Japánban elővigyázatosságból leállítanak egy atomerőművet
Japánban elővigyázatosságból leállítanak egy atomerőművet, amely nagyon földrengésveszélyes helyen épült - jelentette be pénteken a kormány.
Japánban elővigyázatosságból leállítanak egy atomerőművet, amely nagyon földrengésveszélyes helyen épült - jelentette be pénteken a kormány.
Japán számos dialektusa a Koreai-félszigetről ered, mintegy 2200 éve vándorló parasztok hozták a szigetországba - derült ki egy nagyszabású kutatásból. A japán lakosság és nyelv eredetét mindeddig homály borította.
Újabb, viszonylag erős utórengés volt Japánban helyi idő szerint péntekre virradó éjjel, de sem károkról, sem cunami riasztásról nem érkezett hír. Ugyancsak rengett a föld a mexikói Acapulco közelében, de ott sem keletkeztek károk.
Négy vendég meghalt, több tucatnyian pedig megbetegedtek, miután nyers marhahúst fogyasztottak egy japán étteremhálózat egységeiben - közölte az NHK World japán televíziócsatorna. Az egészségügyi minisztérium ételmérgezés gyanújával indított vizsgálatot a Jakiniku-zakaja Ebiszu étteremláncnál.
A március 11-i természeti katasztrófát egy nappal követő robbanás óta először mentek be munkások csütörtökön a Fukusima-1 atomerőmű egyes reaktorházába - közölte a létesítményt üzemeltető cég.
A Google továbbra is próbál a maga módján segíteni a Japánt ért természeti katasztrófa utáni helyreállításban. Ennek a folyamatnak egy állomása, hogy a Google Earth programban panorámaképek jelentek meg a földrengés utáni körzetekről.
A dolgozók közül senkit nem bocsátanak el, számukra az állásidőt fizetik, csak a műszakpótléktól esnek el.
Nagy DNS-adatbázis létrehozására készül a japán rendőrség, hogy annak révén gyorsabban azonosíthassák a szigetország északkeleti részét több mint hét héttel ezelőtt sújtó földrengés és szökőár áldozatait - közölte a helyi média.
A hazai cégek többségénél több hét után sem okoz jelentős fennakadást a japán katasztrófa, a Magyar Suzuki azonban néhány hétre egy műszakos termelésre állt át - írja a Napi Gazdaság online kiadása.
Jótékony célból árvereznek el egy rendkívül jó állapotú Stradivari-hegedűt Japánban: a befolyó pénzt a földrengés és a szökőár károsultjait segítő alap kapja.
A curugai atomerőművet üzemeltető vállalat, a Japan Atomic Power Co. közölte, hogy a létesítményből nem került ki a külvilágba sugárszennyezett anyag, és a technikai probléma nem jelent veszélyt a környezetre.
A tervek szerint töltést emelnek a március 11-i földrengésben és szökőárban megsérült fukusimai erőmű közelében, hogy megvédjék a létesítményt az újabb óriáshullámoktól - írta vasárnap a Jomiuri című japán napilap.
Lemondott a japán miniszterelnök nukleáris kérdésekben illetékes tanácsadója pénteken, mert nem ért egyet a kormánnyal abban, ahogyan a fukusimai atomerőműben történt súlyos üzemi balesetet kezelik.
Rekord mértékben, 15,3 százalékkal csökkent márciusban az ipari termelés Japánban az előző hónaphoz képest, mert a múlt havi pusztító erejű földrengés és tengeri szökőár gyárakat rongált meg, fennakadásokat okozott szállítóláncokban és áramszüneteket eredményezett.
Újabb képek kerültek nyilvánosságra a fukusimai erőmű belsejébe vezérelt távirányítású robotok felvételeiből. Az első képeken nedvesedés jelei látszódnak az erőmű padlóján, ami az egyik tároló szivárgására utal a sérült blokkban.
Hatalmas tározót építenek a Fukusima-1 atomerőműnél a sugárszennyezett víz ideiglenes elhelyezésére, amely a megrongálódott létesítményből és a hozzá csatlakozó kábelalagutakból szivároghat - jelentette be szerdán a japán kormány.
A Standard & Poor's hitelminősítő szerdán stabilról negatívra rontotta Japán "AA mínusz" szuverén adósosztályzatának kilátását.
A Csendes-óceán chilei partján több száz kagylótenyésztő arra készül, hogy feladja addigi életformáját. A március 11-i, a japán földrengés által kiváltott cunami távoli áldozatai ők, a tengermozgás ugyanis tönkretette a Szent Jakab-kagylók chilei telepeit is.
Japánban, a képregények egyik fellegvárában senki sem rajzol mangát a márciusi erős földrengés következtében megsérült fukusimai atomerőműben zajló válságról, mert már több mint húsz éve létezik: 1988-ban Jamagisi Rjoko vetette papírra. Megjelenésekor 70 példányban fogyott el, most viszont már több mint 200 ezren olvasták a világhálón.
Mintegy 25 ezer katona indult hétfőn Japán földrengés sújtotta északkeleti térségében annak a közel 12 ezer embernek a felkutatására, aki a márciusi természeti katasztrófában eltűnt, vagy meghalt.