Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Pénzügyminisztérium által a „rezsicsökkentés költségvetésének" nevezett új csomag több kiadással, több bevétellel és nagyobb hiánnyal számol.
A csütörtök esti Magyar Közlönyben megjelent Magyarország 2023-as költségvetése, vagyis rendeleti költségvetéssel nézünk az új év elé. A rendelet szerint az orosz-ukrán háború miatt ez egy veszélyhelyzeti költségvetés, a főbb számok pedig így alakulnak:
Az államháztartás központi alrendszerének 2023-as
Ebből a hazai működési költségvetés
a hazai felhalmozási költségvetés
az európai uniós fejlesztési költségvetés
A fentieket a Pénzügyminisztérium csütörtök esti közleményében „a rezsivédelem költségvetésének" nevezte. Mégpedig azért, mert a költségvetés új verziójában majdnem négyszeresére emelte a rezsivédelmi alap forrásait: azok összege az eredetileg tervezett 670 milliárd forintról 2610 milliárd forintra emelkedik.
A kedvezőtlen világgazdasági környezet miatt a kormány a központi tartalékot is megemelte: a tervezett 170 milliárd forintról 255 milliárd forintra nő a tartalékok összege.
Az új, jövő évi költségvetés 1,5 százalékos növekedéssel, csökkenő hiánnyal és mérséklődő államadóssággal számol. A rezsivédelmi alap nagyfokú felpumpálása miatt a kormány a korábban meghatározottnál magasabban, a GDP 3,9 százalékában határozta meg az új hiánycélt. Azt is kikötötték, hogy ha a gazdaság a várható 1,5 százaléknál jobban bővül, akkor a fennmaradó részt a hiány további csökkentésére kell fordítani. A kormány szerint az adósságráta 2023 végére 70,2 százalékra javulhat. Korábban 73,8 százalékot vártak, a csökkenés annak tudható be, hogy a korábbi költségvetésben még 76,1 százalékos értéket várt az év végére, ám ez 74 százalékra javult a mostani dokumentum szerint.
A részleteket böngészve kiderül, hogy a helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai résznél a helyhatóságok elszámolások támogatási jogcím előirányzata 11,7 milliárdról 7,7 milliárdra, a vis maior támogatások összege 4 milliárdról 2,7 milliárd forintra, a belterületi utak, járdák, hidak felújítására szánt összeg 500 millióról nulla forintra csökken.
A költségvetés szerint a MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek 2023-ban nem az eredetileg tervezett 28,4 milliárd forintot kell befizetnie az államnak, hanem ennél valamivel többet, 31 milliárd forintot.
Érdekesség, hogy amíg a korábbi, nyári változatban még nem szerepelt az Integritás Hatóság, a mostaniban már igen (azóta ugye, az EU-s pénzek miatt belement a kormány egy korrupcióüldöző hatóság felállításába). A most megjelent kormányrendelet szerint a hatóság 2023-ban 17,1 milliárd forintos működési költséggel számolhat.
A nyári verzióhoz képest több pénz jut jövőre a Miniszterelnökség működtetésére. Személyi juttatásokra eredetileg 18 365,9 millió forintot szánt volna a költségvetés, de a friss változatban már 26 007,9 millió forint fordítható kifizetésekre. Az egyéb működési kiadásokra pedig a korábbi, 16 004,2 millió helyett már 17 800,4 millió forint jut. Megnőttek a Miniszterelnökség tulajdonosi joggyakorlásába tartozó gazdasági társaságok forrásjuttatásai is, 240 millió forintról kerek 300 millióra.
A Belügyminisztérium is több rendelkezésre álló pénznek örülhet jövőre. Itt a személyi juttatásokra fordítható összeg 10 160 millióról 14 890,6 millióra dagadt, az egyéb működési kiadásokat pedig 16 264,9 millió helyett most már 19 142,6 millió forintból lehet fedezni.
A Terrorelhárítási Központ is több pénzt kap, a tekesek kifizetéseit 17 398,3 millió helyett 17 841,5 millió forintból kell megoldani jövőre, egyéb működési kiadásokra pedig 4 854,6 millió helyett 4 957,9 millió jut majd.
Az, hogy az ország gazdaságpolitikájának alapját adó költségvetési törvényt rendelettel módosítja a kormány, igen szokatlan, erre a veszélyhelyzetre tekintettel adott magának felhatalmazást a kabinet, a módosító javaslatot mindenesetre elküldte véleményezésre (akárcsak a törvényjavaslatnál szokás) a Költségvetési Tanácsnak. A tanács hét elején kiadott értékeléséből derült ki, hogy a kormány 3,5 százalékról a GDP 3,9 százalékára emelte a hiánycélt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanakkor arra is ígéretet tett, hogy jövőre tárgyalja majd az Országgyűlés is – igaz, erre már azt követően kerül sor, hogy a rendeletet elfogadták.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.