Csehország jövő kedden újra szabadon átjárhatóvá teszi határait
Kedden tárgyalnak a cseh, az osztrák és a szlovák illetékesek a "kis Schengenről".
Kedden tárgyalnak a cseh, az osztrák és a szlovák illetékesek a "kis Schengenről".
A tagállamoknak még jóvá kell hagyniuk.
A francia államfő összekötné a határőrizetet a menekültpolitikával.
Az Orbán-kormány Frontex-hadjárata kizárólag Csubakka-relációban értelmezhető.
Visszaállhat a régi rend, legalábbis az illetékes uniós biztos ezt szeretné.
Az amerikai elnök is ott lesz a G7-csúcson. A biztonsági szakemberek úgy döntöttek, hogy nem egy anyahajón, hanem egy hotel különszárnyában szállásolják el Trumpot és kíséretét.
Az Európai Bizottság szerint fél év múlva vissza kellene térni a schengeni rendszer rendes működéséhez.
Szijjártó megint arról beszélt, hogy Magyarország védi meg egész Európát a bevándorlóktól.
Európa-szerte egyre több befolyásos politikus vet be Brüsszel-ellenes retorikát, a korábban az EU-szkeptikus pártok által használt jelszavak immár bekerültek a politikai fősodorba – írja hét végi számában a Financial Times, amely szerint Magyarország és Lengyelország „ellenforradalomra” készül.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke ezt mondta. Tán kissé túlzott, de nem nagyon.
Többen kizárnák átmenetileg Görögországot a schengeni határrendszerből, de ez valódi megoldást aligha jelentene az alakulóban lévő humanitárius katasztrófára. Reális a veszély, hogy tartósan az országban reked nagyon sok menekült, akinek a helyzete már most is tragikus. Egy dolog biztató: a társadalom szolidaritást mutat.
Nem látszik menekültügyben a megoldás. Ha nincs közös európai cselekvés, csak rossz forgatókönyvek vannak. Aki ma Angela Merkelen kárörvendően mosolyog, az jobb, ha ezt az eszébe vési.
Az Európai Tanács elnöke úgy látja: a márciusi uniós csúcs az utolsó pillanat annak felmérésére, hogy működőképes-e az unió migrációs stratégiája. Szerinte nem halad a kellő ütemben a hot spotok felállítása, a biztonsági ellenőrzések végrehajtása, a menekültek áthelyezése, valamint a visszautasított menedékkérők hazaküldése, a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet összeomolhat, a migrációs és menekültválság pedig az unió létét fenyegeti.
Meg kellene erősíteni az EU külső határait, a görög külső határra pedig katonákat kell vezényelni, hallhattuk hónapokig Orbán Viktortól. De most, amikor az EU erre készül, hirtelen felfedeztük a tagállamok szuverenitásának fontosságát.
Két évre megszűnhet a schengeni övezet, és visszaállhat az uniós országok közötti határellenőrzés – erről tárgyalnak pénteken az EU-belügyminiszterek.
Bármennyire is különutat képviselt eddig a magyar kormányfő egyes európai kérdésekben, az még nem fordult elő, hogy az Európai Unió tagországai csak Magyarországot kizárva döntöttek volna egy közös lépés megtétele mellett. A menekültügyben most erre is sor kerülhet.
Berendelte a külügy az osztrák nagykövetet, miután az osztrák kancellár élesen bírálta a menekültválság magyarországi kezelését. Magyar Levente államtitkár visszautasította a vádakat, és arról is beszélt, hogy szerinte Schengen felülvizsgálata de facto megkezdődött. Nem cáfolta egy Orbán–Merkel-találkozó lehetőségét sem, bár kvótarendszert továbbra sem akar a kormány.
Veszélybe került Schengen, mert az egész rendszer a kölcsönös bizalmon és együttműködésen alapult – vélekednek uniós berkekben, ahol tudni szeretnék, hogy pontosan mit tett és mit kíván tenni a magyar kormány. Mert egyelőre nem értik.
Az illegális bevándorlás miatt át kell gondolni a schengeni rendszert, és Németországnak meg kell fontolnia, hogy felfüggeszti tagságát a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetben - véli a bajor tartományi kormány pénzügyminisztere.
Románia teljesítette a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, és nem fog térden állva könyörögni, hogy felvegyék a belső határellenőrzés nélküli övezetbe – hangsúlyozta Titus Corlatean román külügyminiszter egy televíziós interjúban, amelyet szombaton ismertetett a Mediafax hírügynökség.