szerző:
Fürjes Szabolcs
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napokat ismét a görög adósságproblémák határozták meg. Történt ez annak ellenére, hogy az USA makrogazdasági adatai és a gyorsjelentési szezon számai mind azt mutatják, hogy a világ vezető gazdasága egyre közelebb kerül a fenntartható növekedési pályához.

Korábban azt hittük, hogy Görögország problémái lokális hatásúak lesznek, de aztán kiderült, hogy az angol kezdőbetűik alapján PIGS (disznók) néven emlegetett dél-európai államok is érintettek lehetnek, hiszen költségvetési helyzetük, ha nem is olyan rossz, mint Görögországé, de nagy hasonlóságot mutat. A hitelminősítők léptek is, Portugáliát, Görögországot több fokozattal leminősítették.

Az EU sokáig nem volt képes döntést hozni, pedig az idő sürget, hiszen már idén több mint 30 milliárd euró hitelt értékben kell megújítaniuk a görögöknek. Ezek után az óriási – három éven keresztül mintegy 100 milliárd euró – IMF-EU-segélycsomag már nem tudott enyhíteni a piaci feszültségeken, mert a csomag mérete és időbeli kiterjedése azt mutatja, hogy igaza volt azoknak az elemzőknek, piaci szereplőknek, akik Görögország csődjét biztosra vették.

A csomag abban segít, hogy a következő három évben Görögországnak nem kell a nyílt piacról hiteleket felvennie. A három év leteltével viszont olyan gazdaságot kell találniuk a befektetőknek, amelyet ismét szívesen finanszíroznak, mert megbízható partner. Ma ez nehezen elképzelhető, de a befektetők hajlandók gyorsan felejteni, ha látható eredményeket ér el az ország.

[[ Oldaltörés (Devizapiac) ]]

Devizapiac

Az EUR/USD devizapár mozgása továbbra is a dollár erősödése irányába tart, annak ellenére is, hogy a görög mentőcsomag egyre jobban körvonalazódik, a befektetők egyre több részletet ismerhetnek meg.

hvg.hu

A szinte monoton csökkenő trenden belül volt ugyan némi korrekció, de a trend töretlen, és ma semmi nem mutat arra, hogy ez érdemben változzon. A továbbiakban arra számítunk, hogy a jegyzés eléri az 1,30-as szintet, innen viszont kérdéses az irány. Hosszabb távon az 1,30 alá is süllyedhet a devizapár, de az 1,30 nem csak technikai, hanem fontos lélektani szint is, ahol elbizonytalanodhat a piac. Az 1,34-es szint közelében EUR/USD eladást javasolunk, 1,3450-es STOP mellett, valamint 1,31 alatti zárás mellett.

A hazai piacon a forint árfolyama kissé ingadozóbb lett az utóbbi napokban, mert a görög helyzet hatni kezdett a kelet-közép-európai régió egészében, és emellé belépett a hazai politika hatása is. Az MNB-nek – helyesebben a jegybank elnökének – címzett utalások, avagy direkt kritikák a leendő kormány részéről nem segítették a forint stabilitását. Ennek ellenére a hazai fizetőeszköz nem gyengült drámaian, de a korábbi trend megtörni látszik.

hvg.hu

Az euróval szemben lassan visszatalál a trendbe a forint, de az árfolyam-ingadozás fokozódása a piac elbizonytalanodását mutatja. Ebben a helyzetben bármikor jöhet egy hír, vagy történhet olyan esemény, ami újra a 270-es szint fölé küldheti ez EUR/HUF páros jegyzését. Természetesen az is reális forgatókönyv a jövőre nézve, hogy újra a korábbi erősödési pályára áll a forint, de ez véleményünk szerint csak átmeneti lehet. A később várható gyengülésnek belföldi (a tervezettnél magasabb hiány, az MNB és a kormány között fokozódó ellentét), valamint nemzetközi szinten jelentkező okai (kockázatvállalási hajlandóság csökkenése) lehetnek. A várható események mind a forint gyengülése irányába hathatnak. Ebben a helyzetben EUR/HUF vétel javasolható 265 közelében, az USD/HUF esetében pedig a 200-as szint alatt.

[[ Oldaltörés (Kötvénypiac) ]]

Kötvénypiac

A fejlett piacokon csökkentek a hozamok, mivel a befektetők kockázatvállalási hajlandósága csökkent, és újra fontossá kezd válni a biztonság. Ennek jele, hogy a tízéves amerikai államkötvények hozama 3,8 százalékról 3,6 százalékra esett (miután egy hónapja még 4 százalék körül volt!), míg a hasonló futamidejű német államkötvények hozama a 3,35-3,40 százalékos szintről 3,30 százalék alá esett. Nem meglepő, hogy az amerikai kötvények hozama csökkent jobban, hiszen a görög problémák a német gazdaságot is közvetlenül érintik, miután a segély összegét hivatalosan nem az EU, hanem az egyes tagországok nyújtják kétoldalú szerződések alapján.

Ez azt jelenti, hogy Németországnak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, ami természetesen a német gazdaságot fogja terhelni. Nincs szó arról, hogy Németország adósságfizetése veszélybe kerülne, de a szükséges megtakarítás miatt például a gazdasági növekedés üteme csökkenhet. A manapság tapasztalható hozamcsökkenés ellenére továbbra sem javasoljuk fejlett piaci kötvények vételét. Ennek oka az, hogy hosszú távon továbbra is a hozamok emelkedésére számítunk a fejlett piacokon.

A hazai kötvénypiacon is jelentkezett a nemzetközi piaci hangulat megingása, mivel a hosszú lejáratok hozamai kismértékben emelkedtek. Nem volt ugyan nagy eladói nyomás, de érezhetően megemelkedett az eladásra kínált kötvények mennyisége.

hvg.hu

Az emelkedés nem szignifikáns mértékű, de látszik, hogy a befektetői bizalom csökkent. A nemzetközi hatások mellett a hazai politikai események sem hatottak jól, hiszen a leendő új kormány, valamint az MNB elnöke között kiéleződő helyzet nem kedvező a hazai állampapírpiacra nézve. Ezek mellett a befektetők arra is kezdenek figyelni, hogy milyen új gazdaságpolitikai változások várhatók. Az eddigi nyilatkozatok vegyes fogadtatásra találtak, de az utóbbi napokban inkább a negatív reakciók határozták meg a hangulatot.

A továbbiakban arra lehet számítani, hogy a várható költségvetési helyzet (nem tartható a 2010-es hiánycél), valamint a romló nemzetközi hangulat hatására további eladói nyomás lesz a piacon, így a hosszú hozamok 50-75 bázisponttal is emelkedhetnek. Így ma a kivárás, illetve a rövid papírok tartása javasolt. Vételekkel akkor érdemes belépni a hosszú oldalon, ha az említett hozamemelkedés bekövetkezik, ugyanis pánikszerű eladásokra nem kell számítani, csak kisebb korrekcióra.

[[ Oldaltörés (Részvénypiac és ajánlások) ]]

Részvénypiac

A nemzetközi piaci hangulat megszenvedte a görög válságot, de nem alakult ki olyan negatív mozgás, amely átrendezte volna a piaci viszonyokat. A korábbi lokális maximumok felett maradó indexek továbbra is oldalaznak, az események a részvénypiacokon csak annyi hatással voltak, hogy az emelkedő trend megtört, de egyértelmű eladói nyomás nincs. Lehet, hogy a részvények fundamentálisan túlértékelődtek, az is lehet, hogy a recesszióból való kilábalás hosszasabb folyamat, mint korábban gondolták a befektetők, de ma még mindig magas a likviditás, és még mindig nincs jó befektetési alternatíva a részvényekkel szemben.

A kivételt Kína jelenti, ahol vasárnap idén már harmadszor emelték a kötelező tartalékrátát, ami jelentősen csökkenti a likviditást. Történik mindez azok után, hogy az ingatlanpiac emelkedésének megfékezésére is több szigorító lépést tett a kormányzat. Ennek következtében a kínai részvénypiacok erősen lemaradók, de nagy szakadás még itt sem volt. A következő napokban azt várjuk, hogy némileg megnyugszanak a kedélyek, és a kissé fokozódó árfolyam-ingadozás után az árak emelkedése következik. Kitörést ugyan nem várunk, de az oldalazásban ezúttal az ellenállások közelébe kerülhetnek a vezető indexek.

hvg.hu

A hazai piacon hasonló a helyzet; az oldalazásban emelkedő szakaszt várunk, de nem hiszünk abban, hogy a következő napokban a BUX új lokális csúcsra érne. A mai helyzetben a Magyar Telekom és a MOL ajánlható vételre. Előbbi 700 forint körül, míg utóbbi 20 000 forint alatt. A többi fejlődő piacon kivárást ajánlunk, mivel a devizamozgások a következő napokban erősek lehetnek, ami az elérhető nyereséget erősen torzíthatja, növelve a részvénybefektetések egyébként sem elhanyagolható kockázatát. A fejlett piacokon vételre ajánljuk az S&P500 indexet 1190 pont alatt.

Ajánlások

Devizapiac:
EUR/USD:
Eladás 1,34 körül
Vétel (az eladás zárása) 1,31 körül
EUR/HUF:
Vétel 265 alatt
USD/HUF:
Vétel 200 alatt
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: S&P500 vétel 1 190 alatt
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Magyar Telekom vétel 700 forint körül
MOL vétel 20 000 forint alatt
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett
Befektetési alapok:
Hedge fundok (amelyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

 

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok április elejére

Az elmúlt napok ismét emelkedést hoztak a nemzetközi részvény-piacokon. A növekedés hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok makrogazdasági adatai javulást mutatnak, miközben a FED egyelőre nem változtat az alapkamaton. Ebben a helyzetben a befektetők a továbbra is olcsón hozzáférhető tőkét részvények vételére fordítják. A részvények ugyanis még mindig szinte az egyetlen olyan befektetési formát képezik, amely az utóbbi időben igen jó hozamot volt képes produkálni. Az arany, illetve az olaj emelkedése a dollár erősödése miatt megfeneklett.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok április végére

Az elmúlt napok újra megmutatták, hogy a likviditás magas szintje képes az árakat is magas szinten tartani. Képes elfedni azokat a feszültségeket, amelyek még mindig terhelik a recesszióból való felépülés szakaszában lévő világgazdaságot.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok április harmadik hetére

Az előző héten újra a görög adósságproblémák voltak az előtérben, de vasárnapra az IMF és az eurózóna tagországai jelezték, hogy készek segítséget nyújtani a bajba került országnak, hiszen világossá vált: Görögország saját erejéből képtelen megoldani pénzügyi gondjait. A heti makrogazdasági adatok, valamint a vállalati hírek is hatottak, de ezek hatása elenyésző volt az adósságproblémák okozta kilengésekhez mérten.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok április negyedik hetére

A múlt héten úgy nézett ki, hogy a válság összes, még ma is kísértő jelensége ellenére a piacokon töretlen az optimizmus, mert továbbra is bőségesen áll rendelkezésre befektethető tőke, a makrogazdasági adatok pedig azt mutatják, hogy az Egyesült Államok gazdasága lassan magához tér, és fenntartható növekedési pályára áll. Az utóbbi időszakban ugyanis a korábban stagnáló foglalkoztatottság is javulni kezdett, ami várhatóan a fogyasztásra is jó hatással lesz. Az ingatlanszektor még nem élénkül ugyan, de itt is várható, hogy javuló adatokat közölnek a statisztikusok a következő hónapokban.