Nyomok a bazalt alatt: korábban érkezett az ember Európába
Kétszázezer évvel korábban érkezhetett az ember Európába az eddig véltnél, egy franciaországi lelet legalábbis erre utal.
Kétszázezer évvel korábban érkezhetett az ember Európába az eddig véltnél, egy franciaországi lelet legalábbis erre utal.
Tömeges kannibalizmusra utaló bizonyítékokat találtak egy hétezer éves temetkezési helyen kutatók Délnyugat-Németországban - adta hírül az Antiquity című szakfolyóirat nyomán a BBC hírportálja vasárnap.
A Dél-Alföldön unikálisnak, Magyarországon és a Kárpát-medencében pedig rendkívül ritkának számító leleteket találtak a Szeged melletti lovas sírokban - tájékoztatta a hvg.hu-t Paluch Tibor, a Móra Ferenc Múzeum ásatásvezető régésze.
Két éve kutatnak Brazíliában az Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület búvárai a Voetboog nevű hajó roncsai után. Úgy tűnik, végre megtalálták, amit kerestek: a roncsok arra utalnak, hogy ez volt az a 300 éves kereskedelmi hajó, amelyen a szállított aranydukátok és más kincsek értéke akár az egymilliárd dollárt is elérheti. A leletet még vizsgálják a szakértők.
Egy feltehetően 16 éves lány maradványaiból dél-koreai tudósok rekonstruálták, hogyan nézhetett ki 1500 évvel ezelőtt a Gaya-konföderáció (magyaros átírással: Gaja) időszakában élt fiatal. A lány alakját szilikonból modellezték, és sikerült viszonylag élethű alakot formálnia a törvényszéki orvosokból, régészekből, anatómusokból, genetikusokból és vegyészekből álló kutatócsoportnak - írja a JoongAng Daily.
Mik voltak a világ legrémisztőbb régészeti leletei? - teszi fel a kérdést az MSNBC, amelynek válogatásából tallózunk. Megtudhatjuk, hogyan védekeztek pár évszázada a boszorkányok ellen és hogyan kell egy vámpírt igazából elpusztítani, olasz leletek szerint ugyanis a fakaró nem elég.
Dzsingisz kánnak, a mongolok félelmetes uralkodójának temetkezési helye régóta foglalkoztatja a régészeket. Az elmúlt 20 évben számos expedíció indult Mongóliába, hogy megtalálják a sírt, amelyet még a kortársak elől is titkoltak a kán emberei. Most egy újabb kutatást, a Kánok Völgye Projektet indította el egy tudóscsoport, amely a National Geographic Magazinnal (NGM) működik együtt.
A maják elsüllyedt szent szigetét keresik könnyűbúvárok Guatemalában, a vulkanikus eredetű Atitlan-tóban.
Régészeti ásatások miatt késik a jelentősebb városnegyedeket összekötő római 3-as metróvonal első szakaszának átadása, várhatóan csak 2011 végén készül el – közölte a római metróvállalat (Met.Ro) igazgatója.
Négyezer éves csontvázakat tártak fel Németország keleti részén, Szász-Anhalt tartományban.
Egy nemzetközi kutatócsoport felfedezései új megvilágításba helyezték a legrégebbi víz alatti város történetét. A nemrégiben talált leletek tanúsága szerint az elsüllyedt település akár ötezer éves is lehet.