Az Alkotmánybíróságon támadták meg a kormány gyermekvédelmi népszavazását
Az Alkotmánybíróságnak soron kívüli eljárásban kell január közepéig döntenie az ügyben.
Az Alkotmánybíróságnak soron kívüli eljárásban kell január közepéig döntenie az ügyben.
A Mindenki Magyarországa Mozgalom szerint gyorsabban is haladhatnának, de a Nemzeti Választási Iroda „folyamatosan és szándékosan nehezíti az egységes ellenzék aláírásgyűjtését”.
Pár tízezer, a hvg.hu információi szerint kérdésenként mintegy 20 ezer aláírás gyűlt össze az első napokban az ellenzék népszavazási kezdeményezéseinek – Fudan Egyetem és álláskeresési járadék – támogatására. Hivatalos számot a szervezők egyelőre nem mondanak, csak annyit, hogy "jól halad" a gyűjtés. Az idő azonban ellenük dolgozik, mivel ha a parlamenti választásra ezt a referendumot is ki akarják tűzetni, január közepén le kell adni az aláírásokat, ami azt jelenti, hogy a következő, nem túl mozgalmas hetekben kellene igazán sokat gyűjteni. A kormány közben nem tett le a Fudanról, tovább haladnak az előkészítéssel.
Megsemmisítették az ezzel ellentétes kúriai döntést, mert az alkotmánybírák szerint a „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek nemátalakító kezelések?” kérdésre akár az igenek, akár a nemek kerülnének többségbe, az Országgyűlésnek lenne módja az Alaptörvénynek megfelelő jogszabályt alkotni. Kérdés, mi lesz most, hiszen az országgyűlés négy másik „gyermekvédelminek” nevezett kérdésről már kiírta a népszavazást, és legközelebb csak februárban tart rendes ülést.
Január közepére szeretne az ellenzék összegyűjteni kétszázezer aláírást, hogy a parlamenti választással egy időben rendezhessék a Fudan-népszavazást, de közben mindenki az ünnepekre készül, és szinte csak az hallatszik, amit a kormány mond.
A főpolgármester első körben 26 667 ívet igényelt, 200 ezer aláírásra van szükségük.
Új-Kaledónián a vasárnap tartott népszavazáson a szavazók túlnyomó többsége elutasította, hogy a Franciaországhoz tartozó külbirtok függetlenné váljon. Az őslakos kanakok azonban nem szavaztak.
Megjelent az indoklása annak a két határozatnak, amellyel a Kúria jóváhagyta a Karácsony Gergely főpolgármester által javasolt két népszavazási kérdést. Az indoklást a panasztevők nem teszik ki a kirakatba.
A Kúria jóváhagyta Karácsony Gergely „jövővédő” népszavazási kezdeményezését, így napokon belül elindul az aláírásgyűjtés például a Fudan Egyetem megakadályozását célzó kérdésben. Ha az év végéig összejön a kérdésenként 200 ezer aláírás, a választással és a kormány referendumával együtt ezekről is lenne népszavazás.
Azt szeretnék elérni a TASZ vezetésével, hogy a kormány ne tudja szavazásra bocsátani nemi megerősítő műtétekre vonatkozó kérdést. Ezt korábban a Kúria nem hitelesítette, a kormány viszont az Alkotmánybíróságon akarja keresztülvinni arra hivatkozva hogy sérültek saját jogai. A jogvédők szerint viszont a kúriai döntés nem a kormány jogait sérti, hanem a polgárokét védi.
A népszavazás 12,6 milliárd forintba kerülhet. Ha az országgyűlési választással egyszerre tartanák, akkor a költségeket a népszavazás 5,5 milliárd forinttal növeli. Az ellenzéki frakciók nem szavaztak a kérdésekről.
A miniszterelnök kabinetfőnöke szerint minél több embernek kell elmennie a a „gyermekvédelmi” népszavazásra.
Vereséget szenvedtek a járványügyi lazítást kérők a svájci népszavazáson.
A Kúria szerint nincs semmi gond ezzel a kérdéssel: „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?” A Magyar Közlönyben kedd este megjelent végzés a kormány negyedik kérdésének is szabad utat adott. Már csak egy van függőben.
A Kúria nemcsak a tankötelezettségről szóló, hanem két, a kormány gyermekvédelmi népszavazási kérdésének hitelesítését is helybenhagyta.
Megszavazta az Országgyűlés Volner János javaslatát, összehangolhatja a Fidesz a választást a népszavazási kampányával. A Fudan-referendumhoz viszont nehezebb lesz az aláírásgyűjtés.
A Varga Zs. András Kúria-elnök vezette tanács döntött a kérdésről.
Az ötletet azért valósították meg, mert a transznemű gyerekek lényegesen nagyobb arányban szenvednek depressziótól, szorongástól, mint a többi gyerek.
A Kúria elkaszálta a kormány egyik népszavazási kérdését, a kormány ezt nem hagyja annyiban.
A szocialisták arra szólították fel a kormánypártot, hogy a népszavazás előtt ne hozzon semmilyen döntést a Fudan Egyetemmel kapcsolatban.