Több mint 70 évig őrizte titkát egy Auschwitzból előkerült bádogbögre
Az auschwitzi múzeum kurátorai a gyűjtemény karbantartása közben figyeltek fel arra, hogy az egyik bádogbögre duplafenekű, és ékszereket rejt magában.
Az auschwitzi múzeum kurátorai a gyűjtemény karbantartása közben figyeltek fel arra, hogy az egyik bádogbögre duplafenekű, és ékszereket rejt magában.
Egész Izraelben megszólaltak a légoltalmi szirénák, Jeruzsálemben pedig a Saul fia Oscar-díjas magyar alkotás vetítésével kezdődött az idei holokauszt-emléknap Izraelben.
A Saul fia egyik legfontosabb forrása Gideon Greif Könnyek nélkül sírtunk című interjúkötete, amelyben a hírhedt auschwitz-birkenaui Sonderkommandó nyolc túlélője meséli el drámai történetét. Az íróval a könyvfesztiválon beszélgettünk.
Vasárnap tartják az Élet menetét Budapesten. A holokauszt áldozataira emlékező menet a Dohány utcai zsinagóga elől indul, és a Károly körút - Deák tér - József Attila utca - Széchenyi tér - Zrínyi utca útvonalon keresztül a Szent István-bazilika előtti térre érkezik meg. Először szólnak az emlékezőkhöz közösen a történelmi egyházak képviselői.
Munkatáborokban, gettókban, koncentrációs táborokban készült alkotások, festmények és grafikai lapok érkeztek a berlini Deutsches Historisches Museumba az izraeli Yad Vashem emlékhely gyűjteményéből, a német–izraeli diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóján. A kollekciónak ez az első szereplése Izrael határain kívül. Az 50 itt bemutatott művész majd fele nem érte meg a háború végét, így nevükkel korábban ritkán találkozhattunk. A kiállítás államközi politikai fontosságát jelezte, hogy a megnyitón megjelent és beszédet mondott Angela Merkel kancellár.
„Izrael kihagyott egy Oscar-díjat”- közölték az izraeli televízióban már a Saul fia Cannes-i nagydíja elnyerésének bejelentése után. A kissé kaján megjegyzéssel arra céloztak, hogy az izraeli filmipar elutasította a rendező kérését a film finanszírozására. A kritikusok igen kedvező fogadtatása ellenére a film Izraelben nem mondható nagy nézettségűnek.
Attól, hogy valakinek a felmenői a holokauszt áldozatai lettek, még lehetséges, hogy átérezze Trianon veszteségét, ahogy egy 56-os hős leszármazottjának sem kell feltétlenül megvetnie azt, aki nosztalgiával tekint a gulyáskommunizmus éveire - véli a Közös Halmaz Alapítvány, amely köztéri kiállítást szervez, és oktatási projektet indít a huszadik század történelmi traumáinak feldolgozásához.
"Hogy a holokauszt még ma is egy feldolgozatlan történelmi tapasztalat, az egy dolog, és az egy másik, hogy az elfogadása nélkül nincs jövőnk" - állítja Clara Royer, a Saul fia francia forgatókönyvírója. Párizsban mesélt nekünk identitáskeresésről, a Nemes Jeles Lászlóval való kapcsolatáról, magyar gyökereiről, az Oscar-díjra jelölt film hátteréről és a Nyugat- és Közép -Európa közötti különbségről.
A Kozma utcai temető fogadja be a Margit híd felújításánál előkerült emberi maradványokat – közölte a Mazsihisz. A temetésen részt vesznek a történelmi egyházak képviselői.
Lábon lőtték, de még így is megszökött a treblinkai táborból. Samuel Willenberg 93 éves volt.
A hétvégén szélsőjobbos szervezetek rendeztek szentmisével egybekötött második világháborús emlékvonulást Székesfehérváron. A meghívott SS-veterán végül nem jött el. A Simon Wiesenthal Központ kiakadt, ellenzéki pártok feljelentést tesznek.
Jiszrael Krisztal ma Izraelben él, a holokausztot Lengyelországban élte túl. Feleségét megölték, ő maga 37 kilósan szabadult Auschwitzból. Egyelőre hiányoznak a születése 1903-as időpontját igazoló iratok.
Az Izraelben élő férfi több mint száz éves és megjárta az auschwitzi koncentrációs tábort is.
Még csak tizenöt év telt el a 21. századból, de az már világos, hogy tévedtünk, ha azt hittük, hogy a huszadiknál véresebbet nehéz elképzelni – mondta Röhrig Géza, a Saul fia című, Oscar-díjra jelölt film főszereplője, aki arról beszélt az MTI-nek adott interjúban, hogy a filmszerepével azt akarja üzenni gyerekeinek, hogy milyen törékeny a nyugati civilizáció. A korábbi szentimentális holokausztfilmekről nem volt túl nagy véleménnyel.
A Saul fia az Oscar-jelöléssel és a Golden Globe-díjjal már nem csak a filmes világ figyelmét érdemelte ki. Nemes Jeles László filmje világszerte felkavarta az állóvizet, egyesek félnek megnézni, mások ignorálják, de közben a rangos díjak miatt megint csurig telt termekben vetítik itthon és Amerikában is. Az Oscar-hajrá előtt hazalátogató rendező és a Saul fia történész szakértője, Vági Zoltán mesélt arról, milyen valós történetek inspirálták őket, miért volt nagyon is szimbolikus a százezredik magyar néző, és hogy kell-e félni ettől a filmtől.
Jó lenne leszokni arról, hogy úgy véljük: a másik nem gondolhatja azt, amit gondol, ha baloldali vagy jobboldali, akkor ezt vagy azt kell gondolnia – véli Ablonczy Balázs, akinek fő kutatási területe a két világháború közötti Magyarország. Mára közhellyé vált bajaink forrásvidékét épp ebben az időszakban keresi. Erről beszélgettünk a történésszel, aki 2011 és 2015 között a párizsi Magyar Intézet igazgatója volt.
A középkorú nő saját profilján keresztül több alkalommal megosztotta az egyik internetes oldalon a holokauszttagadó nézeteit, emellett többször a zsidóságot gyalázó, súlyosan sértő kifejezéseket is közzé tett. Vádat emeltek ellene, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő a bűncselekmény, amivel vádolják.
Gárdos Péter a szülei különös megismerkedését elmesélő filmje felemelő, nagyon szép alkotás, amit azonban alaposan elront az érthetetlenül Jeruzsálembe erőltetett kerettörténet. A Hajnali láz úgy szól az élni akarásról, a szerelem hatalmáról, hogy nem lépi át a túlzott szentimentalizmus határát.
Kártérítést igényelhetnek keddtől egy francia pénzalaptól a holokauszt azon túlélői és családtagjaik, akiket annak idején a francia államvasút szállított náci táborokba – adta hírül az AP amerikai hírügynökség.
Nyolcvannyolc évesen meghalt Tomasz Blatt, a sobibóri haláltábor egyik utolsó túlélője, egyike azon keveseknek, akiknek sikerült megszökniük a kelet-lengyelországi lágerből. Blatt szinte egész életét a sobibóri rabok emléke megőrzésének szentelte. Szombaton hunyt el Kaliforniában, Santa Barbara-i otthonában – jelentette be hétfőn Lengyelországban a Blatt család Varsóban élő barátja, Alan Heath.