Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A világ pénz- és tőkepiacain az utóbbi napokban megtorpanni látszik az emelkedés. Ez csak erőgyűjtés lenne, vagy trendforduló következik?
A korábbi mélypontok után kialakult jelentős emelkedés dinamikája kifulladóban van, de a trendváltás még nem következett be. Az a kérdés, hogy a piacok erőt gyűjtenek a további meneteléshez, vagy trendforduló kezdődik. Erre ma nem lehet minden kétséget kizáróan válaszolni, de a korábbi tapasztalatok, és a fundamentumok elemzése alapján azt gondoljuk, hogy eljött a korrekció ideje, azaz a részvényárak újra csökkennek a következő napokban.
Ehhez az kellene, hogy az utóbbi időben rendkívül optimista várakozásokra rácáfoljanak a makrogazdasági adatok. De ami talán még ennél is fontosabb, hogy a befektetők tényleg hajlandók legyenek az árakban is érvényesíteni a gazdasági helyzet által indokolt diszkontokat. Az emelkedés jelenleg az előremutató indikátorok javulásának tudható be, miközben a csak enyhén és nem trendszerűen javuló tényadatok az előremutató indikátorok optimista várakozásait nem támasztják alá. Kicsit hosszabb távra tekintve tehát, arra számíthatunk, hogy a recesszióba süllyedt világgazdaság pénz- és tőkepiacai két mélypontot fognak megélni, amelyek közül még csak az egyiken vagyunk túl.
Devizapiac
Az EUR/USD devizapár esetében tovább tartott az euró erősödése, ami egyesek szerint annak köszönhető, hogy a kockázati étvágy fokozatosan emelkedik, így a dolláreszközök vonzereje csökken. Attól tartunk, hogy ez inkább a dollár iránti megrendült bizalmat tükrözi, ugyanis egyre komolyabb aggodalmakat kelt a kötvénypiacon kialakult helyzet.
A feltörekvő piacokon nem változtak jelentősen az árfolyamok a vezető devizákhoz mérten, de sajnos térségünk ebben a tekintetben is kivétel, mivel a Lettországban kialakult helyzet a térség összes devizáját eladói nyomás alá helyezte. Ez alól a forint sem tudta kivonni magát, így az euróval szemben a korábbi 280-as árcentrum kicsit magasabb szintre tolódott.
Várakozásaink szerint a térségi hatás rövid időn belül kiárazódik, így a forint ismét a 285-ös szintre kerülhet, de tartós és jelentős erősödést nem várunk. Addig, amíg a piacokon e korábbiaknál optimistább hangulat uralkodik, oldalazásra számítunk, de ha a befektetői hangulat ismét romlana – negatív makrogazdasági adatok hatására –, akkor már ismét a 290-es szint fölé kerül a jegyzés az euróval szemben. Ebben a helyzetben kivárást javaslunk.
Mint már korábban említettük, az USA kötvénypiacán komoly feszültségek alakultak ki, miután a befektetők nem mutatnak a korábbiakhoz hasonlítható érdeklődést az államkötvények iránt, miközben a kibocsátás jelentősen emelkedik. Főleg Kína elégedetlen a helyzettel, mert amennyiben nem vásárol a továbbiakban kötvényeket, a hozamok emelkedése az eddig megvásárolt állományt értékeli le, míg a vásárlások folytatásával jelentősen túlértékelt eszközök kerülnek portfoliójukba, ami azt eredményezheti, hogy negatív reálhozamot érnek el a jövőben befektetéseiken. A helyzet megoldását a kötvényhozamok emelkedése, vagy a kínai – és a többi távol-keleti ország – tovább folytatódó vásárlásai jelenthetik. Úgy gondoljuk, hogy a hozamok emelkedése oldja majd fel a feszültséget, mivel a távol-keleti országok ma már inkább a nyersanyagok, energiahordozók, illetve a nemesfémek irányába fordulnak a kötvényektől. Mivel szerintünk a következmények beláthatatlanok, jelenleg a fejlett piaci kötvények eladását javasoljuk.
A fejlődő piacokon sem sokkal jobb a helyzet, a kibocsátás itt is fokozódik, miközben a kockázati felárat csökkenti a fejlett piaci hozamok emelkedése. Ennek következtében a hozamok a fejlődő régiókban is emelkedésnek indulhatnak, különösen olyan országokban, ahol a piaci helyzet egyébként sem egyértelmű. Sajnos a hazai piac anomáliái (visszavásárlási aukciók, alacsony elsődleges kibocsátás, mesterségesen fenntartott hozamszintek) miatt ezen a területen sérülékenyek vagyunk, így ma csak a három hónapos, vagy rövidebb lejáratok vételét, illetve tartását ajánljuk, a hosszabb futamidők esetében eladást javasolunk.
Részvénypiac
Ajánlások |
Devizapiac |
Lufik tehát gyakran kialakulnak, amit aztán gyors korrekció követ. Az emelkedés időszaka és mértéke viszont mindig hosszabb, illetve nagyobb, mint amit a fundamentumok indokolnak. Az is a lufik sajátossága, hogy mindig a várakozások táplálják az árak további emelkedését: a befektetők abban bíznak, hogy a vállalati nyereségek gyorsan emelkednek, így nem foglalkoznak a visszatekintő adatokra épülő fundamentális elemzésekkel. A mai helyzet csak egy dologban különbözik: ezúttal nem a vállalatok nyereségének gyors bővülésébe vetett hit az indikátor, hanem az, hogy a világgazdaság gyorsan túljut-e a válságon, és újabb növekedési periódus következik-e. Az árak alapján arra következtethetünk, hogy ez a fellendülés már szeptemberben bekövetkezik. De ne feledjük: nem a részvényárak emelkedése indukál makrogazdasági szinten mérhető növekedést, hanem éppen fordítva, az egészséges gazdasági növekedés gerjesztheti a részvényárak növekedését.
Ilyen körülmények között nem ajánljuk részvények vásárlását, sőt, ma már eladást javasolunk minden részvény-, illetve részvény típusú befektetésre vonatkozóan. Továbbra se feledjük: inkább maradjunk ki egy emelkedésből, mint hogy beleszaladjunk egy nagy esésbe, amikor semmi lehetőségünk nincs beavatkozásra, csak arra, hogy kiszámoljuk napról napra, mennyit veszít portfoliónk értéke.
A helyzet tehát nagyon sokban hasonlít a fejlett piacokon kialakult helyzethez, így a hazai részvények tekintetében is eladást javasolunk, csakúgy, mint a többi feltörekvő piaci részvény esetében.
Fürjes Szabolcs
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.