szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

8-7 arányban elutasította a Nemzeti Választási Bizottság az LMP akkumulátorgyárakról szóló népszavazási kérdését, amely helyi népszavazáshoz kötné az akkumulátorgyártással foglalkozó üzemek létesítését.

Egyetért-e azzal, hogy akkumulátor gyártásra szolgáló üzemet csak akkor lehessen létesíteni egy településen, ha azt az ott lakó választópolgárok helyi népszavazás útján kifejezett döntésükkel támogatják?

– így hangzott az LMP által benyújtott népszavazási kérdés, amelyet kedden a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) nyolc szavazattal végül elutasított. Heten a kérdés mellett tették le a voksukat.

A 444 beszámolója szerint Sasvári Róbert bizottsági elnök azzal kérte a kezdeményezés megtagadását, hogy az LMP kérdése jogszabály-módosítására irányul, mert megváltoztatná az elrendelendő népszavazási kérdések körét. Az NVB elnöke szerint a kérdés burkolt alkotmánymódosítást foglal magában, márpedig az Alaptörvény módosításáról nem lehet népszavazást tartani.

A határozat ellen 15 napon belül lehet fellebbezni, a Kúria pedig 90 napon belül dönthet, hogy helybenhagyja vagy megváltoztatja a döntést. Az ellenzéki párt közölte, hogy fellebbezni fog, és újabb kérdésekkel készülnek.

Az LMP nevében Ungár Péter a keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy „egyértelműen látszott, hogy a kormánypárti, illetve a kormány által delegált tagok nem tudtak jogi érvet mondani a népszavazási kérdés hitelesítése ellen, olyan dolgokat mondtak, amely minden vitán megbukott, semmilyen érvelés nem bírt, és innen látszik számunkra az, hogy alapvetően pártpolitikai alapon akarja a Fidesz ellehetetleníteni azt, hogy a magyar emberek kimondják a véleményüket arról, hogy akarják-e, hogy Magyarország akkumulátorgyarmat legyen."

 

A 444 emlékeztet, hogy korábban az LMP volt az egyetlen párt, amelyik augusztusban sikeresen tudott népszavazást kezdeményezni a kínai CATL Debrecenbe tervezett akkumulátorgyára ellen. A helyi választási bizottság októberben hitelesítette a kérdésüket, a párt ugyanakkor mégsem kezdte meg helyben az aláírásgyűjtést, mert azt mondták, inkább egy országos népszavazásba állnának bele. Ez bukott most el a Nemzeti Választási Bizottságon. Később más pártok is próbáltak helyi népszavazást kezdeményezni a tervezett üzem ügyében, de hiába, a Helyi Választási Bizottság háromból három kezdeményezést utasított el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!