Befektetési tanácsok szeptember végére
A mögöttünk álló héten a tőzsdék alig mutattak elmozdulást, de nem volt eseménytelen a hét, mert a devizapiacon akadtak olyan változások, amelyek akár hosszabb távon is meghatározóak lehetnek.
A mögöttünk álló héten a tőzsdék alig mutattak elmozdulást, de nem volt eseménytelen a hét, mert a devizapiacon akadtak olyan változások, amelyek akár hosszabb távon is meghatározóak lehetnek.
A nagy nemzetközi befektetési alapokat kezelő szakemberek eléggé "esetlennek" tartják magyar politikusok nyilatkozatait a magyar gazdaság helyzetéről, de hétfőn nem láttak különösebb okot arra, hogy megváljanak magyar részvény és kötvény befektetéseiktől.
Az elmúlt napokat ismét a görög adósságproblémák határozták meg. Történt ez annak ellenére, hogy az USA makrogazdasági adatai és a gyorsjelentési szezon számai mind azt mutatják, hogy a világ vezető gazdasága egyre közelebb kerül a fenntartható növekedési pályához.
Az elmúlt napok újra megmutatták, hogy a likviditás magas szintje képes az árakat is magas szinten tartani. Képes elfedni azokat a feszültségeket, amelyek még mindig terhelik a recesszióból való felépülés szakaszában lévő világgazdaságot.
Az elmúlt napok ismét emelkedést hoztak a nemzetközi részvény-piacokon. A növekedés hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok makrogazdasági adatai javulást mutatnak, miközben a FED egyelőre nem változtat az alapkamaton. Ebben a helyzetben a befektetők a továbbra is olcsón hozzáférhető tőkét részvények vételére fordítják. A részvények ugyanis még mindig szinte az egyetlen olyan befektetési formát képezik, amely az utóbbi időben igen jó hozamot volt képes produkálni. Az arany, illetve az olaj emelkedése a dollár erősödése miatt megfeneklett.
A mögöttünk álló hét nem telt eseménytelenül, ugyanis a fejlett piacokon – a görög problémákat némileg feledve – megállt a csökkenő trend, s oldalazásba ment át. Ha egy héttel ezelőtti árszinteket vizsgálunk, nem találunk döntő változásokat, de tény, hogy a piacok árfolyamingadozása erősödött. Mit várhatunk hát a befektetési piacokon?
A csapból is a Görögországgal kapcsolatos hírek folynak, miközben elsikkadnak a sokkal fontosabb és meghatározóbb információk. Ez éppen elég arra, hogy a piacok irány nélkül oldalazzanak, amikor a likviditás várhatóan erősen csökken a jövőben. Ilyen intézkedéseket tervez az USA, míg Kína látványos lépéseket tett már eddig is, hiszen tartani lehet a gazdaság túlpörgésétől.
Az elmúlt napok most sem hoztak igazi változást a piacokon, pedig a hírek főleg makrogazdasági adatokról szóltak. A dollár viszont elkezdett erősödni, miután a két héttel ezelőtti kedvező foglalkoztatási adatokat követően a kiskereskedelmi értékesítésről érkeztek kedvező hírek. Bár vannak pozitív fejlemények, bizonytalanságokkal továbbra is számolni kell. Mire figyeljünk a héten?
Visszatért a nemzetközi kötvénypiacra Kelet-Európa, kihasználva, hogy jelentősen erősödött a feltörekvő gazdaságok adóssága iránti befektetési igény – derül ki a legfrissebb londoni elemzésekből.
A világ pénz- és tőkepiacain az utóbbi napokban megtorpanni látszik az emelkedés. Ez csak erőgyűjtés lenne, vagy trendforduló következik?
Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök levélben fordult Jose Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez, és azzal a javaslattal élt, hogy az Európai Központi Bank (EKB) fogadja el hitelműveleteinél fedezetként az eurózónán kívüli országok államkötvényeit is. Ezzel Gyurcsány szerint hozzá lehetne járulni a pénzpiacok stabilizálódásához.
Euróövezeti szintű közös szuverén kötvénypiacot kell létrehozni, mert a jelenlegi, tagállami széttöredezettségű adósságpiaci elrendezés - ahogy a mostani válság is megmutatta - súlyos problémák forrása, írta a csütörtöki Financial Timesban Soros György, aki szerint a közös euróövezeti kötvénypiaccal a még nem valutauniós kelet-európai EU-tagokat is segíteni lehetne.