Szijjártó: Örömmel megyek Szocsiba
A magyar külügyminiszter az oroszokkal tervezi a jövőt.
Mit jelent a háztartási napelemeknél a szaldós helyett január 1-jétől életbe lépett bruttós elszámolás? Milyen feltételekkel lehet mostantól magánszemélyeknek napelemet üzemeltetni, mire kell odafigyelni, hogy az megérje? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Ha a tőzsdei árakhoz viszonyítjuk, a jelenleg érvényes, 2021-ben kötött magyar-orosz fűtőanyag-beszerzési szerződésből az elmúlt két év során 564 milliárd forint kára származhatott az országnak – számította ki a Népszava a KSH által most közzétett tavaly decemberi adatok felhasználásával.
Nem kívánják a továbbiakban anyagilag támogatni a tízezrek halálával járó háborúkat folytató, ellenzéki politikusokat a börtönben meggyilkoló diktatúrát.
A héten elkészültek az első támogatói okiratok, az államtitkár tavasztól ígéri az első kifizetéseket.
Foglalkoztatottság, költségvetés, külkereskedelem, ipar, energia, akkugyárak, autógyártás – a miniszterelnök évértékelője a gazdaság szinte minden szintjét megvizsgálta. Mi pedig megvizsgáltuk az állításokat.
Csökken a gázos termelés aránya a hazai bruttó villamosenergia-felhasználásban. A jelenség mögött a csökkenő energiafogyasztás és a növekvő napelemes termelés áll.
Már bő egy hete elbírálhatta az első pályázók előregisztrációját a Napenergia Plusz program lebonyolítója. Az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszerek telepítését támogató program kerete 15 ezer háztartásra elég, de 25 ezren jelentkeztek. Mostantól indul a versenyfutás: azok mehetnek biztosra, akik még bőven a keret kimerülése előtt letudják a szerződéskötést és a szükséges papírmunkát. Közben gyorsan kell dönteni egy sor műszaki kérdésben: érdemes-e rámenni a nagyobb teljesítményű napelemekre és a nagyobb kapacitású akksikra? És vajon mire jó az aszimmetrikus inverter? Itt vannak a válaszok.
Amíg nem érzi úgy a kormány, hogy túlzásba esett a különleges gázkészlet vásárlásával, addig a cégek pénze bánja, amikor pedig majd elengedik az extra tartalékolási kötelezettséget, közpénzből fizethetik a veszteséget.
Idén megtörténik az „első betonöntés”, ami „vízválasztó” lesz. A külügyminiszter Sopronbánfalváról jelentkezett a paksi részletekkel.
Az energiaminiszter a szivattyús-tározós erőművekről is beszélt, azt mondta, itthon is kell belőlük legalább egy, és az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány várhatóan még idén elkészül.
A lengyel Legfelsőbb Számvevőszék vizsgálatot indítványozott az adásvétel ügyében.
A Bloomberg szakértői nagy európai cégek Nagy-Britanniában működő szélfarmjainak számláit vizsgálták meg, kiderült: a fogyasztók sokkal kevesebb energiát használtak fel, mint amennyiért fizettek.
Ez már másodszor történik. Úgy látszik, a kormány szerint jobb az óvatosság.
Hamarosan megköthetik a hosszú távú szerződést a 2026 utáni energetikai üzletről Magyarország és Katar között.
Három megmaradt atomerőművét márciusban zárta be Németország, de ma már az ellenzéki CDU vezére is arról beszél, hogy ez hiba volt.
Több százan futnak a pénzük és vágyott napelemeik után a 2021-es napelemes pályázat nyertesei közül, miután kivitelezőjüknék pénzügyi nehézségek léptek fel. Az érintett vállalkozás lehívta a támogatási előlegeket, és önerőt is átvett az ügyfelektől, telepített is több rendszert, illetve leszállított számos berendezést, de sok ügyfél esetében nem jutott semmire. Az érintett ügyfelek elkeseredettek, kétségbeesetten keresik a megoldási lehetőségeket, volt aki feljelentést is tett. A cég illetékesei széttárják a kezüket, és az államra mutogatnak: bő két éve nem kapják meg az elnyert pályázati támogatásokat, miközben a beruházási költségek őket terhelik. Hogy mikor akar fizetni a kormány, amely közben már új napelemes pályázatot is kiírt, az a kormányinfón sem derült ki, hiába kérdeztük.
A háztartások már több áramot termelnek, mint Paks.
A mesterséges intelligenciának a vártnál sokkal több energiára lesz szüksége, ismerte ez a Világgazdasági Fórumon Sam Altman, a legismertebb mesterségesintelligencia-szolgáltatásokat fejlesztő OpenAI vezérigazgatója.
Hiába nyertek sokan ingyen napelemet a több mint két éve indult pályázaton, az állam csak nem akar fizetni, ezért leállt sok a kivitelezés, csődközelben van számos – és már csődbe is ment néhány – napelemes vállalkozás. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség 12 pontos követeléslistával szeretné elérni a rendezést.