelekkel kapcsolatos mai döntését kommentálva. Samu szerint a banki hitelezési motivációt javíthatja a döntés, és a forintárfolyam szempontjából is pozitívnak értékelhető a döntés. Ugyanakkor a Kúria döntéséből még nem tudjuk, hogy a kormány milyen irányba lép tovább.

A Concorde makroelemzője szerint az már eddig is látszott, hogy nem a Kúria döntése alapján mozdulna a kormány – bár megvárták, míg a testület döntést hoz –, a kabinet viszont most ott folytathatja, ahol korábban abbahagyta: egyfajta tehermegosztás lehet az a keretrendszer Samu szerint – bankok, állam, adósok relációban –, amilyen irányba fordulhat a kormány (ilyen az árfolyamgát is), erre már történtek utalások. Ezek az opciók most újra felmelegedhetnek – tette hozzá a Concorde elemzője.

Az euró-forint árfolyamra a Kúria devizahiteles döntésével kapcsolatos várakozások lehettek gyengítő hatással az utóbbi időszkban Samu szerint, a mostani döntéssel ugyanakkor az eurónak be kell néznie a 300 forint alá.

A bankok részvényei emelkedéssel reagáltak a Kúria döntésének bejelentésére, az OTP délután háromnegyed négykor 4,1, az FHB pedig 2,7 százalékos pluszban tartózkodott (utóbbi papír árfolyamemelkedése volt 4 százalék felett is). Az euró forinttal szembeni árfolyama 299-re süllyedt a döntés bejelentése után és délután is ebben a sávban ragadt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!