Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A lengyel Legfelsőbb Számvevőszék vizsgálatot indítványozott az adásvétel ügyében.
Áron alul adta el a lengyel Orlen a Lotos vállalat eszközeit – írja a Reuters a lengyel Legfelsőbb Számvevőszék (NIK) közleményére hivatkozva. A számvevőszék azt is közölte, hogy a két cég egyesülésével kapcsolatban vizsgálatot fog kezdeményezni.
Az Orlen és a Lotos egyesülését megelőzően az előbbi beleegyezett abba, hogy eladja a Lotos bizonyos eszközeit (benzinkutakat és részesedést egy olajfinomítóban) a Molnak és a Saudi Aramcónak. Előbbi 610 millió dollár értékben (kb. 220 milliárd forint) vásárolta meg a Lotos 400 lengyelországi benzinkútját, míg az utóbbi 30 százalékos részesedést vásárolt a vállalat gdanski olajfinomítójában.
A NIK szerint csupán az olajfinomítóban vásárolt részesedés értéke 4,6 milliárd zlotyt (kb. 410 milliárd forint) érne, ám a szaúdi állami tulajdonban lévő energetikai vállalat mindössze 1,15 milliárd zlotyt (kb. 102 milliárd forint) fizetett érte.
Az Orlen vezérigazgatóját, Daniel Obajteket a hónap elején menesztette a felügyelőbizottság, miután az új lengyel kormány ígéretet tett arra, hogy megtisztítja az állami vállalatokat azoktól, akiket az előző kormánypárt politikai kinevezettjeinek tart.
Marcin Marjanski, a NIK szóvivője elmondta: a hivatal indítványt készít elő, amelyben felkérik az ügyészséget, hogy vizsgálja meg az Orlen–Lotos-ügyletet. A NIK bírálta az állami vagyonért felelős miniszter tevékenységét is, aki a tranzakció költségeinek és előnyeinek teljes körű ismerete nélkül javasolta az egyesülést az akkori kabinetnek.
A számvevőszék szerint az Aramco nagyon erős pozícióra tett szert a gdanski olajfinomítóban, és vétójoggal rendelkezik a kulcsfontosságú kérdésekben, miközben az államkincstárnak nincs hatásköre arra, hogy megakadályozza, hogy az Aramco a jövőben részvényeket adjon el egy harmadik szervezetnek.
A NIK arra is figyelmeztetett, hogy ha az Aramco úgy dönt, hogy a hazai piacra történő értékesítés helyett a gdanski finomítóban előállított üzemanyagot exportálja, fennáll a lengyel piacon az üzemanyaghiány veszélye.
A kormányváltást követően az ügyészek januárban két vizsgálatot indítottak az Orlen ellen, az egyiket a Lotos felvásárlása során veszteségeket okozó állítólagos hivatali visszaélések ügyében, a másikat pedig azzal az állítással kapcsolatban, hogy a PiS (a legutóbbi választásokon megbukott Jog és Igazságosság Pártja, amely ezt megelőzően 2015 óta kormányozta az országot) támogatása érdekében mesterségesen csökkentette a benzinárakat a 2023-as választások előtt.
Orbán Viktor intézte el Kaczynskinál a Mol lengyelországi tulajdonszerzését?
A legnagyobb lengyel ellenzéki lap szerint politikai egyezség alapján lett a magyar Mol egy lengyel benzinkúthálózat tulajdonosa.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Az elnökváltás után lassan felgombolyodik a jegybank Matolcsy-korszaka – sok a botránygyanús ügy, de legalább az aranytartalék és a miniszterelnöki bizodalom megvan még. Adnan Polat lánya Magyarországon is szerepet vállalt, Mészáros Lőrinc felesége földeket vett, a pixisből kiesett volt veje pedig jogvédelmet nyert. Az infláció gyorsult, a nyugdíjasok utalványt kapnak, amit – bár a készpénzhasználat alkotmányos jog lett – csak korlátozottan költhetnek majd. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
A leváltott közlekedési miniszter halála lassított felvételként mutatja az orosz elit körében kibontakozó válságot.
A Tisza Párt elnöke is felszólalt a szombati kongresszuson.
Egy hollywoodi film forgatókönyvének lapjaira kívánkoznak az izraeli nukleáris fegyver megszerzésének részletei.
A férje brazil, meg ott elismerik a melegházasságot.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.