Véleményük volt
... és nem tartották magukban.
Kormányközeli fiatalok: Benei Péter nem tényező.
Miről írtak a héten a világsajtó publicistái? Például a csapdahelyzetbe került Obamáról, az EU brit elhagyásáról, a német neonáci terrorista ember mivoltáról és arról, emberi jogot sért-e a 120-as tempólimit.
Magyarországon kívül is van élet: európai és amerikai publicisták a német államfő szerepzavaráról, a nácik tiltásáról, a zöldek adóemelési csomagjáról, az amerikai elnök határozatlanságáról.
Bayer Zsolt szombati, felháborodást kiváltó publicisztikája után újabb írást tett közzé, melyben állítja: szándékosan félreértették, senki nem akar likvidálni egyetlen cigányt sem. Provokatív véleménycikkével mindössze a közvéleményt szerette volna felkavarni.
Egy menedzsereknek szóló, döntés-elősegítő kézikönyvről írt ajánlójába fűzte bele e heti gondolatait Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki szerint a könyvben felsorolt mind az ötven döntési stratégiát használta a kormányzat.
Eljött végre, amit annyian vártak, s amit egy ideje már sejteni lehetett. Eljött, s íme mindent elsöpör, ami volt: a nagyravágyók kora. Schilling Árpád írása.
A rántott hús, a lecsó és a pörkölt mellett egyetlen téma van, amitől kisodródunk az út szélére, és az a vegetarianizmus. Mert hús bizony kell, viszont elég lenne kevesebb, és nem mindegy, milyen. Mert elfogy, azért.
A politikus, ha úgy érzi, muszáj neki, szívbaj nélkül hazudik. Nincs is gond ezzel. Aki nem valamelyik pártegyház dogmatikus hitvilágában él, láthatja: a kreatív valóságtorzítás a politikus munkaköri leírásának része. Muszájból hazudni is bűn persze, de akkor is hazudni, ha nem muszáj, már nem csak bűn: hiba is. Márpedig Orbán Viktornak, ha nem lehet is igazmondó juhászba átmennie, nem muszáj már akkorát hazudnia, hogy nyerjen, mint elődeinek. Mindenképp győzni fog. A kelleténél aránytalanul nagyobb politikai hazugság azonban később többszörösen bosszulja meg magát.
Fél év összeomlás, illetve fél balra át – így összegzi a mögöttünk lévő hónapokat Navracsics Tibor, valamint kormánypárti megfelelője, a szocialista frakcióvezető, Mesterházy Attila. Mindkét értékelés politikusi típusduma, ami valós diagnózist nemigen ad. Igaz, nem is az a dolga. Szezonzárásra egyik párt sem erőltette túl kreatív tekervényeit. Nem úgy a publicista.
A rendszerváltás óta eltelt két évtizedben az volt a jellemző, hogy a befektető szemet vetett egy szegény önkormányzat ingatlanára, majd előzékenyen a saját pénzén elkészítette a szájíze szerinti rendezési tervet. Holott mind a terv, mind az ingatlan övezeti besorolása a kerületi, illetve a fővárosi önkormányzat hatásköre. Ha az önkormányzatok az övezetátsorolás előtt dobják piacra az ingatlant, ingyen tesznek hatalmas pénzeket a befektető kasszájába.
Ma Magyarországon újjáéledni látszik a „sörétes ház” véres fogalma. A faluszéli, szocpolos épületek ideális célpontjai benzines palacknak és vadászpuskának. A mai magyar gyilkosok pedig a jelek szerint amerikai rasszista elődjeiket is alulmúlják, ott ugyanis a tudatosan megválasztott áldozatok közt legfeljebb tíz-egynéhány éves kiskamaszok voltak, de nem négy-öt éves gyerekek.
Hiába ígért a miniszterelnök „brutális” intézkedéseket a feketegazdaság ellen, csak a brutális pótcselekvés jeleit látni: számlatombola helyettesíti az összehangolt politikát. Az antikorrupciós testületből pedig kivonultak a civilek. A tombola első sorsolása amúgy február másodikán lesz.