Még majdnem negyed évszázadig működtetnék a paksi atomerőművet
2057-ig számol a régi erőművel az MVM, a következő 14 évben teljesen felújítanák. A lignites Mátrai Erőmű még négy évig biztosan működik.
2057-ig számol a régi erőművel az MVM, a következő 14 évben teljesen felújítanák. A lignites Mátrai Erőmű még négy évig biztosan működik.
A korábban bejelentetthez képest valóban nagyobb kapacitású rendszereket is támogat majd az új lakossági napelemes-energiatárolós pályázattal a Napenergia Plusz Program.
Megtörik az évek óta befagyott jég: újra lehetőség nyílik nagy ipari erőművi kapacitások kiépítésének igénylésére.
A pályázat határideje február negyedike lesz.
Pár hónapon belül kifuthat azoknak az engedélyeknek a határideje, amelyeket a háztartási napelemek telepítésére kiadnak a szolgáltatók. Többen attól tartanak, hogy emiatt elbukhatják a szaldós elszámolást. Lantos Csaba energiaügyi miniszter mindenkit megnyugtat.
Annyi új erőművi csatlakozási engedély áll sorban, hogy 3 év is eltelhet, mire az esetleges új szélenergiás beruházások is sorra kerülhetnek. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt a parlament Gazdasági Bizottságában. A kormány nem táplál túlzott ambíciókat a szélenergiával kapcsolatban.
Megszakadt a reaktorok hűtésére szolgáló energiát szállító magasfeszültségű vezeték, ezért tartalék áramkörre kapcsolták vasárnap az orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai atomerőművet, amely Európa legnagyobb atomerőműve.
Úgy tűnik, sikerrel lobbiztak a napelemesek, és nem csak a 4 kW-nyi napelem és 8 kWh-nyi akkumulátoros kapacitású rendszerekkel lehet majd pályázni a januárban induló lakossági napelemes-energiatárolós állami pályázaton.
A Mátrai Erőmű az ország legnagyobb szén-dioxid- és kén-dioxid-kibocsátója, életben tartásával nemcsak uniós forrásokat kockáztat az ország, veszélyezteti a környéken élők egészségét, és hátráltatja a klímaváltozás elleni küzdelmet, hanem az adófizetők pénzét is égeti. Erre figyelmeztet a Magyar Természetvédők Szövetsége, amely egyszerűen lezombizza az erőművet.
A kormány úgy döntött, hogy a költségvetés várható bevételek sorából törli a Bulgárián áthaladó orosz gáz megadóztatásából várhatóan származó 1,2 milliárd eurót, mivel a legnagyobb kormánypárt nem hiszi, hogy ez a pénz beszedhető az oroszoktól.
A külügyminiszter szerint a szófiai döntés az országon áthaladó földgáz tranzitdíjának emeléséről veszélybe sodorja Magyarország energiaellátását.
Azt eddig is lehetett sejteni, hogy addig fog üzemelni a Mátrai Erőmű, amíg meg nem épülnek az új gázerőművek, most már kormányhatározat is szól erről.
Napenergia plusz program néven indul jövő év elején az új, a háztartások napelemes energiatermelését támogató pályázat. Ezúttal azt vizsgáljuk meg, hogy ez mennyiben járul hozzá az ország kibocsátás-csökkentési céljainak eléréséhez, és hogy mire számíthatunk az eddigi tapasztalatok alapján. Egy biztos, a kezdeményezés jó, lesz, akin segít, de mind minőségben, mind mennyiségben többre lenne szükség.
Elfogadta az új szeles szabályozás sarokköveit szerdán a kabinet, de módosítani kellett az eredeti terveken: Brüsszel hallani sem akart arról, hogy koncesszióba adják a szélenergia-ipart.
A magyar kormány köti az ebet a karóhoz, hogy nem akarja lecserélni az orosz fűtőanyagot franciára a paksi atomerőműben – miközben a francia Framatome-mal erre is kiterjedő egyetértési megállapodást írt alá. Reális alternatíva lehetne az amerikai Westinghouse – a cég a hvg.hu-nak sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, egyáltalán zajlanak-e egyeztetések. Nem világos, a magyar kormány miért ködösít, miközben Csehország és Szlovákia büszkén választják a Framatome-ot és a Westinghouse-t.
Erre figyelmeztet a Világbank, amely az egész világgal együtt aggodalommal követi a közel-keleti háború fejleményeit.
A kormány közlése szerint már nyárra elérte az előírt feltöltési arányt Magyarország.
Hét és fél hónap késéssel, de úgy tűnik, végre eljut oda a kormány, hogy ismét lehetővé tegye új szélerőművek telepítését. Az azonban, még kérdés, hogy kinek fogják megengedni, Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselője szerint itt is koncesszióban gondolkodik a kormány.
A háztartások, de a telepítők is alig várják az elmúlt hetekben belengetett, január elsejével induló, de még tervezési fázisban lévő új napelemes-energiatárolós állami pályázatot. Ha a 65 százalékos állami támogatás a teljes rendszerre vonatkozik, akkor gyakorlatilag ingyen akkumulátorhoz juthat mind a várhatóan 20 ezer nyertes. Ez azonban még nem teljesen egyértelmű, ahogy más tisztázatlan kérdések is vannak, például, hogy miért kellene szigorúan lekorlátozni a támogatható napelemes/akkumulátoros kapacitások mértékét.