Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Drámai mértékben nő az űrszemét mennyisége, miután egyre több műholdat juttatunk fel, és ezek – amint letelt az élettartamuk – jobb híján a légkörben keringenek. Ez azonban a csillagászok megfigyeléseit is egyre jobban zavarják.
Hawnby az első falu Angliában, ahol nem csak az utcai lámpákat, de az egyéb kültéri világítótesteket is lecserélik, hogy lakói fényszennyezés nélkül láthassák az éjszakai égboltot.
Komoly kritériumoknak felelt meg a Bardsey-sziget, melyen garantáltan el lehet zárkózni a városi fényszennyezéstől, és anélkül figyelni az égbolt szépségét.
Fejes Zsolt amatőr csillagász látványos módon szemlélteti a műholdak okozta fényszennyezést. A jelenség miatt a Starlink eszközei is felelősek, pedig csak pár darab kering odafent. Egyelőre.
A bohóchalak szaporodását veszélyezteti a fényszennyezettség – állapították meg kutatók, akik szerint a korallzátonyoknál éjszakánként tapasztalható egyre több mesterséges fény erőteljesen befolyásolja az ott élő állatok szaporodási arányát.
Úgy tűnik, a spórolásnak komoly ára van – így foglalható össze a LED-izzókkal kapcsolatos új tudományos kutatás eredménye, amely figyelmeztet: minden élőlény megérzi a fényszennyezés egyre növekvő mértékét.
Fényszennyezettség nélkül káprázatos látványt nyújt a csillagos égbolt, de egy friss tanulmány szerint esténként már csak az emberek 20 százaléka gyönyörködhet benne. Európában sokkal rosszabb a helyzet.