szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Reggel még valósághűen látjuk a színeket, az ébrenléti idő időtartamával azonban változik az érzékelésük - erre a következtetésre jutottak a Houstoni Egyetem kutatói. Először sikerült bebizonyítaniuk, hogy az alvás hatással van a környezet észlelésére.

Bhavin Sheth számítógépes kutató önkénteseknek mutatott enyhén zöldes, illetve enyhén vöröses színezetű ábrák sorozatát. A résztvevőknek meg kellett állapítaniuk, hogy a mutatott szín szerintük vörösesebb vagy zöldesebb, mint a semleges szürke. A vizsgálat két részben, közvetlenül lefekvés előtt, majd ébredés után zajlott le - olvasható a Der Standard online kiadásában.

Kiderült, hogy a szürke szín a nap folyamán enyhe, de mérhető zöldes árnyalattal "gazdagodik". Az éjszakai alvás azonban kitörli ezt a hatást, és reggel újra szürkének látjuk a szürkét.

A jelenség miértjére nem sikerült fényt deríteni. A színlátás akkor is helyreállt, ha alvás közben a résztvevők szemét vibráló vörös fénnyel világították meg.

 

 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mennyi alvásra van szükségünk?

Az amerikai fiataloknak csak kis hányada alszik jól és eleget - és ez nem csak álmosságot vagy fejfájást okoz, hanem rontja az iskolai teljesítményt is.

Medipress Plázs

Alvászavar: a magyarok rémálma

Fáradtság, ingerlékenység és feszültség – ezek az álmatlanság következményei. Hosszútávon pedig agyi károsodáshoz vezethet az alváshiányos életmód. Szakember segítségével azonban megelőzhetőek a szövődmények.

MTI Plázs

Alvás közben szivaccsá válunk

Kanadai kutatók választ kaptak arra a kérdésre, hogy éjszaka – a nappali időszaktól eltérően – miért nem kell rendszeresen innunk, illetve felkeresnünk a mellékhelységet.