Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Fontos, az építőanyag-piacot érintő változást, az erőteljes állami beavatkozást előkészítő döntéseket hozott a kormány. Hamarosan életbe lép az építőanyagokra vonatkozó exportkorlátozással kombinált állami elővásárlási jog, Lázár Jánosnak pedig június végéig kell újabb lépéseket tennie a nemzeti tüzépek koncepcióját előkészítendő.
A jellemzően külföldi kézben lévő hazai építőanyag-ipar jövője szempontjából fontos, sőt kulcsfontosságú két kormánydöntés is megjelent a hétfő esti Magyar Közlönyben. Az egyik „az építőipari ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek” kivitelével kapcsolatos regisztrációs eljárást rögzítő kormányrendelet.
Ez kiemeli, hogy 15 konkrét termékkategória esetén az államot elővásárlási és vételi jog illeti meg „aktuális piaci értéken” a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-n keresztül, kivéve az exportra szánt építőanyagok „diplomáciai célú ingatlanokon végzett beruházásokhoz vagy a diplomáciai tevékenységhez kapcsolódó” kivitele esetén.
Fontos részlet, hogy ha az MNV Zrt. és a bejelentő a vételi jog gyakorlása során a vételárban nem tud megállapodni, az MNV a termék „aktuális piaci értékének megfelelő összeget” 15 munkanapon belül átutalja, az eladó pedig
ezt követően a már megfizetett összegen felüli követelését polgári peres eljárás keretében érvényesítheti”.
Vagyis, ha nem tetszik az állam által ajánlott és átutalt „piaci ár”, a többletpénzt a bíróságon lehet megpróbálni behajtani. Ám ettől még át kell adni az exportra szánt építőanyagot az államnak, mivel a rendelet szerint „az építőanyag aktuális piaci értékének megfelelő összeg bejelentőnek történő megfizetésével a magyar állam
tulajdonjogot szerez az építőanyagon, a bejelentő általi perindításnak nincs halasztó hatálya”.
A kormányrendelet mellékletében felsorolt 15 érintett termék az alábbi:
Egy kapcsolódó kormányhatározat is megjelent, amely rögzíti, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszternek – Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bevonásával – június 30-ig kell kidolgoznia a fenti „állami elővásárlási és vételi jog gyakorlásához szükséges jogi, műszaki és gazdasági feltételeket”, és előterjesztést kell készíteni ennek forrásigényéről is.
A két kormánydöntés összefügg azzal, amiről – még csak tervezet formájában – elsőként a hvg.hu számolt be februárban. Akkor azt írtuk: az exportra szánt építőanyagokat szabott árszinten vásárolná fel a kormány, az árukészletből pedig Nemzeti Építőanyag Kereskedéseket hozna létre. Később kiderült, hogy a nemzeti tüzépek mintájára nemzeti faiskolákon is gondolkodik a kormányzat.
A koncepcióról megírtuk, hogy nemcsak az Alaptörvénnyel lehet ellentétes, de ezzel a kormány egy újabb uniós kötelezettségszegési eljárást is kockáztathat. A tervvel összefüggésben nemrég itt írtunk az ingatlanpiac és az építőipar helyzetéről, kilátásairól bővebben:
Az ingatlanpiac tavaly omlott össze, idén az építőipar borulhat
A magyarországi lakáspiac megroppant, az állam beruházási stopot hirdetett, az unió nem küld pénzt. Ha minden így marad, az építőipar komoly visszaesés elé néz, számos építőanyag ára már csökken. Eközben az új építési miniszter épp mindent újraszabályoz.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.