A kormány felhatalmazta magát a költségvetés csaknem teljes átírására
Semmit nem kell bevinni az amúgy is téli szünetre vonult Országgyűlés elé.
Semmit nem kell bevinni az amúgy is téli szünetre vonult Országgyűlés elé.
A kormány lefejezte az üzemanyagárstopot, a taxisok pedig azonnali tarifaemelést követelnek. Időközben elkészült Budapest 2023-as költségvetése, a kormány pedig még mindig lóg 12 milliárddal a fővárosnak.
Hüseyin Örs szívbeteg, azonnal elájult, amikor egy kormánypárti kollégája fejbevágta.
Nagy vonalakban sem látszik a jövő évi költségvetés, nem tudni, mennyit kereshetnek az emberek, milyen lesz a kórházi ellátás, hova és mikor szervezik ki az elfekvőket. Ez csak néhány azok közül, amelyek rendezésével adós a kormány, amely tág feltételeket szabott az üzemanyagárstop kivezetésére is. Nehéz év volt az idei, és a következő sem tűnik jobbnak. A tervezhetetlenség pedig csak ront a helyzeten. 7 pontban foglaltuk össze a legnagyobb bizonytalanságokat.
A Kásler Miklós alapította szervezet munkatársainak száma két év alatt csaknem megduplázódott.
Tavalyhoz képest 10 milliárd euróval magasabb energiaköltséget kell kigazdálkodni, nem csoda, hogy újratervezik a jövő évi költségvetést. A miniszterelnök erről és más kihívásokról is beszélt a Széchenyi Kártya Program 20. évfordulóján a Budai Várban.
Leginkább versenysportra ment pénz, a tömegsportra csupán alig több mint 23 milliárd forint jutott.
A kormány engedélyezte, hogy ne tartsák be a költségvetési törvényt.
Több százmilliárdos veszteséggel zárja az évet a jegybank, de a költségvetést ezentúl megkímélik attól, hogy azonnal kisegítse. Annál sürgősebbnek tűnik, hogy megemeljék Matolcsy György jegybankelnök fizetését.
Noha az energiaárak elszállása miatt a csőd szélén áll a főváros, a 2022/2023-as időszakban is meghirdeti a közösségi költségvetés pályázati programját. Az első év ötletei közül eddig csak kevés valósult meg, de az ötletelők száma növekszik, igaz, még mindig csak a lakosság egy-két százalékát teszik ki.
Mellár Tamás Bojár Gáborral, Bod Péter Ákosal és Chikán Attilával együtt nyílt levélben követeli a kormányól, hogy az oktatásban dolgozók érdemi bérrendezését tervezzék bele a 2023-as költségvetésbe.
A világpiaci energiaárak emelkedése 1600 milliárd forint pluszkiadást jelentett volna az államnak – ha a kormány tényleg megvédi a rezsicsökkentést. A költségvetés alakulása köszönő viszonyban sincs a költségvetési törvénnyel, a kiadások 2700 milliárddal haladják meg a tervezettet, a bevételek 2545 milliárddal. Az adóbevételeket a magas infláció, a béremelések és az adóemelések pörgetik. A pénzforgalmi hiány év végére nem 3300 milliárd forint lesz, hanem 4400 milliárd - derül ki az MNB összesítéséből.
A kormány még a diplomás átlagbérhez sem zárkóztatná fel a pedagógusbéreket. Pedig ha megtenné, az sem verné földhöz a büdzsét.
Az MTVA így is jóval több mint százmilliárd forintból gazdálkodhat 2023-ban.
Vagy a pénzügyminiszter optimistább a szakmai stábjánál, vagy a tarsolyában van valamilyen – eddig be nem jelentett – intézkedés(csomag), amivel a recesszió elkerülhető.
Szeptemberben az államháztartás önkormányzatok nélküli része pluszos hónapot zárt, így a hiány már „csak” 2,7 ezer milliárd forinton áll – az egész éves terv 3,2 ezer milliárd. Az adóbevételek a tervezettnél jobban alakulnak, különösen az áfabevételek emelkedése számottevő. A plusz földgázbeszerzés miatt a kormány a GDP 6,1 százalékára emeli az éves hiányt.
Jeremy Hunt brit pénzügyminiszter hétfő reggel bejelentette a Liz Truss-féle miniköltségvetés majdnem minden intézkedésének az eltörlését vagy felfüggesztését. A bejelentés egy újabb pofon az alig több mint egy hónapja hivatalban lévő brit miniszterelnöknek, akinek egy pénzügyminiszterét már fel kellett áldoznia, miután az általa bejelentett adókedvezményeket általános közfelháborodás és pénzpiaci sokk követte.
Hat hét alatt sikerült magára haragítania párjának minden szárnyát, így a toryk közül többen is úgy gondolják, hogy eddig tartott Liz Truss miniszterelnöksége.
Három év alatt Kwasi Kwarteng volt az ország negyedik pénzügyminisztere. Most neki is mennie kell. Már megvan az utódja is.
Az ellenzéki Munkáspárt vezére új költségvetést követel, ám Liz Truss miniszterelnök hangsúlyozta: nem lesz megszorítás, nem csökkenti a kiadásokat. Csakhogy az adócsökkentés miatt 60 milliárd font így kissé hiányzik a költségvetésből.