szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre konzultációról van szó, nem egyeztetésről - reagált Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában a tegnapi sajtóhírekre, miszerint 29 állami felsőoktatási intézményből a jövőben csak 16 maradna.

„A probléma nem újkeletű, évekkel ezelőtt több tanulmány készült arról, hogy a magyar felsőoktatás szerkezete túlméretezett, szétszórt, ésszerűsíteni kell. Jelenleg 210 képzési helyen folyik oktatás, 160 egyetemi, főiskolai karon, ezt mindenképpen racionalizálni kell” - mondta Hoffmann Rózsa az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában. Hozzátette: természetes, hogy erre mindenki érzékenyen reagál, még az az intézményvezető is, aki elvben egyetért a racionalizálással.

Mint mondta, egyelőre nem egyeztettek a felsőoktatási intézmények sorsáról, csak konzultációt folytattak. „Meghívtunk tizenkét rektort, és kérdéseket tettünk fel nekik. Ők képviselik - hallgatói létszám, tradíciók és egyéb szempontok alapján - a legjelentősebb hazai egyetemeket” - mondta Hoffmann (ugyanakkor, mint ismert, az egyik legjelentősebb hazai egyetem, a Corvinus rektorát nem hívták meg a megbeszélésre). A konzultációt ma is folytatják, négy új résztvevővel. Ahogy az oktatási államtitkár fogalmazott: ötleteket, javaslatokat gyűjtenek, hogyan lehet a folyamatot „fájdalommentesen” végrehajtani.

Hoffmann Rózsa az első nemzeti tanévnyitón tavaly augusztusban
Túry Gergely

„Javaslatról egyelőre nem beszélhetünk, válaszokat keresünk, de egy-két hónapon belül dönteni kell” - tette hozzá Hoffmann a kérdésre, mi lesz a Corvinus Egyetemmel. Bármilyen átszervezésre kerül sor - még az sem biztos, hogy ez tényleg megtörténik -, az nem jelenti azt, hogy az intézményeknek, amelyek önállóságukban megszűnnek, be kell zárniuk. Magánintézményként tovább működhetnek” - vázolta az elképzeléseket Hoffmann, hozzátéve, hogy a tervezett változások csak 2012. szeptember elsejétől lépnének érvénybe.

Tegnap az origo.hu közölte, hogy a 29 állami felsőoktatási intézményből mindössze 16 maradna a kormány tervei - és a Széll Kálmán-tervben előirányzott felsőoktatási intézményi átszervezések - alapján. Az Eduline oktatási oldal tegnap arról számolt be, hogy a kormány többek között a Budapesti Corvinus Egyetem megszüntetését tervezi: az intézmény tegnap délutáni rendezvényén több mint ötszáz hallgató tette fel kérdéseit Mészáros Tamás rektornak.

Origo Itthon

Hoffmann terve: bezár a felsőoktatási intézmények fele?

Tizenkét állami egyetem marad Magyarországon a mostani 29 helyett az origo.hu birtokába került koncepció szerint, amelyről az oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett. A lap információi szerint felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, a Corvinus karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át.

Karrier

Miért épp a Corvinust szüntetné meg a kormány?

Az Eduline oktatási oldal információi szerint igazak azok a sajtóhírek, melyek szerint a kormány a Budapesti Corvinus Egyetem – és több más vidéki, valamint fővárosi intézmény – megszüntetését tervezi. A Corvinus délutáni rendezvényén több mint ötszáz hallgató tette fel kérdéseit Mészáros Tamás rektornak.

A rabló, aki elaludt betörés közben – Az év balfék bűnözői történetei a Duma Aktuálban

A rabló, aki elaludt betörés közben – Az év balfék bűnözői történetei a Duma Aktuálban

A brazil hatóságok szerint rabszolgasorban tartják a BYD gyárát építő kínai munkásokat

A brazil hatóságok szerint rabszolgasorban tartják a BYD gyárát építő kínai munkásokat

Tiborcz István elárulta, hogy sokat tanult a Közgéptől

Tiborcz István elárulta, hogy sokat tanult a Közgéptől

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát