Római és kelta települések maradványai kerültek elő a debreceni BMW-gyár helyszínén
Vas- és késő császárkori települések elemeire bukkantak régészek a debreceni BMW-beruházás helyszínén.
Vas- és késő császárkori települések elemeire bukkantak régészek a debreceni BMW-beruházás helyszínén.
A kontinenst elsőként körbe hajózó és annak nevet adó angol tengerésztiszt, Matthew Flinders (1774–1814) maradványait azonosították a régészek London egy hajdani temetkezőhelyén a HS2 nagysebességű vasúti hálózat építési munkálatainak keretében.
Különleges temetkezési helyre bukkantak felső-Egyiptomban, melynek érdekessége, hogy 5 méterrel a földfelszín alatt található.
Park és sportpálya van most azon a területen, amely alatt egy egész Titus-korabeli városnegyedet lehetne feltárni, ha lenne erre több millió euró.
Összesen 47 hektárnyi területet kutattak át a múzeum régészei. Az MTI több képet is közölt a megelőző feltárások eredményéről.
A régészek a nagyszerű állapotban megőrződött épületmaradványok, hatalmas mozaikdíszítések miatt kis Pompejinek nevezték el a térséget.
Igazi kincset rejtett a föld Aquincumban, amelynek köszönhetően rengeteg új információval gazdagodhatnak a leírások.
Lebéníthatja az útépítések mentén végzett régészeti feltárásokat egy túl szigorúra sikerült jogszabály. A kormányrendelet gyakorlatilag kizárja a magáncégeket a feltárásokból, ám az nem világos, hogyan pótolják a kiesést.
Az ókori görög városban, Sztageirában ásatásokat végző görög régészek jelentették be, hogy megvan Arisztotelész sírja. A 2400 éves sír feltárása a térségben 20 éve folyó régészeti kutatások legfontosabb eredménye, amelyről a Szaloniki Arisztotelész Egyetemen rendezett nemzetközi konferencián számoltak be a szakemberek – adta hírül csütörtökön a The Greek Reporter görög napilap honlapja.
Tatárjárás kori kincseket találtak a napokban a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársai Kiskunmajsa közelében. Ezüstpénzekre, gyűrűkre és más ékszerekre bukkantak. Több megégett emberi csont is előkerült a földből.
Főleg újszülött és hat év közötti gyerekek maradványait találták meg azokban a sírokban, amelyeket Szegeden tártak fel, egy épülő társasház helyén. Gyöngyök, keresztek, gombok is voltak a földben. Valószínűleg a tizennyolcadik század második felében temettek ide halottakat – írja a Délmagyarország.
I. Szulejmán szultán síremlékének, vagyis türbéjének maradványait fedezhették fel magyar tudósok Szigetvár mellett – jelentették be a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökség Budapesti Programkoordinációs Irodájának szerdai sajtótájékoztatóján.
Rituális célokra emelt szaunaként vagy gőzfürdőként működhetett az a különleges bronzkori épület, amelynek maradványait több másik, nagyjából az i.e. 4000 és 1000 közötti időszakból való épülettel együtt tárták fel a skóciai Orkney-szigeteken.
Titokzatos, kódolt ókori üzeneteket találtak az Izraeli Régészeti Hatóság szakemberei egy nemrég feltárt kétezer éves rituális fürdő falain Jeruzsálemben.
Megkezdődött Gül Baba türbéjének, a muzulmánok egyik legnyugatibb szent helyének régészeti feltárása Budapest II. kerületében, ezért a síremlék szeptember végéig nem látogatható – olvasható a Magyar Nemzet szerdai számában.
A héten írhatja alá Áder János azt a salátatörvényt, amely nyomán az autópálya-építés gyorsítása érdekében gyakorlatilag ellehetetlenülne a régészeti feltárás az építkezés helyszínén. A Magyar Régész Szövetség az elfogadott törvényt több ponton is Alaptörvénybe ütközőnek, illetve a gyakorlatban kivitelezhetetlennek találja.
Méltó emlékhelyet alakítanak ki az egykori Regnum Marianum templomnak. Tervezik az altemplom feltárását, ahol emlékhelyet hoznának létre. A Városligetbe tervezett új múzeumok az ígéretek szerint nem érintenék az 1951-ben lerombolt templom helyét.
Jégkori ősbölény maradványaira bukkantak a szegedi lézerközpont alapozásakor. Körülbelül százezer évesek lehetnek a csontok, egy markológép fordította ki őket a földből, 8-8,5 méteres mélységben.
Őskori temetkezési helyet fedeztek fel cseh kutatók Szudán középső részén, a Sabaloka-szoros térségében. A leletek fontos adalékok lehetnek azokhoz az információkhoz, amelyek eddig összegyűltek az emberi civilizáció kezdetéről a Nílus vidékén és Afrika más részeiben.