A legtöbb esetben megelőzhető lenne a látássérülés
Szűrőprogramokkal és megfelelő ellátással 5-ből 4 esetben megelőzhető lenne a látássérülés.
Szűrőprogramokkal és megfelelő ellátással 5-ből 4 esetben megelőzhető lenne a látássérülés.
A világon minden ötödik ember rövidlátó. Nem ismeri fel az ismerőseit az utcán, hunyorog, ha távolabb akar valamit megnézni. Az iskolás gyerekeknek nehézséget okoz a váltás, ha a füzetről a táblára kell felpillantaniuk. A kutatók világméretű „járványról” beszélnek.
A kistestű madarak és a rovarok több információhoz jutnak egy másodperc alatt, mint például az elefántok – derült ki az Animal Behaviour című szaklapban megjelent tanulmányból. Az embernél személyenként változhat ez a képesség. Egy gyakorlott kapus például másoknál gyorsabban veszi észre, milyen irányból érkezik a lövés. Ez a hatás játszhat közre akkor is, amikor idősebb korban az ember úgy érzi, felgyorsult az idő.
Orvosai szerint a moszkvai Nagyszínház balett-társulatának művészeti igazgatója vissza fogja nyerni a látását annyira, hogy ismét dolgozni tudjon. Szergej Filinnek január 18-án savat öntött az arcába egy álarcos támadó.
Nem adott az agyban a térlátás képessége, az a születés után fejlődik ki, amikor az újszülöttek folyamatosan megtanulják érzékelni környezetük mélységeit – a tényt egy magyar kutató tárta a világ elé.
Az emberi szem működése indokolja a sorrendet, ahogyan a színek szerte a világon elnyerték nevüket - állítják virtuális emberekkel végzett számítógépes szimulációjuk alapján olasz fizikusok.
A szem hátsó felének vizsgálata betekintést nyújthat az illető agyának egészségébe is - idézte amerikai kutatók eredményét a BBC hírportálja.
Amikor éhesek vagyunk és testünknek ételre van szüksége, akkor agyunk hajlamos megnyitni egy gyorsabb utat az ételekhez kapcsolódó információk számára - idézte amerikai kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő lap online kiadása.
Arca után lassan látását is visszanyeri Katie Piper brit modell, akinek 2008-ban savat öntetett az arcába volt barátja. A férfi szakításuk után bízott meg valakit azzal, hogy csúfítsa el az exét. Katie Piper szaruhártyáját őssejtek segítségével rekonstruálták.
Annak ellenére, hogy a világban látható dolgok egyszerre mindig csupán az egyik szemünkön keresztül jutnak el hozzánk, agyunk képes azonnal megalkotni egy koherens képet, ezért érezzük úgy, hogy mindkét szemünkkel látunk.
Ne higgyünk mindig a szemünknek. A Yale Egyetem kutatói ismét bebizonyították, hogy agyunk gyakran ver át bennünket.
A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak - derítették ki svéd biológusok, akik eredményeiket az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Science) legújabb számában ismertették.
Ami nekünk a fütyülés, az a briteknek és az amerikaiaknak az éjjeli látás. Vagyis e képességünket javítja a hiedelem szerint, ha sok répát eszünk - olvasható az Urbanlegends.hu blogon.
Sok idős autóvezetőnek nem a szemével van gond, hanem a látottak agyi feldolgozásával - állítják brit kutatók.
Korábbi tapasztalataik ellenére a tanulásra képtelen denevérek újra meg újra megpróbálnak "fémet inni" - a tájékozódásban ugyanis sokkal inkább fülükre hagyatkoznak, mint más érzékszervükre.
Az FDA, azaz az Amerikai Gyógyszerügynökség befogadott egy speciális eszközt, melyet a szembe lehet ültetni és 2,2-szeres nagyítást tesz lehetővé - írja a MedIQ blog szerzője.
Reggel még valósághűen látjuk a színeket, az ébrenléti idő időtartamával azonban változik az érzékelésük - erre a következtetésre jutottak a Houstoni Egyetem kutatói. Először sikerült bebizonyítaniuk, hogy az alvás hatással van a környezet észlelésére.
Ha valaki nem lát, nem lesz finomabb a hallása vagy jobb a szaglása, csak sokkal figyelmesebben használja az érzékszerveit, mint a látók - valószínűleg egy mítoszt fog lerombolni kanadai pszichológusok most folyó vizsgálata.
Egy kísérleti stádiumban levő készüléknek köszönhetően a nyelvével képes újra "látni" egy iraki gránátrobbanásban megvakult brit katona.
Szabadalmaztatás alatt áll az a magyar találmány, amely tökéletesíti az éles- és színlátás vizsgálatát. A készüléket a győri Széchenyi István Egyetem hallgatója, Sarkadi Nagy Balázs fejleszti, aki ma már több rangos díj tulajdonosa, és találmányát idén Kínában is bemutatták.