4753 milliárdos lett tavaly az államháztartás hiánya
A hiány mértéke csaknem fillérre annyi, amennyit a nyugellátásokra fordítottak 2022-ben.
A hiány mértéke csaknem fillérre annyi, amennyit a nyugellátásokra fordítottak 2022-ben.
A dobogó legfelső fokára került a magyar gazdaság 2022-ben az EU-ban: a novemberi 23,1 százalékos éves infláció a legmagasabb az unióban. Sikerült a balti államokat is megelőzni, ráadásul a következő két-három hónap további emelkedést hozhat.
Legyen inkább magas, elhúzódó infláció, mint recesszió – ez az üzenete a 2023-as büdzsé rendeleti módosításának. Amelynek fő nyertese maga az állam, miközben soha nem látott összegbe kerül a rezsicsökkentés nevű rögeszme látszatának az óvása.
Ez a 2023-as összeg, de a kormány egészen 2030-ig, tehát a 2026-os választások utáni ciklus végéig meghatározta az éves ráfordításokat.
Ahogy drágul minden, sokkal több adót fogunk fizetni, így aztán lesz miből költeni - olvasható ki a költségvetés teljesen újraírt, épp az év vége előtt kihirdetett verziójából. A rezsi annyira elszáll, hogy a különadók nem lesznek elegendőek a rezsivédelmi alapra, az állam inkább üt egy ezermilliárdosnál is nagyobb lyukat a kasszán. A családtámogatások alig nőnek, a nagycsaládosok autóvásárlási keretét a háromnegyedével csökkentik, a vasútfejlesztés és a Nemzeti Oltóanyaggyár nagy vesztese az áttervezésnek, de közútra, a határon túli magyarokra, elnöki protokollra, a sportesemények rendezésére és a közösségi bormarketingre jutott bőven pénz.
Annyira rohamtempóban írták meg a 2023-as költségvetést, hogy belegabalyodtak a saját jogalkotási tempójukba, még gyorsan a büdzsé hatályba lépése előtt ki kellene cserélni a megyei szót vármegyeire a kormányhivatalok juttatásait rendező sorokon.
Szerinte valójában nem 181, hanem 30 ezer forintot jelent a kormány rezsitámogatása az átlagfogyasztók számára.
A Pénzügyminisztérium által a „rezsicsökkentés költségvetésének" nevezett új csomag több kiadással, több bevétellel és nagyobb hiánnyal számol.
A Költségvetési Tanácsot vezető Kovács Árpád szerint a jegybankelnök is véleményezte a kormány tervezetét, de megvan az oka, hogy miért nem írta alá.
Újabb csavart jelentettek be a költségvetés teljesen kaotikus újratervezésében.
Az elmúlt közel negyven év legkeményebb élelmiszer-inflációját lengette be 2023-ra az MNB, majd korrigált, így csak a harmadik legnagyobb drágulást várja; a kormány és a jegybank is úgy számol, hogy jövőre még a legjobb esetben is nagyobb lesz a drágulás az ideinél; lassan készülget a költségvetés alig egy héttel az új év kezdete előtt. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A költségvetésben szerepel az Ukrajnának szánt 45 milliárd dollár is.
15 százalékos éves inflációval és másfél százalékos GDP-növekedéssel számol a kormány 2023-ra. Több mint öt hónappal az után, hogy a nyáron megszavazták a 2023-as költségvetés eredeti verzióját, totálisan át kell írni az egészet, december 23-án délre addig eljutottak legalább, hogy a számokkal elkészült a Pénzügyminisztérium, most még a Költségvetési Tanács véleményére várnak.
A miniszter egy hónappal ezelőtt nyilvánosan kritizálta a nagy összegű jutalmak kiosztását.
Mekkora a migrációs nyomás a szerb–magyar határon? Ki és miért lőtt Horgoson – ennek járt utána Földes András. Dezső András arról írt, hogy a propaganda, a szélhámos duma egy idő után már nemcsak eszköz, hanem egyben a cél is. Kovács Gábor azt elemezte, mi vár a magyar gazdaságra, és nincsenek jó hírei. Spáh Dávid könyvet írt, és a HVG-nek adott interjúban arról beszél, a mai állapotok miatt undor van benne, a nemi erőszakhoz hasonlítja azt, amit magunkkal tettünk. Erős volt a videós tartalmunk is: Lénárd Rita MOK-alelnök az egészségügyi törvény súlyos következményeiről beszélt, Bodoky Tamás pedig arról, mit kellene tennie a korrupciót üldöző Integritás Hatóságnak. A Duma Aktuál még mindig úton, bemutattuk a dokumentumfilm harmadik részét. Ez az aktuális 7/hét, a hvg360 legolvasottabb cikkeinek válogatása.
Érkezik a hetek óta hiába várt pénz, 180-200 hazai vállalkozás lélegezhet fel.
Első ránézésre csak afféle kapcsolt árunak tűnik a globális minimumadó megszavazása, pedig e lépésnek gyakorlati következménye is lesz. A feltételes módban megkapott uniós pénzek a forint visszaerősödését hozhatják. Kockázatok azonban maradnak.
Kommunikációjában nyíltan szembeszegült a budapesti DK a főváros vezetésével, a Fidesszel versengve kritizálták Karácsonyékat.
Az év első tizenegy hónapjában annak ellenére nőtt jelentősen a költségvetés többlete, hogy az ukrajnai háború és a szankciók nagyon sokba kerültek Oroszországnak.
Művégtagokat, ortopéd cipőket, járógépeket készítő gyártók maradtak most pénz nélkül. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint ez példátlan eset.