Rég nem volt ekkora többlete a magyar külkereskedelemnek
Javul a külkereskedelmi mérleg, persze van is honnan javulnia.
Javul a külkereskedelmi mérleg, persze van is honnan javulnia.
Számos eszközzel védhette volna a magyar piacot az agrártárca az olcsó ukrán gabonával szemben, azonban még a legelemibb vizsgálatokat sem képes módszeresen elvégezni.
A háromhavi kínai külkereskedelmi többlet 25,6 százalékkal lett nagyobb az egy évvel korábbinál.
A Coca-Cola HBC Magyarország dunaharaszti gyárában palackozott kólát árulnak oroszországi boltokban és weboldalakon. Bár a cég kivonult Oroszországból, a párhuzamos import ellen nehéz védekezni. Eközben a Hellről azt sem tudni, kivonult-e egyáltalán, mindenesetre a magyar energiaital a szankciók ellenére továbbra is elérhető Oroszországban.
Az EU szerint a gyenge tavalyi termés miatt nem okoz gondokat Magyarországon az ukrán gabonaimport. Brüsszel döntése szakmai tévedés, mondja a magyar kormány, viszont a válságban játszott saját szerepéről hallgat.
Az amerikai cég július elsejétől nem szállít semmit Oroszországból.
60 nappal hosszabbítaná csak meg Moszkva a fekete-tengeri gabonaexport-megállapodást. Ukrajna ezt nem akarja elfogadni. A legutóbbi hosszabbítás szombaton lejár.
Sokkal több pénzért hozunk be Magyarországra külföldi árukat, mint amennyi bevétel a magyar termékek külföldi eladásából érkezik. Ez egymás után már a 19. hónap, amikor mínuszban volt a külkereskedelmünk.
A kereskedelem mértéke elérte a tavaly februári szintet.
A 2022-es külkereskedelmi hiányunk nagyobb lett, mint amekkora a többlet volt 2020-ban és 2021-ben összesen. Az év mind a tizenkét hónapjában külön-külön is hiány jött össze.
Hosszú évek kitartó munkájának eredményeként első alkalommal kaptak húsexportengedélyt magyar vállalatok a Fülöp-szigetek piacára - jelentette be Facebook-bejegyzésben a külgazdasági és külügyminiszter vasárnap.
Különösen nagy visszaesés tapasztalható a kulcsfontosságú behozatali termékek esetében.
A kínai gyártók szinte ontják magukból az új személyautókat, melyek mifelénk is egyre nagyobb számban kaphatók.
Évek óta nem volt arra sem példa, hogy negatív legyen a külkereskedelmi mérleg az év végére, ehhez képest 2022-ben már a decemberi adat nélkül is több ezer milliárd forintos hiány jött össze. Csak novemberben 536 milliárd forinttal nőtt a hiány.
Hiába nő a magyar GDP, a többletjövedelem jelentős része gyakorlatilag azonnal elhagyja az országot. A külkereskedelmi mérlegünk hónapok óta súlyos hiányokat mutat, a most közzétett októberi adat csak azért nem az elmúlt évek legrosszabbja, mert a júliusi és az augusztusi kicsit még ennél is rosszabb volt.
Felpörgött az export az energetikai piacon, így még az országba érkező gázmennyiségből is kevesebb marad itthon.
A megszállók által használt iráni drónmotor is Szlovákiából jöhetett, de csapágyak és teljes motorok is érkezhettek az EU-ból. A szlovák parlament összehívta a védelmi és a pénzügyi bizottságát.
Az Európai Unió az elmúlt évtizedben tisztes többletet produkált a külkereskedelemben, de betett az energiaválság és nemcsak az. Az ipari export többlet megfeleződött.
A hétfői, többek közt Kijevet ért rakétatámadások miatt döntött így az ukrán energetikai tárca.
Évek óta nem volt egyetlen hónap sem, amikor akkora, 517 milliárd forintos külkereskedelmi hiány jött volna össze, mint idén augusztusban. Az is elképzelhetetlen jelenség volt korábban, hogy az első nyolc havi mérleg negatív legyen, márpedig most hatalmas mínuszban van.