#Farkas Mihály

Az első és egyetlen, aki megtörte az ávósok omertáját – a pártállam bukása után igyekezett elszámolni a bűneivel Farkas Vladimir

Száz évvel ezelőtt, 1925. augusztus 12-én született Farkas Vladimir, aki a Rákosi-korszak rettegett államvédelmi hatóságának tagjai közül egyetlenként gyakorolt bűnbánatot a nyilvánosság előtt, a nyilvánosságot keresve. A túlélő prominens ávósok közül alighanem ő járt a legrosszabbul. Harmincas évei közepén túl volt már mindenen. Az apátlan-anyátlan gyerekkori nyomorúságon, az emigráción, a rettenetes bűnökkel terhelt ávós karrieren, a börtönön. Élete nagyobb részén a múltja uralkodott.


Harminc éve őrzi kivégzett apjáról készített filmjét a tábornok fia

1950. augusztus 19-én végezték ki a Tábornok-per néven ismert koncepciós eljárásban elítélt Sólyom László altábornagyot és hat társát. Fia, aki akkor 4 éves volt, már ismert rendező-operatőrként 1990-ben elkészített egy több órás dokumentumfilm-sorozatot a honvéd vezérkar lefejezéséről, de azt máig nem mutatták be a televíziók. A hvg360-nak adott interjújában ifjabb Sólyom László a filmeposza mellett beszél arról is, miért merült mára feledésbe az egykori ludovikás tisztikar tragédiája.




Megszólal az eltűnt szegény milliárdos cégvezetője

Nem idegeskedi túl a több milliárd forintot szakító cégbirodalom hátterében álló üzletember, Fauszt Zoltán azt, hogy a cég tulajdonosaként bejegyzett nincstelen zenész ismerőse két hónapja eltűnt, az erről szóló értesüléseinkre legalábbis talányosan és szűkszavúan reagált. Az eltűnt Farkas Mihályról szóló hétfői cikkünk folytatását olvashatják.


Rejtélyesen eltűnt a neves magyar zongorista

Farkas Mihály több mint két hete, kabát, telefon és iratok nélkül távozott II. kerületi lakásáról, és azóta sem hallatott magáról. Barátai szerint a magányosan élő férfi nem lehetett öngyilkos. Közösségi oldalt is létrehoztak a megtalálása érdekében.


Így zajlott a kommunista elszámoltatás

Magyar kommunisták tömegét kínozták és börtönözték be 1949-től 1953-ig másik magyar kommunisták. 1953 után a rendszer megpróbált szembenézni önmagával, de a vádlók sokszor ugyanúgy bűnösök voltak, mint a vádlottak. Rákosi Péter Gáborral és Farkas Mihállyal vitette el a balhét, Kádár pedig Biszkut küldte Rákosi és Gerő ellen. A végén az egykori verőemberekből és megkínzottakból könyvkiadókat, lektorokat és egyéb illetékes elvtársakat csinált a Kádár-rendszer konszolidációja, a múltat pedig inkább elfelejtették.


A rejtélyes Doberdó, ahol az ÁVH emberei "dolgoztak"

A magyar közelmúlt számos tragikus fordulata kötődik a váci börtönhöz: itt raboskodott Lénárd Ödön szerzetes-pap is, akinek százéves születésnapjára emlékeztek múlt vasárnap. Szintén egy héttel ezelőtt pedig nyílt napon lehetett megismerni, milyen volt az ÁVH-s részleg az ötvenes években, illetve milyen az élet ma a váci börtönben.