szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dzsingisz kánnak, a mongolok félelmetes uralkodójának temetkezési helye régóta foglalkoztatja a régészeket. Az elmúlt 20 évben számos expedíció indult Mongóliába, hogy megtalálják a sírt, amelyet még a kortársak elől is titkoltak a kán emberei. Most egy újabb kutatást, a Kánok Völgye Projektet indította el egy tudóscsoport, amely a National Geographic Magazinnal (NGM) működik együtt.

A Kánok Völgyének elnevezett projekt módszerei különböznek az eddigi expedícióktól. A többek között amerikai, mongol, olasz és német kutatókból álló csapat nem elsősorban az ásatásokra koncentrál, minthogy a mongolok által szentnek tartott helyek komolyabb megbolygatása nélkül igyekeznek rátalálni a sírra. 

Így a szokásos régészeti módszerektől eltérően anyagvizsgálati technológiákkal, infravörös-légifelvételekkel, és más "be nem avatkozó" módszerekkel igyekeznek felderíteni a temetkezési helyet. Korábban ugyanis a helyi lakosság részéről komoly ellenállás mutatkozott a külföldi régészekkel szemben, akik szerintük nem tartották tiszteletben a mongol hagyományokat, és megbolygatták a kulturális és történelmi emlékeket.

Dzsingisz kán sírját azonban nem egyszerű megtalálni. A legendák szerint nemcsak a helyszínt jól ismerő, a temetést végző XIII. századi mongol alattvalókat végezték ki, hanem a kivégzőket is megölték, nehogy kiderüljön, hol nyugszik a hatalmas kán.

Dzsingisz a jelenlegi adatok szerint Kr. u. 1227-ben halhatott meg, és nagy valószínűség szerint visszavitték szülőföldjére. A kutatók egy része a mai orosz-mongol határon keresi őt, mások a kínai határ közelében vélik a helyszínt. Mindmáig nem sikerült igazán megbízható eredménnyel senkinek sem előrukkolnia.

Dzsingisz kán

Egy japán kutatócsoport mindazonáltal érdekes felfedezéseket tett korábban. A Jomiuri Shimbun megbízásából útnak indult csapat például megtalálta a mongolok ősi városát, Avragát. 

Avraga közelében találtak viszont a japánok egy kör alakú helyet, amelyet az Alamizsnaosztók Falának neveznek. Ugyanakkor Dzsingisz kán sírjára nem bukkantak rá. A mongolok ezért gyanakodni kezdtek az Eurasianet.org szerint, hogy esetleg a japánok nem is a temetkezési helyeket keresték, hanem kibányászható ásványokat.

Nem kutathattak a japánok Burkhan Kaldunban, azon a hegyen, amely az orosz határ közelében fekszik, és amelyről a mongolok azt gyanítják, Dzsingisz kánt ott temették el.

A következő, amerikai expedíció sem kutathatott itt. Sőt nekik 2002-ben be kellett fejezniük az expedíciót, mert a mongolok szerint megsértették az Alamizsnaosztók Falánál a helyi hagyományokat. Többek között azzal szentségtelenítették meg az Avraga melletti emlékeket, hogy autóval áthajtottak rajtuk.

Most viszont egy újabb expedíció dolgozik Mongóliában. Egy éve kutatnak, Albert Yu-Min Lin vezetésével, aki az anyagtudományok szakértője. Ők az úgynevezett Kánok völgyét keresik, amely a reményeik szerint az egyiptomi Királyok völgyéhez hasonló gazdagságú leleteket tartalmaz.

Kutatásaikhoz korábban katonai felderítésre használt UAV-okat, vagyis pilóta nélküli repülőgépeket is bevetnek - ez már a projekt honlapján olvasható. Ezek a gépek infravörös-felvételeket készítenek, amelyek elemzése, kiértékelése után kezdik majd meg az esetleges tüzetesebb feltárásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!