Eurómilliárdokat nyertek a németek a görögök megmentésén
A német kormány összesítette a kamatjövedelmet.
A német kormány összesítette a kamatjövedelmet.
Jobbára ugyanazokba a csapdákba esett bele az elmúlt időszakban Portugália, mint Magyarország, a megoldást mégsem a futball vagy az uniós pénzek mértéktelen elköltése hozta el. Manuel Caldeira Cabrallal, a baloldali kormány gazdasági miniszterével beszélgettünk a válságból való kilábalásról.
A Bloomberg oldalán egy több mint 12 perces videó jelent meg, melyben közérhetően magyarázzák el azt, hogy miért alakult ki az eurózóna, mi vezetett az euróválsághoz, és hogyan is áll a helyzet most.
Az euróövezeti államadósság-válság miatt alacsonyan tartott kamatok évente fejenként 71 euró veszteséget okoznak a németeknek az Allianz biztosítótársaság számításai szerint.
Az eurózóna válságának vége, most már a versenyképesség javításán és a növekedés megindításán van a sor - közölte Francois Hollande francia államfő szombaton Tokióban japán üzletemberek előtt.
A lakossági áramárak pont azokban az országokban nőttek igazán az utóbbi időkben, amelyeket pénzügyileg ki kellett segíteni. 2012 második felében Cipruson például 21, Görögországban pedig 15 százalékkal nőttek az áramárak.
Tízezreket küldenek el a közszférából, a munkanélkülisági ráta meghaladja a 27 százalékot, a nyugdíjakat megvágják és az állami vagyont privatizálják – aligha gondolná ez alapján bárki, hogy Görögországban trendforduló lenne. Márpedig a görög gazdaság visszaesése idén megállhat, az országba térnek vissza a külföldi befektetők és a munkaerőpiac is életjeleket mutat. Görögország elérte a gödör alját?
Amikor a ciprusi válság 2013 elején egyre nagyobb méreteket látszott ölteni, és a mediterrán szigetország bankjaiból megindult a pénzek kivonása, az oroszok és kelet-európaiak vitték a prímet. A dokumentumok szerint két hét alatt 3,6 milliárd euró távozott Ciprusról.
Az amerikai pénzügyminiszter a G7-ek pénteki találkozóján az információk szerint fel fogja szólítani Németországot, hogy élénkítse a keresletet, vagyis lazítson a megszorításokat és szigorú költségvetési politikát képviselő álláspontján.
Éves alapon majdnem 30 százalékkal ugrott meg a munkanélküliek száma Cipruson, a válság úgy tűnik, most kezdi el igazán szedni áldozatait.
A ma élő egyik legnagyobb filozófusok egyike, Jürgen Habermas egy egyetemi előadáson amellett tört lándzsát, hogy az euróválságból csak szolidaritással és nagyobb együttműködéssel lehet kikecmeregni.
Tömegével hagyják el a válságtól sújtott Spanyolországot a bevándorlók. A legnagyobb számban az ecuadori és kolumbiai migránsok térnek haza.
Görögországban a gazdasági válság berobbanása után jelentősen megugrott a szívrohamok száma. A nők körében különösen aggasztó a helyzet, a tanulmány szerint 40 százalékkal nőtt a szívrohamos esetek száma a válság előtti évekhez képest.
A ciprusi válság miatt a következő néhány évben a szigetország GDP-jének 30-40 százaléka is eltűnhet, ekkora gazdasági visszaesés pedig példa nélküli lehet az EU történetében. Cipruson a válság sokkal nagyobb lesz, mint várják.