Egyelőre vádemelés nélkül elengedték a volt skót miniszterelnök őrizetbe vett férjét
Peter Murrell vizsgálati fogságba került. A Skót Nemzeti Pártot érintő finanszírozási ügyben érintett, amely egy 600 ezer fontos adomány miatt indult.
Peter Murrell vizsgálati fogságba került. A Skót Nemzeti Pártot érintő finanszírozási ügyben érintett, amely egy 600 ezer fontos adomány miatt indult.
Az LMP szervezett demonstrációt a Nemzeti Választási Bizottság elé, hogy tiltakozzanak az akkumulátorgyárak erőltetett építése és az erről szóló ellehetetlenítése ellen.
Magyarországon csak arról nyilváníthatnak döntéseket befolyásoló véleményt az emberek, amiről – és amit – a kormányfő hallani szeretne. Elmondjuk, hogyan épített akadálypályát a Fidesz az állampolgári népszavazások kezdeményezői elé.
A meglepő hasonlat Menczer Tamás államtitkártól hangzott el. Az LMP jelezte, hogy az akkugyárak elleni, elutasított népszavazási kérdésük helyett benyújtanak egy újabbat.
8-7 arányban elutasította a Nemzeti Választási Bizottság az LMP akkumulátorgyárakról szóló népszavazási kérdését, amely helyi népszavazáshoz kötné az akkumulátorgyártással foglalkozó üzemek létesítését.
A Helyi Választási Bizottság indoklása szerint nem egyértelmű kérdés az, hogy „Akarja-e Ön, hogy Győrben akkumulátorgyár létesüljön?”
A debreceni Helyi Választási Bizottság elutasította, hogy népszavazást kezdeményezzen a párt, de a Momentum hétfőn megtámadta döntést.
Helyi népszavazás lehet Egerben a várost elkerülő útról, ha a civileknek és pártoknak sikerül legalább kilencezer aláírást összegyűjtenie. Viszont a helyiek beszámolója szerint durvul a kampány: valakik – magukat közvélemény-kutatónak kiadva – hívogatják az embereket és próbálják őket arról meggyőzni, hogy nem kell elmenniük szavazni, holott a népszavazás még el sem kezdődött.
A kampányfinanszírozási adatok szerint a legalizálást ellenzők nagyjából hússzor annyit költöttek kampányukra, mint a rekreációs célú bevezetést pártolók.
Szerintük a testület megfutamodott „a Kúria genderaktivistát játszó bírói elől”.
Ezért megszüntették a kormány panasza alapján tavaly májusban indult eljárást. Épp jókor, mert a kormánytól hamarosan úgyis elveszik az Ab-hoz fordulás jogát.
A párt az engedély visszavonását és az építkezés felfüggesztését kéri, és fellebbez a népszavazási kérdése elutasítása miatt is.
Elutasította a kínai akkumulátorgyár elleni, a Momentum által kezdeményezett helyi népszavazás kérdésének hitelesítését Debrecenben a helyi választási bizottság. Az ellenzéki párt szerint a kormány, az állam és a városvezetés semmibe veszi a debrecenieket, és közölték: fellebbeznek a döntés ellen.
Óriási politikai hullámokat is vethetne a debreceni akkumulátorgyár ügye, ha az ellenzéki pártok jobban kihasználnák a tervezett beruházás elleni tiltakozáshullámot, amit igyekszik hitelteleníteni a Fidesz és a propagandasajtója. Pedig a Fidesz ellenzékben még a most feleslegesnek, sőt támadásnak tartott népszavazással próbált megakadályozni egy hasonló környezetterhelő beruházást, amit aztán kormányra kerülve büszkén felavatott Orbán. Az akkugyár miatt helyi és egy országos népszavazás is lehet, a sikeressége azonban kérdéses.
Ahhoz, hogy kiírják az országos népszavazást, 200 ezer aláírást kell összegyűjteniük.
Az ellenzéki érzelmű polgárok körében gyakorlatilag egyértelmű a beruházás elutasítása, a kormánypárti válaszadók korántsem ennyire egységesek a projekt támogatásában.
Népszavazással tenne keresztbe az LMP annak a gyakorlatnak, hogy a kormány az akkumulátorgyárak érdekében elsöpörte a környezetvédelmi aggályokat a beruházások útjából.
Amit persze a referendum nélkül is valószínűleg megtartanak.
Az utolsó esélyt megragadva, az Alkotmánybíróságon támadja meg Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester a bírósági döntést, ami most akadályozza a Fudan-beruházás elleni helyi népszavazást. Január végére eldől, lehet-e referendum. Orbán Viktor szerint az egyetem ügye “napirenden van”.