szerző:
Tetszett a cikk?

14 éves rekordra nőtt az infláció idén novemberben, abban a hónapban, amikor a kormány az üzemanyagár maximalizálásával próbálta fékezni az árakat. De nem volt ez teljesen egyedi próbálkozás: az elmúlt hónapokban-években több olyan terméket is láthattunk, amelynek az árát megpróbálta a kormány befolyásolni, akár az adókulcsa változtatásával, állami támogatással, akár felső érték rögzítésével vagy egyenesen hatósági ár bevezetésével. Érdemes átnézni, hogyan alakultak ezeknek az árai.

Energiaárak

A rezsicsökkentés megtette a hatását, az áram és a vezetékes gáz ára sem változik évek óta a háztartások számára, ez fixen 0 százalékot jelent az inflációs mutatóban. Persze így sem mindenki mondhatja el, hogy ugyanannyiért fűti fel a lakását, mint tavaly ilyenkor: tavaly novemberben például 100 kiló brikett 8860 forintba került, idén már 9940-be, 100 kiló fűrészelt tűzifa akkor 4140 forint volt, most már 4600 az ára, egy 11,5 kilós propán-butángázos palackot pedig tavaly ilyenkor 5040 forintért lehetett kicserélni, most már 5240-ért. Ezek azok a fajta energiaforrások, amelyeket jellemzően a szegényebbek használnak.

De a világpiaci energiaárak drágulása beépül mindennek az árába, amit szállítani kell, csomagolni, vagy akár egy irodaházba áramot és fűtést bevezetni – vagyis gyakorlatilag mindenbe.

Üzemanyagár

A most kiadott, novemberi inflációs adatban még csak félig jelenik meg a 95-ös benzin és a gázolaj literenként 480 forintos ármaximalizálása, mivel ez november 15-től lépett életbe. De nagyon sok időnek kell eltelnie, amíg az egy évvel korábbi adat, amihez viszonyítunk az infláció kiszámolásakor, elég magas lesz ahhoz, hogy már ne durva áremelkedést jelentsen a 480 forintos ár.

Tavaly novemberben a benzin ára 358, a gázolajé 369 forint volt literenként. 2020 decemberében már drágulás volt, de ez is csak 370, illetve 387 forintot jelentett, vagyis ha a 480 forint maradna idén decemberben, az is 29, illetve 24 százalékos drágulást mutatna. Sőt, a 450 forintos árszintet is csak júliusban érte el az üzemanyag, tehát hacsak nem lesz olcsóbb a világpiaci ár, még sokáig maradhat kétszámjegyű az áremelkedés itt. Most amúgy vannak arra utaló jelek, hogy olcsóbb lehet a benzin, már most sem mindenhol a 480 forintos áron adják.

Lakásáfa, építőanyagárak

2021 elején az új lakások áfája egy év után 27-ről újra 5 százalékosra csökkent, és az év elején vezette be a kormány a lakásfelújítási támogatást is. Sokan figyelmeztettek, hogy ez be fog épülni az építőipari árakba, és pontosan ez történt. Ha pedig ez nem lett volna elég, a globális szállítási problémák miatt az építőanyagok ára is az egekbe szállt, amire válaszul a kormány a nyáron programot hirdetett az építőipari árak csökkentésére.

Az jól látszik a számokon, hogy a lakás felszerelése, karbantartása nem olcsó mulatság. A lakásjavító és karbantartó cikkek 14,2 százalékkal drágábbak most, mint egy éve, a lakásfelszerelés és az ehhez szükséges szerszámok ára 9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, a barkácskellékek ára pedig 7,6 százalékkal nőtt egy év alatt. Ráadásul egyiknél sem állt meg az áremelkedés a nyáron. És nem lehet ezt olcsóbban megúszni akkor sem, ha az ember az egész munkát másokra bízná úgy, hogy neki semmit ne kelljen megvennie hozzá: a lakásjavítási és lakáskarbantartási szolgáltatások most 14,5 százalékkal drágábbak, mint tavaly ilyenkor voltak.

Ahol az állam kénytelen volt adót emelni: a cigaretta

A dohánytermékek adótartalmát az EU-s szabályok határozzák meg. Mivel Magyarországon korábban túl alacsony volt a cigaretta adója, a kormány idén kétszer emelte meg ezt. Az eredmény látszik is, a dohányáruk most 16,8 százalékkal drágábbak, mint egy éve ilyenkor voltak.

Ahol nem működött az adócsökkentés: az élelmiszerek

Érdekes kísérlet volt korábban az is, hogy egyes élelmiszerek fogyasztói adóját csökkentette a kormány – 2016-ban a sertéshúsét, 2017-ben a baromfihúsét és a tojásét, 2018-ban pedig a halét. Az ötletet, hogy ezt a sorozatot folytassák, mostanra teljesen elengedte a kormány, sőt, míg korábban az ellenzék követelte, hogy legyenek további áfacsökkentések, most már csak halkabban, szinte rutinból mondják ezt néha-néha. Hamar kiderült ugyanis, hogy ez csak néhány hónapnyi árcsökkenésre elegendő, nagyon gyorsan visszatértek az árak az áfacsökkentés előtti szintre. Ez több okra vezethető vissza. Egyfelől egy ilyen lépés némi mozgásteret adott a terméklánc szereplőinek, hogy azt az összeget, amelyiket nem kell adóként befizetniük, megtartsák (vagyis növeljék versenyképességüket). A másik magyarázat az, hogy esetenként az alapanyagárak növekedése egyszerűen elsodorta az áfacsökkentés hatását – ezt láthattuk a tojásnál, ahol a madárinfluenza-járvány miatt elszálló árak miatt nem lehetett érezni, hogy csökkent az adókulcs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!