Újra drágulásnak indulhatnak az élelmiszerek
Egyre többen keresik a boltokban az akciós termékeket, ami arra utalhat, hogy egyre nagyobb réteg egyre kevesebb pénzből kell, hogy bevásároljon.
Egyre többen keresik a boltokban az akciós termékeket, ami arra utalhat, hogy egyre nagyobb réteg egyre kevesebb pénzből kell, hogy bevásároljon.
Van, ahol már most 600 forintba kerül egy gombóc fagylalt.
Megérkeztek az új, magasabb összegű számlák, de drágább lett a benzin is, így aztán hiába nincs már a tavaly ilyenkorihoz fogható dráma az élelmiszerboltokban, csak egyetlen ezrelékponttal csökkent az infláció.
650 forinthoz közelít a 95-ös benzin átlagára, ami így 100 forinttal drágább, mint tavaly év végén volt, és mára majdnem annyiba kerül, mint a gázolaj. Ásványolaj Szövetség ezt főleg az adóemeléssekkel magyarázza, és további drágulásra számítanak.
Lassulni fog, de nem áll meg idén az élelmiszer-infláció, leginkább az húzza vissza, hogy a legtöbbeknek csak az épp olcsó termékekre maradt pénzük. Ha kicsit nyugodtabban költhetnek majd, vagy a kormány még jobban megterheli a boltláncokat, akkor újra jobban nőhetnek az árak.
A Fuvarozók Ipartestülete az iskolai kirándulások esetében áfacsökkentést javasol.
Hiába alacsony a munkanélküliség, annyira gyenge a termelékenység, és olyan képzetlen sok dolgozó, hogy így lehagy minket Közép-Európa nagy része – figyelmeztetett az MNB.
3,7 százalékos inflációt mért februárra a KSH. Az év eleje óta sok minden drágult, leginkább az üzemanyagok és a szolgáltatások, de az élelmiszerboltokban normalizálódik a helyzet. És persze az is segített egy jobb számot kihozni, hogy a vezetékes gáz a hivatalos inflációs adat szerint majdnem ötödével olcsóbb, mint tavaly ilyenkor volt.
Gondok vannak a gépekkel, kevés a kapacitás, repülni meg sokan akarnak. Drágulni fog idén is a repülés, Michael O’Leary szerint akár 10 százalékkal is feljebb mehetnek az árak.
Két év és tíz hónap után először tért vissza az infláció abba a sávba, ahol lennie kell. Ehhez persze szükség volt nemcsak arra, hogy a tavaly januári nagyon drága benzinhez hasonlítsuk az üzemanyagárakat, hanem arra is, hogy a KSH módszertanával kijöjjön egy év alatt 25 százalékos gázárcsökkenés.
Utolsó nagy szolgáltatóként a Digi is bejelentette, mennyivel emelkednek az árak a vezetékes szolgáltatásainál májustól – hasonlóan a konkurensekhez, ők is az inflációnál némileg alacsonyabb mértékben korrigálják az áraikat.
A hétfői áremelés után csak Szlovákiában drágább a benzin, mint Magyarországon.
Esetenként több mint 50 százalékos drágulást tapasztalhatnak a DigiMobil ügyfelei, miután valamennyi csomagjának megemeli az árait a szolgáltató.
5,5 százalékkal volt drágább az élet 2023 decemberében, mint 2022 utolsó hónapjában – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Az inflációt 140 termék, illetve szolgáltatás árának változásából számolják ki, ezeket mutatjuk be most részletesen.
Lassult az infláció decemberben, főleg azért, mert az üzemanyagok ára nagyot esett. Éves átlagban viszont a 2023-as adatnál rosszabbat utoljára 1997-ben mért a KSH.
Akad olyan vendéglátós, aki már januárban 10 százalékos áremelést tervez.
2023 kulcsszava a gazdaságban az infláció volt, nemcsak Magyarországon, hanem nagyjából az egész világon. A legdurvább részen már túl vagyunk, de most jön egy elég kínos szakasz: amikor azzal kellene kezdeni valamit, hogy a nagy inflációból ugyan közepeset csináltak, de abból kicsi csak jó sokára lesz.
Átlagosan tízszer annyit fizetünk mindenért, mint 1995-ben.
Bár az infláció összességében tovább lassult, így is van rengeteg olyan tétel, ahol továbbra is kiugró volt az áremelkedés.