50 ezer diáklány egy egyetemen
Szaúd-Arábiában vasárnap megnyílt a világ legnagyobb női egyeteme - jelentette az al-Arabíja hírtelevízió.
Szaúd-Arábiában vasárnap megnyílt a világ legnagyobb női egyeteme - jelentette az al-Arabíja hírtelevízió.
Mészáros Tamás olyan budapesti egyetemi szövetség létrehozását javasolta, amely a 90-es években egyszer már működött - írja a Magyar Nemzet.
Egyelőre konzultációról van szó, nem egyeztetésről - reagált Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában a tegnapi sajtóhírekre, miszerint 29 állami felsőoktatási intézményből a jövőben csak 16 maradna.
Tizenkét állami egyetem marad Magyarországon a mostani 29 helyett az origo.hu birtokába került koncepció szerint, amelyről az oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett. A lap információi szerint felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, a Corvinus karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át.
Nőtt a kereslet a fizetős képzések iránt a felsőoktatásban; a statisztikák szerint több mint 1.600-zal emelkedett egy év alatt a költségtérítéses képzésre jelentkező fiatalok száma.
Több mint kétezer cégnek, egyetemnek és közszereplőnek gyűlt meg a baja az elmúlt években a cybersquatterekkel, vagyis domaintolvajokkal. Bár oktatási intézményeket viszonylag ritkán ér ilyen támadás, több elitegyetem – például a Harvard, a Yale és az Oxford – volt kénytelen bírósághoz fordulni.
Többen jelentkeztek informatikai, természettudományi, műszaki, orvosi és művészeti képzésekre, bölcsészettudományi és társadalomtudományi területen azonban kevesebben szeretnének továbbtanulni – derül ki a legfrissebb jelentkezési adatokból.
A „senki földjére” tévednek azok a hallgatók, akik közös diplomát, angolul joint degree-t adó képzésre jelentkeznek. Ilyen szakokat a bürokratikus akadályok miatt nem szívesen hirdetnek a magyar felsőoktatási intézmények, a kettős diplomát, vagyis double degree-t adó képzések azonban egyre népszerűbbek.
A Harvard és két tokiói egyetem áll az École des Mines de Paris 2011-es felsőoktatási rangsorának élén. A francia intézmény minden évben összeállítja listáját azokról az egyetemekről, ahol a világ legnagyobb vállalatainak vezetői végeztek.
Idén is összemérhetik tudásukat a felsőoktatás legjobb portáljai, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sajtó Egyesület (MESE) által szerevezett az Év campus honlapja pályázatra március 16-ig lehet jelentkezni.
Több mint 3400 hallgató töltött el 1-2 szemesztert külföldi egyetemen és több mint 700 diák töltötte szakmai gyakorlatát valamely európai vállalatnál - ez az Erasmus-program mérlege a 2009/10-es tanévben. A program 13 éve alatt több mint 30 ezer hallgató folytatott európai tanulmányokat Erasmus-ösztöndíjjal.
A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint az állami intézmények komoly bevételre tesznek szert a fizetős szakokból és kihasználják kapacitásukat. Ráadásul igény van a képzésekre - mondta a Klubrádióban.
2010 szeptemberében egy amerikai egyetem, a Harrisburg University of Science and Technology egyhetes tilalmat rendelt el campusa területén a közösségi oldalak használatára. Az akció nem szankció volt, hanem figyelemfelkeltés: arra akarták ráébreszteni a diákokat, hogy elengedhetetlen részévé vált az életüknek a Facebook és a Twitter – a hallgatók pedig nem győztek csodálkozni azon, hogy sokkal hatékonyabban tudnak részt venni az előadásokon és szemináriumokon, ha közben nem webkettőznek a laptopjukon.
Doktori fokozatával fizethet a német védelmi miniszter plágiumgyanús disszertációjáért. A copypaste bárónak csúfolt Karl-Theodor zu Guttenbergéhez hasonló esetek nálunk is előfordultak: tavaly a Budapesti Corvinus Egyetem két doktoranduszáról derült ki, hogy disszertációjukban megfelelő hivatkozás nélkül használtak fel más szerzőktől származó szövegrészeket. Az egyik esetben ráadásul pont az a tanár kapta elbírálásra a dolgozatot, akitől a hallgató az ominózus bekezdéseket „kölcsönözte”.
A legmagasabb fizetést a telekommunikáció területén várhatják a diplomások, a legkevesebbet pedig akkor, ha az egészségügyben, oktatási intézményekben vagy művelődési központokban helyezkednek el.
Akik szeptemberben szeretnék megkezdeni vagy folytatni egyetemi, főiskolai tanulmányaikat, azoknak érdemes mielőbb leadniuk a jelentkezésüket. Ezzel megelőzhető az utolsó napok rohama, mind a papír alapú, mind pedig az elektronikus jelentkezés esetében.
Felfüggesztette a Magyar Universitas Program keretében megvalósuló Kortárs Képző- és Iparművészeti Pályázatok elbírálását a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), emellett a „már elkészült művekkel kapcsolatos kételyek tisztázására” törekszik. Az érintettek szerint nagy hiba lenne ad hoc döntéseket hozni és újabb Szent István-szobrokkal elönteni az országot.
Idén Szolnok ad otthont az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójának, az EFOTT-nak: Magyarország legnagyobb hallgatói buliját július 12. és 17. között az alföldi város zöldövezetében, a Tiszaligetben rendezik meg.
Rosszul jártak a 2006-ban bevezetett bolognai rendszerrel az elmúlt két év bachelor diplomásai: aki BA- vagy BSc-diplomával szeretne elhelyezkedni, alacsonyabb fizetésre, hosszabb álláskeresési időszakra, a munkaadók részéről pedig némi tanácstalanságra számíthat. Ma ismertetik a diplomás pályakövetés legfrissebb eredményeit, ami először adhat visszajelzést a "bolognások" lehetőségeiről.
Február 15-én lejár a jelentkezési határidő a felsőoktatási intézményekbe. Mire érdemes figyelni? Tudnivalók, teendők az utolsó hétre.