National Interest-kommentár: A Nyugat nem terjeszti ki a szankciókat az atomenergiára
Az amerikai kormányzat hajlana az orosz nukleáris ipart is szankcionálni, de ebben a szektorban az egész világon olyan mértékű a kölcsönös függés, hogy a büntetőintézkedések katasztrofális módon visszaüthetnének, még a nukleáris biztonságot is érintenék – magyarázza Ivan Sascha Sheehan, a Baltimore-i Egyetem docense.
Habár az amerikai kormányzat régóta hajlik rá, hogy a Roszatomot is felvetesse a nemzetközi tilalmi listára, a nukleáris erőművekre szakosodott holding feltűnően hiányzik az érintett cégek névsorából, mert több szövetséges számára igen kockázatos volna egy ilyen lépés. Magyarország és Bulgária meg is mondja, hogy a következmények rendkívül hátrányosak volnának rájuk nézve, ezért vétót lengettek be arra az esetre, ha a Nyugat célba venni az orosz atomenergetikai óriást.
Ezt írja a Center for the National Interest agytröszt kiadványában, a National Interestben Ivan Sascha Sheehan, a Baltimore-i Egyetem egyik politikai intézetének vezetője, aki emlékeztet arra, hogy a békés célú nemzetközi nukleáris együttműködés még akkor is zavartalan maradt – éspedig jó okból –, amikor a szovjet hadsereg a hidegháború csúcsán naponta ezreket ölt meg Afganisztánban. Ha ugyanis az egyik fél szankciókra készül, mindig fel kell mérnie, mivel vághat vissza a másik.