FAZ-elemzés: Az EU-nak van 22 milliárd eurója, hogy jobb belátásra bírja Orbánt
Orbán nehéz idők elé néz.
Orbán nehéz idők elé néz.
Hasonló átalakításokat tervez Benjamin Netanyahu kormánya ahhoz, amit Orbán Viktorék vittek véghez a média és a tudomány területén. A CEU egyik professzora szerint azonban Izraelben még könnyebb dolga lesz a hatalomnak, mint Magyarországon volt.
A populizmus ezzel együtt jelen van és számít. A liberálisok mégis azt remélik, hogy bealkonyul a vetélytársnak, írja a brit lap elemzése.
Mi motiválhatja a magyar tisztikarban zajló "tarvágást"? Mit tett és mit nem Georgia Meloni olasz miniszterelnök első 100 napja alatt? Izrael illiberális állammá válik? Válogatás a világsajtó írásaiból.
A lap brüsszeli tudósítója szerint a két éve elindult nemzetközi gazdasági folyamatok,és a háború hatásai mellett jelentős részben Orbán Viktor rossz gazdasági intézkedései ütnek vissza.
A két országnak nem csak a köztük feszülő számos véleménykülönbséget kell egyeztetnie – segíteniük kell az európai terv újragondolásában, írja a Project Syndicate-en a francia professzor, aki a brüsszeli Bruegel, illetve a washingtoni Peterson Nemzetközi Közgazdasági Intézet vezető munkatársa, továbbá a berlini Hertie Kormányzati Iskola, valamint a Firenzei Európai Egyetemi Intézet tanára.
Külföldön fokozottan figyelik, mi ez a nagy leépítés a Magyar Honvédségnél. Petr Pavel új cseh elnök Orbán Viktor miatt kételkedik a V4 bővítésében. A nagy hazai infláció miatt bevásárlóhullám indult Horvátországba. Mire van szüksége Ukrajnának a győzelemhez?Válogatás a világlapok írásaiból.
Magyarország a világ akkutermelésének az élvonalába kerülhet, már csak olyan apróságokat kellene megtudni, hogy közben nő-e az elosztható jövedelem, károsodik-e a környezet, súlyosbodik-e a gazdasági függés, illetve hogy a nagyzási hóbort felülírja-e a gazdasági racionalitást. Ez a HVG hetilap ajánlója.
Az amerikai elnök a Bloomberg szemleírója szerint abból indult ki, hogy van egy pont, ahol az oroszok hajlani fognak a megegyezésre, az ukránok pedig feladják követeléseik egy részét.
Az LMP elnöke szerint egy baloldali, egy liberális és egy zöld ellenzéki párt bőven elég volna.
Kenneth Rogoff amerikai közgazdász, a Harvardi Egyetem professzora elemezte a Novaja Gazeta európai testvérlapjának, milyen hatása van a szankcióknak Oroszországra, a Nyugatra és Kínára. Úgy gondolja, rövid távú hatást kár lenne várni ezektől, de jelentősen átalakíthatják a nagyhatalmak közötti kapcsolatokat.
Vlagyimir Putyin arra törekszik majd, hogy a konfliktus befagyjon. Ezt azonban nem szabad megengedni, írja az újság diplomáciai szemleírója, Roger Boyes, Kelet-Európa-szakértő.
Kovács Zoltán államtitkár sorosozással fogadta a Transparency International korrupciós jelentését. A kelet-európai országok nehezményezik, hogy Ukrajna olcsón szállít gabonát a térségbe. A NATO hadikészleteinek feltöltését sürgetik. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A szövetségesek idáig elzárkóztak attól, hogy vadászgépeket küldjenek, de a vita rövidesen kiéleződik. Annál is inkább, mivel a légierő döntő lehet. Lapszemle.
A kulturális háborúk napjainkban a geopolitikai küzdelmek részét képezik. Ám az egymást átfedő szövetségek egészen furcsa konstellációkat eredményeznek, írja Gideon Rahman, a lap fő külpolitikai kommentátora.
Nemkívánatos szervezetté nyilvánították Oroszországban a kilencmilliós olvasótáborral bíró Meduza nevű orosz független online újságot, így olvasóit akár egy megosztásért is megbüntethetik. A szerkesztőség közölte, folytatja a munkát, és hosszú „használati útmutatóban" magyarázza meg, mire vigyázzanak olvasói, ha nem akarnak bajba kerülni.
A magyar külügyminiszter a konzervatív amerikai Fox TV online változatának adott interjút. Kínának jó oka van arra, hogy ne szállítson fegyvereket Putyinnak. Mi a különbség Putyin és Hitler között? Boris Johnson publicisztikájában írta meg, miért változott véleménye Ukrajna ügyében. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az Osztrák Néppárthoz közelálló online bulvárportál, az Exxpress főszerkesztője két cikkben számolt be arról a sajtóbeszélgetésről, amelynek egyik részlete botrányt kavart, és amelyről aztán azt állították, Orbán nem pontosan azt mondta. Richard Schmitt az eredeti verziót hallotta.
Az „európai stratégiai önállóság” régi álmának jó része szétporlik. Marad a biztonsági függőség Amerikától. Németország feladata most az, hogy elismerje az erőeltolódást, írja a Brit Fegyveres Erők Kutató Intézete, a RUSI igazgatóhelyettese a Guardian hasábjain.
Az Orbán-féle sajtóbeszélgetésen elhangzottak miatt kitört belpolitikai vihar mutatja, hogy mennyire kényes kérdés a „Huxit”. Kell-e különbíróság vagy elég, ha a Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsot ad ki az orosz elnök és cinkosai ellen? Egy Tajvan elleni kínai támadás elképesztően sok áldozattal járna az amerikai hadsereg számára. De akkor mi a baj Michael Minihan tábornok kijelentéseivel? Válogatás a világsajtó írásaiból.