Kiderült, hogyan folytatja Vesztergom Dóra, miután távozott az állami lombikrendszer éléről
A meddőségi specialista céget alapított.
A meddőségi specialista céget alapított.
Az egykori műsorvezető és párja évekig küzdöttek azért, hogy szülők lehessenek.
A Népszava cikke szerint ellentmondásos számokat közöl az Orbán-kormány a meddőségi kezelésekről és az ennek köszönhetően született gyerekekről.
Az egykori műsorvezető és párja több éven át próbálkozott a családalapítással, végül a második lombikprogram hozta meg számukra a várt eredményt.
A Kaáli intézetek alapítója nem igazán érti, hogy a korlátlan, bőkezű finanszírozás mellett, négy és fél év alatt, miért nem duplázták meg a kezelések és a megszületett gyermekek számát.
Három pár azért perelt, mert egy balesetben megsemmisültek az embrióik, a legfelsőbb bíróság határozata miatt azonban most az egész államban veszélybe kerülhetnek a kezelések.
Sok minden történt az elmúlt bő másfél évben Hodász Andrással, aki már nem pap, hanem egy kávézóban, a pult mögött dolgozik. Azt mondja, levetni a reverendát olyan, mintha az ember egyszerre hagyná ott a munkahelyét és a házastársát, nagyon nehéz innen továbbállni. Interjúnkban beszél arról is, hogy milyen új küldetést talált magának, mit szólt ahhoz, amikor a coming outja után megvált tőle az újság, melynek korábban fontos szerzője volt, és hogy részt vett-e maga is a szexuális orientációját megváltoztatni szándékozó, úgynevezett "reparatív terápián".
Takács Péter egészségügyi államtitkár bejelentette, hogy mostantól öt beültetés helyett öt stimulációt és az abból származó összes embrió beültetését finanszírozza az állam. Még idén megnyílik nyolc új meddőségi szakambulancia, a petesejt-donáció kérdésének rendezéséről azonban egyelőre nincs szó.
Fordulópontok 2023 című hagyományos, évzáró sorozatunkban szerzőink az év számukra személyesen is fontos, kiemelten emlékezetes, akár sorsfordító kérdéseiről, történéseiről, pillanatairól, érzéseiről írnak. Az alábbiakban egy kollégánk önvallomását olvashatják egy olyan útról majd döntésről, ami az életét határozta és határozza meg. Vállalta, hogy megosztja velünk és az olvasókkal. A történet azonban annyira személyes, annyira a lelket érintő, hogy álnéven tesszük közzé.
A lánya kisbabáját segített világra hozni Epres Ilona.
A kormány honlapjára felkerült a lombikkezelésekről szóló szabályozás tervezete. Ebben felsorolják a megyei meddőségi szakambulanciákat, ahol a kivizsgálások mellett inszeminációt is végezhetnének. A most társadalmi vitára bocsátott tervezet a beültethető embriók számát is korlátozza, a petesejt-donáció és a genetikai vizsgálatok kérdéséhez azonban nem nyúl. A kormány ettől az intézkedéstől is azt várja, hogy több gyerek születik majd.
Zsuzsi és Tamás 3 gyermeket tervezett, de házasságuk első évében három magzatot, majd további egyet vesztettek el. A sok fizikai, lelki és anyagi teher után Zsuzsinál petevezeték-gyulladást diagnosztizáltak, amit nőgyógyászai nem vettek észre az évek alatt. Vetéléseit ez okozhatta. Petevezetékei deformálódtak, el kellett azokat távolítani. Spontán nem eshet már teherbe. 2021-ben egy szlovák klinikán lombik programba kezdtek. Két körben egy-egy embrió beültetése, majd azok elvesztése után a házaspár elindította az örökbefogadás folyamatát. Egészséges vagy korrigálható egészségi állapotú, 0-3 év kor közötti gyermeket szeretnének, nemi és származási megkötés nélkül. Kovács Bea képgalériája az ő útjukat követi nyomon.
Gyökeres változásokat javasol a meddőségi ellátásban a tavaly létrejött Humánreprodukciós Igazgatóság. Vezetője, Vesztergom Dóra a hvg360-nak adott interjújában elmondta: a kormánynak elküldött javaslataik között szerepel a petesejt-donáció és az embriók genetikai vizsgálatának rendezése is. Az ingyenességhez és a 45 éves korhatárhoz viszont nem nyúlnak. Az egyház számára problémás bioetikai kérdéseket azonban az államnak kell rendeznie.
Ma Magyarországon egy nő akár hosszú éveken át eljárhat különféle orvosi vizsgálatokra, amíg kiderül, hogy endometriózisban szenved. Az egészségügyi kormányzat ezért szakemberekkel és civilekkel közösen olyan szakmai irányelvet dolgozott ki, amely gyorsítaná a diagnózis felállítását. Ez akár a lombikkezelési statisztikákon is javíthatna. A változtatásokat Salamon Adriennel, az Együtt könnyebb Női Egészségért Alapítvány elnökével beszéltük át.
Vármegyei meddőségi szakambulanciákkal, központi adatszolgáltatással és a képzések felülvizsgálatával tennék biztonságosabbá, elérhetőbbé és hatékonyabbá a meddőségi kezeléseket Magyarországon. A Humánreprodukciós Igazgatóság nemrég megjelent koncepciója indokoltnak tartaná a petesejtdonáció bevezetését is, a 43 év feletti nőknél ugyanis már szinte esélytelen a lombik. Jöhet az államilag finanszírozott spermabank is.
Nyár óta egyetlen meddőségi magánklinika sem üzemelhet Magyarországon, az állami kórházakban viszont megszaporodtak a fizetős lombikkezelések. Azoktól a pároktól, akik valamilyen okból kiestek az ingyenes kezelések lehetőségéből, akár egymillió forint körüli összeget is elkérnek, cserébe ugyanúgy hosszú várólistákkal és a túlterhelt rendszerrel találkoznak. Ezen a magánklinikák segíthetnének, de azokat épp a „profitorientáltság” miatt szüntette meg az állam.
A végső határidőnél korábban, a páciensek számára pedig gyakorlatilag egyik napról a másikra került állami kézbe a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft. Bár a részletek és az ár nem nyilvánosak, az a hivatalos közleményből is kiderült: a kormány már hosszú hónapokkal azelőtt megjelent a színen, hogy benyújtotta volna a meddőségi magánklinikákat ellehetetlenítő törvényjavaslatot. A még megmaradt két magánklinika sorsa is kétséges.
Gulyás Gergely lényegében azzal vádolta meg a meddőségi magánklinikákat, hogy visszaélnek állami forrásokkal. Holott nem is kapnak állami támogatást. A családokért felelős tárca nélküli miniszter szerint ha a szolgáltató nem szerződik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, akkor nem biztosított az átláthatósága, ezért indokolt megvonni a megmaradt magánklinikák működési engedélyét. Törvénymódosítást is beadtak már, amivel a meddőségi ellátásban megvalósulhat a teljes állami kontroll.
A lombikprogram körüli viták rávilágítanak, hogy az Orbán-rezsim alaptörvénye sem annyira „keresztényi”, noha keresztényibb, mint a gyakorlata. És eszünkbe juttatják, hogy ma Magyarországon a diskurzus jellemzően szekértáborok közt és többnyire alacsony színvonalon zajlik. Miközben néha éppen a lényeg sikkad el. Vélemény.
A családügyi miniszter reagált Veres András püspök nyilatkozatára, amely szerint be kellene tiltani a mesterséges megtermékenyítést.