Arra kérik az Európai Bizottságot, tiltsa meg a 2010 után születetteknek a cigivásárlást
Polgári kezdeményezés indult az első európai dohányfüstmentes generációért. A dohányáruk reklámját is betiltanák.
Polgári kezdeményezés indult az első európai dohányfüstmentes generációért. A dohányáruk reklámját is betiltanák.
14 éves rekordra nőtt az infláció idén novemberben, abban a hónapban, amikor a kormány az üzemanyagár maximalizálásával próbálta fékezni az árakat. De nem volt ez teljesen egyedi próbálkozás: az elmúlt hónapokban-években több olyan terméket is láthattunk, amelynek az árát megpróbálta a kormány befolyásolni, akár az adókulcsa változtatásával, állami támogatással, akár felső érték rögzítésével vagy egyenesen hatósági ár bevezetésével. Érdemes átnézni, hogyan alakultak ezeknek az árai.
Októberben a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal magasabbak voltak, mint tavaly ilyenkor. Az elmúlt egy évben a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk, valamint az élelmiszerek ára nőtt.
Több mint egymilliárd forint értékben vont ki adózatlan dohányterméket az idén az adóhivatal.
A régióban a lengyelek szinte mindenben a legolcsóbbak, de Magyarországon sok termék ára van jóval az uniós átlag alatt, egyedül az olajok és a zsírok számítanak drágának nálunk. Az EU legdrágább országa nem meglepő módon Dánia – derül ki az Eurostat adataiból. A legnagyobb eltérések a dohányáruk piacán vannak Európában.
Nyomozókutyával kutatták fel az illegális cigiraktárat az ukrán határhoz közeli Barabáson. Négymillió forint értékű dohányárut találtak egy lakatlan házban.
Nem minden trafikkoncesszió-nyertes fogta meg az isten lábát, számos dohánybolt egyáltalán nem hozza a várva várt bevételeket, főleg az olyan helyeken, ahol többen tömörülnek kis területen, és a termékpaletta sem elég színes. A legrosszabbul a kis eladóterű trafikok mennek. Tettünk egy kört a 18+-os dohánypiacon.
Megérkeztek az első, jelentősen kitágított árrés miatt drágább cigaretták a nemzeti dohányboltokba. Több doboz cigaretta ára is már a bűvösnek tekintett 1000 forintos ár felett jár.
Eddig az 5400 trafiknyertesből csak 3021 kapta meg az engedélyt, így a következő hetekben a dohányosoknak komoly problémát jelenthet majd cigarettához jutni – tudta meg a Népszabadság. A lap szerint számos olyan városrész vagy terület lesz, ahol egyáltalán nem lehet majd cigarettához jutni.
Rárepülnek a nyertes trafikosokra a multik is, függetlenül attól, hogy az árbevételüknek mekkora részét teszi ki a cigarettaértékesítés. Bár a hipermarketek kevésbé érzik meg, a Tesco máris akcióba lépett, ahogy a Mol is, miután a benzinkutak esetében komoly bevétel eshet ki a dohányértékesítés elveszésével. A hvg.hu-nak ezen kívül több szereplő is jelezte, hogy keresi a megoldást. Gondban lehetnek a saját márkás termékek is: a Lidl cigije például áldozatul esik az államosításnak.
Szerkesztőségünkbe továbbra is rengeteg levél érkezik a nemzeti dohányboltok koncessziós pályázatainak "furcsaságaival" kapcsolatban. CBA-üzlettulajdonos, fideszes képviselők barátai és azok rokonai. A górcső alatt Veszprém, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megye.
Hétfő este óta áll a bál a nemzeti dohányboltok koncessziós jogának kiosztása körül, mert a piacot valóban újraosztja kormány. Alig-alig maradhat dohányboltos az, aki eddig ebből élt. Indulatból és kérdésekből nincs hiány. A tuti nyerő pályázat titkát egy "ötöst" behúzó 23 éves egyetemistától megtudtuk ugyan, de a teljes folyamat lebonyolítására létrehozott állami cégtől csak formális válaszokat kaptunk.
A nemzeti dohánybolt programban hétfőn este kiadott lista, illetve az arról megjelent írások hatására számtalan levelet kaptunk és kapunk. Történeteket, összefüggéseket arról, hogy két hónap múlva hol mennyi gyakorlatot, tapasztalatot, egzisztenciát kell kidobni a szemétbe, és mindezt ki-kik miatt. Folyamatosan frissítjük a listát.